Bezpieczeństwo

Tragedia na Pośredniej Grani

 Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Widok ze Zbojniczki - Pośrednia Grań

W poniedziałek, na skutek upadku do jednego ze żlebów Pośredniej Grani, 42-letni Litwin poniósł śmierć na miejscu.

Czytaj więcej...

Idziesz w góry? Przygotuj się na wszystko!

fot. Martyna Chomacka

Wypadki w górach się dzieją – tego nie zmienimy. Ale dobre przygotowanie może pozwolić Ci zareagować lepiej i zmniejszyć rozmiary tragedii. Edukacją z zakresu pierwszej pomocy w miejscach odległych od cywilizacji, zajmują się od kilku lat ratownicy-wolontariusze fundacji Safe Water Safe Land. Raz w roku fundacja zaprasza do wspólnego treningu ludzi gór i podróżników Polsce. Tak było i w te wakacje.

Czytaj więcej...

Szereg akcji ratunkowych i turyści na medal!

Fot. P. Pudełko, FB/GOPR Beskidy

Pomyliłby się ten, kto by pomyślał, że po wakacjach ratownicy górscy będą mieli mniej pracy. Niestety nic z tych rzeczy… W ostatni weekend beskidzcy goprowcy interweniowali kilka razy. Na szczęście na szlakach byli też pomocni turyści.

Czytaj więcej...

Do Rany Przyłóż - o trudach i codziennych wyzwaniach ratowników GOPR

Do Rany Przyłóż - o trudach i codziennych wyzwaniach ratowników GOPR

Różne sytuacje życiowe sprawiają, że pomocy może potrzebować każdy z nas. Kim są ludzie, którzy na co dzień jej udzielają? To ratownicy medyczni, strażacy, ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, dla których najważniejsze w ich codziennym działaniu i pracy są słowa wypowiadane w rocie przysięgi, mówiące o tym, że stawią się na każde wezwanie i bez względu na porę dnia i stan pogody będą nieść pomoc. Co jest dla nich najważniejsze w pracy? Co czują w momencie, kiedy otrzymują zgłoszenie i muszą ruszyć do wezwania?

Czytaj więcej...

Ratownicy nieśli pomoc w trudnym terenie

Fot. FB/ Grupa Podhalańska GOPR

Podhalańscy goprowcy nie czuwają jedynie nad bezpieczeństwem turystów na górskich szlakach. Przede wszystkim niosą pomoc miejscowej ludności. Oprócz „zwykłych” akcji w górach w ostatnim czasie ratownicy Grupa Podhalańskiej Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego uczestniczyli w dwóch poważnych interwencjach. Niestety, nie obyło się bez najgorszego…

Czytaj więcej...

Projekt „Bezpieczni i rozważni w Tatrach” i „Orla Perć – tradycja i współczesność”

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Tatry Orla Perć – fot. Karolina Gizara

Założenia obu projektów pozostają w zasadzie tożsame. Są one skierowane głównie do niedoświadczonych turystów, którzy zaczynają swoją przygodę z Tatrami (ale nie tylko). Chodzi o uświadamianie o czyhających w górach niebezpieczeństwach i o przestrzeganie przed nadmierną brawurą i szarżowaniem.

Czytaj więcej...

Śmierć młodego Czecha

Widok z Ganku. Smocze Szczyty wśród opisanych obiektów - źr. Wikipedia, fot. Opioła Adam

Niestety, ale 19-letni Czech najwyraźniej przeliczył swoje siły i umiejętności. W miniony czwartek, wybrał się samotnie i bez jakiegokolwiek sprzętu alpinistycznego na wierzchołek Smoczego Szczytu (2533 m n.p.m.). W pewnym momencie słuch po nim zaginął.

Czytaj więcej...

Dziś dzień ratownika górskiego

Źródło zdjęcia - Wikipedia, Tatrzańscy ratownicy w akcji

Na dzisiaj tj. na 10 sierpnia przypada dzień górskiego ratownika. Pamiętajmy o tym i doceniajmy. Obyśmy nigdy nie musieli korzystać z ich usług i pomocy, ale to są naprawdę prawdziwi profesjonaliści i to co robią jest ich ogromną pasją. Wielokrotnie bowiem czy to latając śmigłowcem między górami czy choćby wyruszając na akcję na własnych nogach (bez względu na pogodę) narażają swoje zdrowie i życie.

Czytaj więcej...

Mniej wypadków w Tatrach, ale nie bez tragedii

źr. www.facebook.com/pg/1909.topr

Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego podsumowali tegoroczne wakacje. Jak się okazuje, doszło do mniejszej liczby wypadków. Niestety, raczej nie z powodu większej świadomości turystów. Toprowcy przyznają, że pod Tatry zjechało wyjątkowo dużo turystów, którzy licznie wyruszali na tatrzańskie szlaki. A co za tym idzie, ratownicy górscy mieli Ratownicy mieli wiele pracy. Każdego dnia wyruszano z pomocą.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

male dolomity

logo biale_proste2

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Statystyki

  • Artykułów: 8371
  • Odsłon artykułów: 23653011

';