Województwo Śląskie – pomysły na jednodniowe wycieczki w góry i nie tylko

Kategoria: Nowości / Turystyka górska

Jeżeli mieszkasz w województwie śląskim lub okolicach, to masz niesamowite szczęście, bo zaplanujesz tu naprawdę dużo ciekawych wycieczek na jeden lub więcej dni. Śląskie to ogrom przeróżnych atrakcji, które nie tylko są nasycone aktywnością ruchową – tutaj życie codzienne miesza się z tradycją, która przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. To wszystko sprawia, że odkrywanie województwa śląskiego sprawi ci nie tylko dużo radości, ale także pozwoli na poszerzenie wiedzy na temat regionu.

Województwo Śląskie – pomysły na jednodniowe wycieczki w góry i nie tylko
W drodze na Skrzyczne, fot. Katarzyna Irzeńska

Pomysły na górskie wycieczki jednodniowe

Beskid Śląski to pasmo górskie w Beskidach Zachodnich. Najwyższe szczyty pasma to Skrzyczne (1257 m n.p.m) oraz Barania Góra (1220 m n.p.m).

Ciekawostka!

W Beskidzie Śląskim swój początek ma Główny Szlak Beskidzki im. Kazimierza Sosnowskiego, mierzący 496 km. Szlak oznaczony jest kolorem czerwonym i biegnie od Ustronia po Bieszczady.

Pasmo Czantorii: możecie tu zrealizować wiele pomysłów na jednodniowe piesze wędrówki. Przykładowo z Goleszowa można dostać się na Małą i Wielką Czantorię. Z Ustronia także prowadzi szlak na te góry, z Ustronia - Polany możemy dojść pieszo lub dostaniemy się na górę kolejką linową.

Z Wisły Uzdrowiska możemy dojść na Soszów a także na Stożek Mały i Wielki. Ze Stożka zaś dostaniemy się pieszo do Istebnej. Kombinacji i połączeń szlaków jest wiele. W paśmie Czantorii znajduje się także kilka schronisk, które warto odwiedzić, jak chociażby schronisko po czeskiej stronie niedaleko Czantorii, schronisko na Soszowie lub Stożku.

Poza górami: będąc w Wiśle warto zwiedzić Muzeum Adama Małysza a także zrelaksować się w Aqua Parku w Hotelu Gołębiewskim. Na rynku zaś czekają na was przepyszne lody „u Janeczki”. W pobliskim Ustroniu warto wybrać się do Leśnego Parku Niespodzianek oraz na całoroczny tor saneczkowy, który stanowi popularną atrakcję turystyczną. W okresie zimowym narciarze przyjeżdżają do Wisły na stoki, by zaznać trochę zjazdowej adrenaliny.

Pasmo Baraniej Góry: przykładowo z Ustronia dostaniecie się szybko na Równicę, zaś z Równicy można przejść na Orłową aż do Trzech Kopców Wiślańskich. Stąd można dojść do Przełęczy Salmopolskiej w Szczyrku. Jeżeli będziecie w Brennej to możecie dojść do Równicy lub Błatniej.

Z Wisły Czarne prowadzi szlak na Baranią Górę. Ze Szczyrku zaś przejść możecie na Szyndzielnię, Klimczok, czy pójść na Skrzyczne. Stąd już macie blisko do Malinowskiej Skały i Magurki Wiślańskiej, by potem dojść do Baraniej Góry.

Województwo Śląskie – pomysły na jednodniowe wycieczki w góry i nie tylko
Malinowska Skała, fot. Katarzyna Irzeńska

Poza górami: będąc w Szczyrku warto wybrać się na spacer do urokliwego centrum, gdzie będziecie mogli usiąść w góralskich knajpkach i skosztować regionalnych dań. Nieopodal centrum znajduje się skocznia narciarska. Warto wybrać się tu zimą na narty. Znajdują się tutaj wyciągi narciarskie oraz wiele tras, nawet dla wymagających. Jeżeli pogoda nie dopisze do wyjścia w góry, to nic straconego. Województwo śląskie oferuje wiele ciekawych atrakcji. Warto wybrać się do Tychów do browaru, gdzie będziecie mieli okazję dokonać degustacji piwa, a także posłuchacie ciekawej historii o tym miejscu.

W Pszczynie ciekawą atrakcją jest zamek, który być może pamiętacie z wycieczek z podstawówki. Jeżeli zaś będziecie w Bielsku-Białej, to warto wybrać się tutaj do teatru, a przy okazji podczas spaceru po mieście odwiedzić Reksia oraz Bolka i Lolka – ich posągi stoją w centrum miasta. Samo Bielsko-Biała jest bardzo ładnym miastem, warto wybrać się tu na jeden dzień zwiedzania.

To tylko kilka pomysłów na górskie i miejskie wycieczki po województwie śląskim. Na pewno nie ma tutaj czasu na nudę. Nie zastanawiaj się zatem. Pakuj plecak w góry lub na miasto, bo Śląskie czeka!

 

Katarzyna Irzeńska
Obserwatorium podróży
www.obserwatoriumpodrozy.com

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 8683
  • Odsłon artykułów: 24403800
  
  ';