Aby bezpiecznie wrócić z wycieczki w góry, przede wszystkim trzeba mieć dobre informacje o tym, jak się przygotować do wyprawy. Te mogą być przekazywane przez właścicieli kwater. Dlatego tatrzańscy przyrodnicy zapraszają hotelarzy i kwaterodawców zaprasza do współpracy.

Głównym celem projektu „Gotowi na góry!” jest informowanie turystów o tym, jak przygotować się do tatrzańskich wędrówek oraz propagowanie wiedzy o zasadach bezpieczeństwa i prawidłowego zachowania na górskim szlaku. Ruszył kolejny nabór partnerów do programu współpracy Tatrzańskiego Parku Narodowego z podhalańskimi kwaterodawcami.

1901gotowi

– Projekt „Gotowi w góry” działa od 2016 roku. Jest odpowiedzią na wyniki badań, które pokazują, że właśnie miejsce zakwaterowania jest tym, gdzie turyści odwiedzający Tatry i Podhale, najczęściej szukają informacji o górach – wyjaśniają przedstawiciele Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Dlatego Tatrzański Park Narodowy zaprasza do programu hotele, pensjonaty oraz kwatery prywatne. Miejsca te, pomagając turystom w przygotowaniach do górskich wycieczek i promując odpowiedzialne zachowania, wzmacniają świadomość gości odwiedzających Tatry.

– W obiektach noclegowych, które są partnerem programu „Gotowi w góry” umieszczane są specjalnie zaprojektowane tablice z pakietami materiałów edukacyjnych. Goście mogą się z nich dowiedzieć o tym, jak przygotować się do wycieczki, co spakować, o czym pomyśleć przed ruszeniem na szlak oraz zapoznać się z zasadami obowiązującymi w Parku Narodowym – informują parkowcy. – TPN codziennie rano przesyła do miejsc noclegowych komunikat turystyczny o pogodzie i warunkach panujących w Tatrach, a także ewentualne zagrożenia, zamknięcia szlaków i aktualności. Kwaterodawcy otrzymują również materiały edukacyjne i informacyjne dla turystów, takie jak ulotki i mapy, przysługuje im także zniżka na zakup wydawnictw Parku oraz udział w szkoleniach prowadzonych przez pracowników TPN.

Dotychczas w projekcie wzięło udział 130 obiektów. Dzięki programowi, każdego roku, ważne informacje docierają do tysięcy turystów, wpływając realnie na ich bezpieczeństwo i postawy w górach.

Za wspieranie misji edukacyjnej Parku w zakresie bezpieczeństwa w górach i szacunku dla dzikiej przyrody, uczestnicy projektu wyróżnieni są oficjalnym tytułem Partnera TPN oraz rekomendacją na stronie tpn.pl.

Kwaterodawców zainteresowanych przystąpieniem do programu, zapraszamy do kontaktu pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Informacje o programie można uzyskać również pod numerem telefonu: 669 633 647. Liczba miejsc jest ograniczona.

Źródło: TPN/goral.info.pl