male dolomity

Popularne

 • Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Gerlach, Niżne Rysy, Rysy i Wysoka, fot. Anna Wojciechowska
  Te trzy naj...

  Gerlach (2665 m n.p.m.), Łomnica (2634 m n.p.m.) i Lodowy Szczyt (2630 m n.p.m.) - oto...

 • topr
  TOPR. Kulisy akcji na Rysach

  Na najwyższym polskim szczycie doszło do wypadku w poniedziałek 5 czerwca. Nie mogła...

 • Zdjęcie z bazy zdjęć PG, Krywań z Szatana
  Krywań i Giewont

  Obie są owiane legendami, każdy prawdziwy turysta górski choć raz wypadałoby żeby tu...

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Bezpieczeństwo

Coraz więcej interwencji w jaskiniach

Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie, źr. wikipedia

Beskidzcy ratownicy górscy ponownie szkolili się w przeprowadzaniu akcji ratowniczych w jaskiniach. Nie bez powodu. Ratownicy z Grupy Beskidzkiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przyznają, że coraz częściej otrzymują zgłoszenia wypadków i zabłądzeń w jaskiniach. Dlatego nieustannie udoskonalają umiejętności w niesieniu pomocy w tym trudnym terenie.

Czytaj więcej...

Ku przestrodze...

morskie oko

24 marzec dzień wilgotny, co prawda nie pada ale mgła zasłania to na co chciałoby się patrzeć. Z Michałem Królem idziemy na wycieczkę narciarską. Szczyt Grzesia jest naszym celem. Towarzyszymy gronie pracowników firmy Rossman. Przyjechali tutaj aby odpocząć i się dotlenić. Bazę mają w schronisku w Dolinie Chochołowskiej. Wchodzimy na nartach na szczyt Grzesia, widoczność słaba, chwilami porywisty wiatr. Po krótkim odsapnięciu zapinamy narty i powoli zaczynamy się zsuwać w kierunku schroniska.

Czytaj więcej...

Jedziesz w góry poza Europę? Zobacz na co się zaszczepić

szczepienia

Przygotowania do podróży poza kontynent europejski są bardzo ważne. I nie mam na myśli tego, jak spakować plecak przed wyjazdem. To jest jedna z istotnych kwestii, ale najważniejszą jest nasze zdrowie i bezpieczeństwo. To, że jedziemy do danego kraju eksplorować górskie tereny nie zwalnia nas z odpowiedniego przygotowania się do podróży. Ważne jest też, by nie panikować bez potrzeby. Zdarza się, że przed podróżą naczytamy się o różnych chorobach tropikalnych w danym kraju i chęci zwiedzania maleją, bo obawiamy się ciężkich chorób.

Czytaj więcej...

Wiosenne przeglądy kolei w PKL. Sprawdź jeśli wybierasz się w góry!

PKL

Rozpoczynają się sezonowe przeglądy techniczne w ośrodkach Polskich Kolei Linowych. To jeden z elementów utrzymujących najwyższy poziom bezpieczeństwa i komfortu klientów oraz pracowników firmy. Na Kasprowym Wierchu odbędą się również treningi ratownicze, realizowane cyklicznie przez przedstawicieli PKL i TOPR.

Czytaj więcej...

Początek drogi w góry wysokie

ryszard pawłowski

Góry wysokie stanowią bardziej zaawansowany stopień wtajemniczenia alpinistycznego. Odradzam rozpoczynanie przygody z himalaizmem bez odpowiedniej praktyki wspinaczkowej w górach niższych, jak chociażby w Tatrach, czy Alpach, ze szczególnym uwzględnieniem działalności w warunkach zimowych. Tam właśnie nabywamy niezbędnego doświadczenia, testujemy swoją kondycję fizyczną, wytrzymałość, odporność psychiczną na stres. W niższych górach uczymy się również posługiwać odpowiednim sprzętem, sprawdzamy, jak optymalnie dobrać swój ubiór, jaką ilość jedzenia i wyposażenia ze sobą zabrać.

Czytaj więcej...

Najważniejsze informacje o chorobie wysokościowej

choroba

Choroba wysokościowa jest poważną dolegliwością, która może przytrafić się tak naprawdę każdemu, kto będzie znajdował się powyżej umownej wysokości 2500 m n.p.m. Czy oznacza to, że każdy z nas powyżej tej wysokości może mieć jej objawy? Nie. Wszystko zależy od naszych indywidualnych uwarunkowań. Szacuje się, że u ok. 25% osób przekraczających wysokość 2500 m n.p.m mogą pojawić się objawy choroby wysokościowej, natomiast u pozostałych 75% objawy tej choroby mogą się pojawić dopiero po przekroczeniu 4500 m n.p.m.

Czytaj więcej...

Promieniowanie słoneczne – na co zwracać uwagę podczas górskich wędrówek?

 fot. Katarzyna Irzeńska, w droze na Czantorię wiosną

Wydawać by się mogło, że promieniowanie słoneczne jest najgroźniejsze w górach tylko latem dla wędrowców, gdyż wtedy nasza skóra jest na nie bardziej narażona ze względu na wysokie temperatury. Nic bardziej mylnego. Bardzo często słyszy się o oparzeniach słonecznych skóry podczas zimy lub wczesnej wiosny. Wszystko zależy strefy klimatycznej w jakiej przebywamy, temperatury oraz wysokości.

Czytaj więcej...

W Tatrach zeszła lawina w górnej części Doliny Jarząbczej

lawina

W okolicach Niskiej Przełęczy miał miejsce obryw (pomiędzy Łopatą a Jarząbczym Wierchem). Nie wiadomo czy ktoś został zasypany. Podobno widziano w tamtych rejonach po godzinie 12.00 turystę – TOPR otrzymał taką informację od innego turysty.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"