Jeżdżąc często w Rudawy Janowickie gdzie głównym naszym celem było wspinanie organizowaliśmy sobie również czas w ramach tzw. "dni restowych" wymyślając wycieczki turystyczne i krajoznawcze. Dolny Śląsk obfituje w takie możliwości także znalezienie ciekawych wyzwań nawet na najbardziej deszczowe dni nie nastręcza najmniejszych kłopotów. Co do wycieczek turystycznych, to musimy gorąco Wam polecić wyjście na najwyższy szczyt Rudaw Janowickich czyli Skalnik o czym przeczytacie w poniższym artykule.

2910Skalnik 1Jedna z wielu zabytkowych tablic informacyjnych przy szlaku na Skalnik (fot. archiwum autora)

 

Kiedy działamy wspinaczkowo w Rudawach dodatkową zaletą pomysłu zdobycia Skalnika jest to, że nie musimy daleko jeździć i nie tracimy na to dodatkowego czasu kiedy np. wpadniemy na pomysł wycieczki w późniejszej porze dnia. Na szczyt Skalnika prowadzi kilka szlaków turystycznych. My polecamy szlak ze stosunkowo małym przewyższeniem prowadzący częściowo drogą asfaltową , który jest dogodny dla dzieci.

2910Skalnik 2Gdzieś pod Małą Ostrą... (fot. archiwum autora)

Chcąc dotrzeć na początek szlaku musimy jadąc z Karpnik przez Strużnicę i Gruszków dostać się na Przełęcz Pod Średnicą 595m n.p.m. Tutaj zostawiamy samochód na parkingu leśnym i ruszamy na wschód czerwonym szlakiem. Prowadzi on wygodną wyasfaltowaną drogą. Po około 20 minutach marszu dołącza od północy żólty szlak. Po drodze mijamy ciekawe stare drogowskazy i opisy miejsc na kamiennych tablicach. Droga asfaltowa kończy się w miejscu, w którym możemy odnaleźć ciekawą kamienną ławkę i wiatę turystyczną (z Przełęczy około 1:20h) Zaczynamy stromsze podejście.

2910Skalnik 3Panorama Rudaw Janowickich z punktu widokowego na Małej Ostrej (fot. archiwum autora)

W miejscu gdzie dołącza do naszej drogi zielony szlak z zachodu nasza ścieżka skręca pod kątem 90 stopni i bardzo stromieje. Widoczne są także rozległe ławice skalne na ścieżce. "Wspinamy się" mozolnie przez gęsty świerkowy las, aby dotrzeć do bardzo atrakcyjnego turystycznie miejsca. Jest to miejsce gdzie szlak czerwony i żółty odbijają na południe, a dalej na szczyt Skalnika prowadzi szlak niebieski. Stąd koniecznie podejdźmy na północ na widoczne przy szlaku skalne turnie.

2910Skalnik 5
Kamienne schody prowadzące na punkt widokowy na Małej Ostrej (fot. archiwum autora)

Na jedną z nich położoną najdalej na północ prowadzą skalne schody z poręczą. Jest to szczyt Małej Ostrej (935m n.p.m.). Z punktu widokowego rozciągają się zapierające dech w piersiach widoki. Uważany jest on za jeden z najlepszych punktów widokowych w całych Sudetach. Widać stąd bardzo dobrze najwyższy szczyt Karkonoszy Śnieżkę, bardzo dobrze grzbiety Rudaw Janowickich, a przy dobrej widoczności Ślężę.

2910Skalnik 7Szafeczka na szczycie Skalnika zawierająca m.in. pieczątkę z logiem jak na drzwiczkach :) (fot. archiwum autora)

Na północnym wschodzie tuż przed nami mamy gołoborze skalne. Wracamy z powrotem na rozstaj szlaków i z kolei zaglądamy na chwilę na to co znajduje się około 100m przy czerwonym i żółtym szlaku czyli bardzo oryginalne formy skalne zwane Końmi Apokalipsy. Wracamy znowu na rozstaj i idąc już właściwym niebieskim szlakiem docieramy po około 15 minutach na wierzchołek najwyższego szczytu Rudaw czyli Skalnika (945m n.p.m).

2910Skalnik 6Widoki z Małej Ostrej... (fot. archiwum autora)

Ten z kolei jest kompletnie zarośnięty, ale znajdziemy tutaj oryginalną przeszkloną szafeczkę zawierającą m.in.... pamiątkową pieczątkę niczym w schronisku :) Ze szczytu schodzimy w około godzinę tą samą drogą :)



Maciej Bajgrowicz

Sklep Górski