Bezpieczeństwo

W zimę pod namiotem

zdjecie z bazy zdjęć PG, Biwak Zimowy Portalu Górskiego

Na co należy zwrócić uwagę gdy kupujemy namiot? Jakie są zasady bezpieczeństwa? Co z wentylacją i jak uchronić się przed zaczadzeniem? Wydaje mi się, że to garść istotnych i cennych informacji. Dla kogoś kto turystycznie przemierza szlaki tatrzańskie, może to wszystko nie być aż tak bardzo ważne. Warto jednak zapoznać się z tymi kilkoma podstawowymi kwestiami.

Czytaj więcej...

„Dramat” nad Morskim Okiem

zdjecie z bazy zdjęć PG, Morskie Oko

W drugi dzień Świąt, grupa 45 turystów powracających z Morskiego Oka utknęła na Włosienicy. Mimo, że byli oni uprzednio poinformowani, iż wozy konne kursują do 17 i że szybko robi się ciemno, zlekceważyli te informacje i na Włosienicę przybyli znacznie później z nadzieją, że wozy konne jeszcze tam stoją. Oczywiście nigdzie nikogo już nie było. Zdesperowani turyści zaczęli więc wydzwaniać do TOPR, TPN, na policję i do Straży Pożarnej.

Czytaj więcej...

Najważniejsze zasady bezpieczeństwa w górach – zobacz infografikę!

Infografika

Bezpieczeństwo w górach to ciągle aktualny, a przede wszystkim bardzo ważny temat. Poznanie najważniejszych zasad bezpieczeństwa zmniejsza ryzyko niewłaściwych zachowań w górach i nieodpowiedniego przygotowania, dlatego firma EACTIVE we współpracy z Bieszczadzką Grupą GOPR przygotowała specjalną infografikę – zobacz jak przygotować się do wycieczki w góry!

Czytaj więcej...

Nie strzelaj w sylwestra!

 Tegoroczny plakat autorstwa Katarzyny Boguckiej

Sylwester to czas radości. Wiemy, wiemy. Też lubimy poświętować, ale po raz kolejny musimy zaapelować o ciszę. Zanim odpalicie fajerwerki, zastanówcie się, czy w pobliżu nie ma zwierząt – dzikich, bezdomnych, domowych. Huk wywołuje u nich olbrzymi stres, a nawet ataki paniki, które mogą okazać się groźne dla ich zdrowia i życia. Nie bądźmy egoistami, świat należy nie tylko do nas, ludzi.

Czytaj więcej...

Astmatyk w górach

Astmatyk w górach

Osoby chorujące na astmę lub dopiero co zdiagnozowani pacjenci zapewne zastanawiają się co mogą robić jeżeli chodzi o aktywność fizyczną, a czego na pewno nie mogą. Trekking czy wspinaczka wymagają wysiłku – stąd też pytanie – czy astmatycy mogą chodzić po górach?

Czytaj więcej...

Po incydencie w Tatrach park wydał specjalny apel

fot. KWP Kraków

Takiego apelu Tatrzański Park Narodowy dawno nie publikował. Wygląda jednak na to, że nawet dorosłym ludziom podstawowe wiadomości na temat trzeba tłumaczyć jak przysłowiowy chłop krowie na granicy. Tylko czy owa krowa i tak zrozumie co się do niej mówi?

Czytaj więcej...

Akcja ratunkowa GOPR w ekstremalnych warunkach

Akcja ratownicza na Babiej Górze

Królowa Beskidów nie odpuszcza. Ratownicy z Grupy Beskidzkiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego po raz kolejny musieli ruszyć na poszukiwania zaginionych turystów.

Czytaj więcej...

Uwaga! W okolicach Babiej Góry może grasować niedźwiedź

Fot. FB/Babiogórski Park Narodowy

Zdradliwa pogoda, szybko zapadający zmrok, nieznajomość terenu to nie jedyne zagrożenia, które mogą spotkać turystów wybierających się zima na beskidzkie szlaki. Podczas Świąt Bożego Narodzenia Maciej Moskwa beskidzki ratownik Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego  sfotografował pod przełęczą Brona odcisk łapy.

Czytaj więcej...

Na stokach Królowej Beskidów zaginął turysta. Został odnaleziony dzięki aplikacji

Babia Góra widok z Pilska / fot. wikimedia

Informacja o tym, że jeden z turystów znalazł się w opałach, do ratowników Grupy Beskidzkiej Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego dotarła o godzinie 14:30. Zgłoszenie dotyczyło zaginięcia człowieka na północnych zboczach Babiej Góry.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

male dolomity

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Statystyki

  • Artykułów: 7605
  • Odsłon artykułów: 21001876

';