Idzie wiosna - pojawią się krokusy

Kategoria: Nowości / Turystyka górska

Na szybką wiosnę póki co się nie zanosi. Mimo to, dzień jest już zdecydowanie dłuższy i nawet powietrze już inaczej pachnie. Na widoczne gołym okiem zmiany w przyrodzie przyjdzie pewnie nam jeszcze chwilę zaczekać. Warto już jednak pomyśleć o celach wycieczkowych na wiosnę.

Chociaż wiosna jako pora roku w Tatrach trwa najkrócej i jest porą najbardziej deszczową, to jednocześnie jest to okres najbardziej bujnych zmian w przyrodzie. Roślinność emanuje fantastyczną paletą różnych kolorów. Utartym już symbolem górskiej wiosny w Tatrach stały się krokusy – głównie w Dolinie Chochołowskiej, chociaż nie tylko. Spotkać je można również na łąkach i śródleśnych polanach, aż do wysokości 1600 m. n.p.m. - na Białej Polanie, Hali Pisanej, Polanie Olczyskiej. Poza Tatrami szafran spiski występuje też w Gorcach, na Pilsku, w paśmie Wielkiej Raczy i w Beskidzie Wyspowym.

Oczywiście nie ma żadnej sztywnej daty, kiedy to krokusów jest najwięcej. Niewątpliwie najlepszym momentem na podziwianie „kolorowych dywanów” jest czas, kiedy wiele krokusów nie zdążyło się do końca rozwinąć, a inne są już całkowicie dojrzałe. W Gorcach klimat jest nieco łagodniejszy od tatrzańskiego, więc prawdopodobnie to właśnie tam krokusy pojawią się troszkę wcześniej. Schronisko na Polanie Chochołowskiej ma nawet w zwyczaju zamieszczanie aktualnych informacji na temat tego, kiedy pojawią się krokusy.

Dolina Chochołowska to największa i najdłuższa dolina w Tatrach Polskich. Administrowana jest przez Wspólnotę Leśną Uprawnionych 8 Wsi z siedzibą w Witowie. Obok zatem Witowa, należą tu jeszcze:
- Ciche,
- Czarny Dunajec,
- Chochołów,
- Dzianisz,
- Wróblówka,
- Podczerwone,
- Koniówka.

Ogólnie rzecz biorąc, krokusy (inaczej szafrany), to rodzaj roślin z rodziny kosaćcowatych. Według mitologii greckiej, Krokus był młodzieńcem, który został zamieniony w szafran. Krokus jest też symbolem trzeźwości (abstynencji). Kwiaty te kwitną przeważnie ok. 2-3 tygodni i są pod ścisłą ochroną. Znaczy to, że nawet poza granicami parku nie wolno ich zrywać i niszczyć. Oczywiście żadne opisy, filmy, fotografie nie oddadzą piękna i tej magicznej „krokusowej” atmosfery.

Idąc na Polanę Chochołowską podziwiać możemy również kilka zespołów budownictwa pasterskiego i łąkarskiego, przepiękne elementy dolomitowego krajobrazu i reliktowe sosnowe lasy. Znaleźć tu można pozostałości po kopalni, hucie oraz fundamenty spalonego przez Niemców w czasie II wojny, schroniska.

Polana Chochołowska stanowi pod Tatrami w zasadzie ostatni rejon z gospodarką łąkowo-wypasową. Na szczęście upadł projekt stworzenia tu skansenu budownictwa podtatrzańskiego i możemy obserwować wszystko w dużej mierze w takiej formie, jak w dawnych czasach.

krokusy 2
Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Dolina Chochołowska, fot. Magdalena Turczyk

krokusy 2
Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Dolina Chochołowska, fot. Zbigniew Florecki

Bartek Michalak

Źródła:
- Tatry Polskie – PRZEWODNIK
- J. Nyka, Latchoczew 2002 r.
- Internet (ogólnie)

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 8970
  • Odsłon artykułów: 24861869
  
  ';