male dolomity

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Bezpieczeństwo

Dla kogo jest ubezpieczenie górskie Bezpieczny Powrót?

images/content/2017/07/thumb_warianty.jpg

Przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Alpinizmu ubezpieczenie PZU Bezpieczny Powrót zostało stworzone z myślą o każdym, kto kocha góry. Przeznaczone jest także dla osób uprawiających sport rekreacyjnie i wyczynowo, w tym sporty wysokiego ryzyka.

Czytaj więcej...

Jedziesz w góry poza Europę? Zobacz na co się zaszczepić

szczepienia

Przygotowania do podróży poza kontynent europejski są bardzo ważne. I nie mam na myśli tego, jak spakować plecak przed wyjazdem. To jest jedna z istotnych kwestii, ale najważniejszą jest nasze zdrowie i bezpieczeństwo. To, że jedziemy do danego kraju eksplorować górskie tereny nie zwalnia nas z odpowiedniego przygotowania się do podróży. Ważne jest też, by nie panikować bez potrzeby. Zdarza się, że przed podróżą naczytamy się o różnych chorobach tropikalnych w danym kraju i chęci zwiedzania maleją, bo obawiamy się ciężkich chorób.

Czytaj więcej...

Wideoporadnik „Bezpiecznie w górach”

Wideoporadnik „Bezpiecznie w górach”

O czym należy pamiętać, przygotowując się do wyjścia w góry? Jak zachować się, jeżeli jesteśmy świadkami wypadku? Co robić, gdy się zgubiliśmy? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdują się w cyklu porad „Bezpiecznie w górach” przygotowanym przez Fundację Dorastaj z Nami i GOPR. Pamiętaj: dbając o swoje bezpieczeństwo, pomagasz ratownikom GOPR i TOPR.

Czytaj więcej...

Początek drogi w góry wysokie

ryszard pawłowski

Góry wysokie stanowią bardziej zaawansowany stopień wtajemniczenia alpinistycznego. Odradzam rozpoczynanie przygody z himalaizmem bez odpowiedniej praktyki wspinaczkowej w górach niższych, jak chociażby w Tatrach, czy Alpach, ze szczególnym uwzględnieniem działalności w warunkach zimowych. Tam właśnie nabywamy niezbędnego doświadczenia, testujemy swoją kondycję fizyczną, wytrzymałość, odporność psychiczną na stres. W niższych górach uczymy się również posługiwać odpowiednim sprzętem, sprawdzamy, jak optymalnie dobrać swój ubiór, jaką ilość jedzenia i wyposażenia ze sobą zabrać.

Czytaj więcej...

Akademia Górska z PZU

Akademia Górska z PZU

Rusza kolejna, letnia edycja Akademii Górskiej z PZU. Tym razem możecie spróbować letnich aktywności pod okiem górskich autorytetów! Pierwsza, letnia edycja Akademii cieszyła się wielkim zainteresowaniem – miejsca na warsztatach rozeszły się jak ciepłe bułeczki. Kolejna - zimowa podobnie!

Czytaj więcej...

Promieniowanie słoneczne – na co zwracać uwagę podczas górskich wędrówek?

 fot. Katarzyna Irzeńska, w droze na Czantorię wiosną

Wydawać by się mogło, że promieniowanie słoneczne jest najgroźniejsze w górach tylko latem dla wędrowców, gdyż wtedy nasza skóra jest na nie bardziej narażona ze względu na wysokie temperatury. Nic bardziej mylnego. Bardzo często słyszy się o oparzeniach słonecznych skóry podczas zimy lub wczesnej wiosny. Wszystko zależy strefy klimatycznej w jakiej przebywamy, temperatury oraz wysokości.

Czytaj więcej...

Coraz więcej interwencji w jaskiniach

Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie, źr. wikipedia

Beskidzcy ratownicy górscy ponownie szkolili się w przeprowadzaniu akcji ratowniczych w jaskiniach. Nie bez powodu. Ratownicy z Grupy Beskidzkiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przyznają, że coraz częściej otrzymują zgłoszenia wypadków i zabłądzeń w jaskiniach. Dlatego nieustannie udoskonalają umiejętności w niesieniu pomocy w tym trudnym terenie.

Czytaj więcej...

Ku przestrodze...

morskie oko

24 marzec dzień wilgotny, co prawda nie pada ale mgła zasłania to na co chciałoby się patrzeć. Z Michałem Królem idziemy na wycieczkę narciarską. Szczyt Grzesia jest naszym celem. Towarzyszymy gronie pracowników firmy Rossman. Przyjechali tutaj aby odpocząć i się dotlenić. Bazę mają w schronisku w Dolinie Chochołowskiej. Wchodzimy na nartach na szczyt Grzesia, widoczność słaba, chwilami porywisty wiatr. Po krótkim odsapnięciu zapinamy narty i powoli zaczynamy się zsuwać w kierunku schroniska.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"