male dolomity

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

Bezpieczeństwo

Najważniejsze informacje o chorobie wysokościowej

choroba

Choroba wysokościowa jest poważną dolegliwością, która może przytrafić się tak naprawdę każdemu, kto będzie znajdował się powyżej umownej wysokości 2500 m n.p.m. Czy oznacza to, że każdy z nas powyżej tej wysokości może mieć jej objawy? Nie. Wszystko zależy od naszych indywidualnych uwarunkowań. Szacuje się, że u ok. 25% osób przekraczających wysokość 2500 m n.p.m mogą pojawić się objawy choroby wysokościowej, natomiast u pozostałych 75% objawy tej choroby mogą się pojawić dopiero po przekroczeniu 4500 m n.p.m.

Czytaj więcej...

Przekąski w górach – co jeść w czasie marszu?

kazbek

Wybierając się w góry czy to na jednodniową wycieczkę czy na kilka dni pakujemy do plecaka przekąski, by nie utracić energii i się wzmocnić. Bardzo często zabieramy ze sobą prowiant, jakiego nie przemyśleliśmy. Wydaje nam się, że słodka czekolada doda nam energii, tak samo jak baton czy owocowy sok. Wiele produktów mających dać nam energię zawiera puste kalorie oraz dużo tłuszczu – tym samym zamiast sobie pomóc, szkodzimy naszemu zdrowiu.

Czytaj więcej...

W Tatrach zeszła lawina w górnej części Doliny Jarząbczej

lawina

W okolicach Niskiej Przełęczy miał miejsce obryw (pomiędzy Łopatą a Jarząbczym Wierchem). Nie wiadomo czy ktoś został zasypany. Podobno widziano w tamtych rejonach po godzinie 12.00 turystę – TOPR otrzymał taką informację od innego turysty.

Czytaj więcej...

Co warto wiedzieć o stanie swojego zdrowia przed wyruszeniem w góry?

Katarzyna Irzeńska

Temat, który poruszam w tym artykule jest bardzo ważny ze względu na częste pomijanie stanu własnego zdrowia przed wyruszeniem w góry – nawet te niższe. Ci, którzy wybierają się w góry wysokie prawdopodobnie się przebadają, choć nie wszyscy. A czy warto badać się przed zwykłymi wycieczkami górskimi? Przecież są proste i nie wymagają wielkiego wysiłku. NIEPRAWDA!

Czytaj więcej...

Ratownicy górscy będą doszkalać się… w internecie!

Ratownicy

Nauki nigdy nie za wiele. Zwłaszcza, jeśli chodzi o naukę niesienia pomocy i ratunku ludziom. Prawdopodobnie z takiego założenia wyszli pomysłodawcy utworzenia dla ratowników górskich specjalnej platformy e-learningowej.

Czytaj więcej...

Bezpieczna Zima z GOPR

gopr

"Bezpieczna Zima z GOPR" już po raz 6 odwiedzi najpopularniejsze narciarskie kurorty w Polsce. Partnerami/Sponsorami akcji są Plus, Cyfrowy Polsat oraz PZU. Akcja ma na celu popularyzację zasad bezpieczeństwa wśród narciarzy i snowboardzistów na stokach oraz zwiększenie świadomości zagrożeń czyhających na turystów, a także naukę zasad bezpieczeństwa w górach.

Czytaj więcej...

TOPR i TPN

Zdjęcie z bazy zdjęć PG, Morskie Oko 2015

W trosce o naszych Czytelników i górskich turystów ruszamy oficjalnie z nowym cyklem na łamach Portalu Górskiego, gdzie będziemy starali się mówić na bieżąco o najnowszych wieściach z Tatr na podstawie informacji dostarczanych przez TPN i TOPR.

Czytaj więcej...

Raki w Tatrach okiem amatora

Nuptse EVO

Nie jest odkryciem fakt, że nawet jeśli mamy wypasiony model obuwia topowego producenta, wyposażony najprzyczepniejszy z najprzyczepniejszych typów podeszwy od Vibram, to w starciu z lodem szans nie mamy. W zeszłorocznej zimie rozegrał się jeden największych tatrzańskich koszmarów. Na przełomie roku 2015/2016 w najwyższym karpackim paśmie zginęła zastraszająca ilość turystów, zarówno tych bardziej jak i tych mniej zaawansowanych.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"