TPN zaprasza do Centrum Edukacji Przyrodniczej

Kategoria: Nowości / Turystyka górska

Poczuć Tatry zanim wejdziemy w Tatry? Możliwe to jest dzięki Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego. Co prawda nic nie zastąpi spaceru po prawdziwych górskich szlakach, ale dzięki centrum można zdobyć wiele ciekawych i przydatnych informacji, na przykład w deszczowy dzień. - Wstęp jest całkowicie bezpłatny, a na miejscu czeka sporo atrakcji nie tylko dla najmłodszych miłośników Tatr – zachęcają parkowcy.

A jakie atrakcje przygotowali pracownicy Centrum?

Spacer edukacyjny (około 1h): jego pierwszym punktem jest największa w Polsce makieta Tatr – prezentacji, która jest na niej wyświetlana, towarzyszy komentarz lektora. Kolejnym etapem spaceru są bardzo realistyczne dioramy, czyli trójwymiarowe makiety przedstawiające łąkę i las oraz wpływ człowieka na tatrzańskie ekosystemy. Uzupełnieniem ekspozycji są filmy przyrodnicze, które pokazują tatrzańską przyrodę z perspektywy ich dzikich mieszkańców. Projekcje filmów odbywają się w nowo wybudowanych salach kinowych. Nie są to jednak zwykłe projekcje. Jedna z sal kinowych, w której użyta jest technologia 3D, zapewnia dodatkowe wrażenia – podmuchy „wiatru” czy gwałtowne ruchy fotela. Widzowie dostaną również specjalne okulary, dzięki którym obraz zyska trójwymiarowość.

Jaskinia: jest częścią spaceru edukacyjnego, przypomina prawdziwą tatrzańską jaskinię, jest tak samo chłodna i sączy się w niej woda. Dodatkowo można posłuchać o tym, co się dzieje w tatrzańskich podziemiach, kto w nich mieszka i dlaczego.

Sala odkryć: prawdziwa gratka dla najmłodszych – mamy w niej gry komputerowe, które uczą orientacji na mapie, ćwiczą pamięć, pomagają rozpoznawać odgłosy zwierząt i trenować spostrzegawczość. Jeżeli dzieciaki zechcą poskakać jak kozica lub pobiegać po lesie jak jeleń, mogą to zrobić właśnie w sali odkryć – znajdą tu gry działające w technice Kinect. Jak wygląda dzień świstaka? To temat gry dla czterech osób, w której gracze stają się świstakami. Sala odkryć udostępniana jest od wtorku do soboty w godzinach pracy Centrum.

Krótkie filmy edukacyjne: dowiecie się z nich dlaczego w Parku nie ma koszy na śmieci, czemu nie wolno dokarmiać zwierząt, czy kornik jest wrogiem, czy sprzymierzeńcem i wiele innych. Ci, którzy są zainteresowani odkrywaniem i obserwacją elementów przyrody, mogą skorzystać ze stolików interaktywnych. Zasada działania jest prosta. Użytkownik wybiera szufladę z eksponatami – modelami różnych elementów przyrody (m.in. płazów i gadów, skał, szyszek, ptasich jaj). Na stoliku wyświetlana jest prezentacja tematyczna, a zadaniem użytkownika jest ustalenie, jak nazywa się dany eksponat. W trakcie trzeba odpowiedzieć na sporo dodatkowych pytań. Uczy to obserwacji, cierpliwości i logicznego myślenia. Ostatnią atrakcją są stanowiska stereoskopowe. Można w nich oglądać trójwymiarowe zdjęcia przyrody.

Sklepik z pamiątkami: od niedawna poza pełnym atrakcji spacerem edukacyjnym czy wizytą w sali odkryć możecie również zrobić wyjątkowe zakupy i zaopatrzyć się w tatrzańskie pamiątkami i wydawnictwa.

tpn1403

Od 1 października do 30 kwietnia Centrum czynne jest od poniedziałku do soboty (z wyjątkiem dni świątecznych) w godzinach od 8.00 do 15.00. Ostatnie wejście o godzinie 14.00. Centrum mieści się przy ul. Chałubińskiego 42 w Zakopanem. Rezerwacji wejść można dokonać na stronie biletcep.tpn.pl.

Źródło: Tatrzański Park Narodowy

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 9179
  • Odsłon artykułów: 25193615
  
  ';