Górska akcja ratownicza Nas Obchodzi - włącz się

Kategoria: Turystyka górska / Bezpieczeństwo

W połowie września ratownicy w Beskidzie Sądeckim uczyli, jak udzielać pomocy na szlaku – projekt miał na celu nie tylko zwiększyć świadomość, ale też zachęcić ludzi gór do regularnego treningu pierwszej pomocy i zwrócić uwagę na miejsca, w które pomoc w ogóle nie dociera. A takich miejsc na świecie jest szalenie dużo i to nie tylko w górach! Fundacja Safe Water Safe Land – organizator beskidzkiego projektu – zajmuje się przede wszystkim organizacją szkoleń ratowniczych w miejscach, gdzie edukacja w tym zakresie niemal nie istnieje. Dotychczasowe akcje wolontariusze prowadzili w Azji, w przyszłym roku chcą ruszyć do Afryki.

fot. Paweł Gluza GluzmenTravels
fot. Paweł Gluza GluzmenTravels

fot. Paweł Gluza GluzmenTravels
fot. Paweł Gluza GluzmenTravels

Wrześniowy projekt w polskich górach był przejściem ratowników przez schroniska od Nowego Sącza do Jaworzyny Krynickiej, a wszystko pod hasłem „Nas Obchodzi”. Każdego dnia prowadzone były szkolenia i pokazy, a ponadto m.in. warsztaty dla rowerzystów, gra ratownicza dla leśników, testy nowych modeli AED. Nas Obchodzi to gra słów, która odnosi się do przejścia szlakami od schroniska do schroniska, ale równocześnie zwraca uwagę, by nie pozostawać obojętnym. W poprzednim roku, o tym, że im nie jest wszystko jedno, że zależy im na życiu i bezpieczeństwie, wolontariusze Safe Water Safe Land mówili w akcji „Nam nie wisi”. Był to performans, w czasie którego ratownicy medyczni, ratownicy górscy i strażacy, spędzili w skałach 24 godziny, wisząc w hamakach. Akcja miała na celu zwrócić uwagę na problem dzieci tonących w Tajlandii (w myśl hasła „co ma wisieć, nie utonie”). Zeszłoroczny projekt zakończył się sukcesem – pozwolił zebrać część funduszy na realizację szkoleń dla dzieci w rejonie Khao-Lak w styczniu 2017, w których wzięło udział 150 uczestników.

Teraz, dzięki Waszej pomocy, może się udać projekt w Tanzanii. Jeśli więc Was też obchodzi, wystarczy wejść na http://fundacjasafe.org/wiecej/wspomoz-nas/ i wpłacić dowolną kwotę tytułem „mnie obchodzi – Tanzania 2018”. 100% wpłat jest przeznaczona na realizację szkoleń dla potrzebujących grup i na sprzęt, który ratownicy zostawiają lokalnym społecznościom; fundacja nie utrzymuje w Polsce żadnego biura i administracji. Działa jako grupa pasjonatów – wolontariusze dzielą się tym, co potrafią najlepiej – ratowaniem życia.

Od Ane Piżl – prezeski fundacji Safe Water Safe Land - mamy dla Was garść informacji, by było nam razem w górach jeszcze bezpieczniej!

1/ Weź zawsze na szlak folię termiczną NRC – zajmuje tyle miejsca co pół czekolady, kosztuje 6 zł, a ratuje przed wychłodzeniem przy załamaniu pogody, upadku, urazie, oczekiwaniu na śmigłowiec.

2/ Czekoladę też wrzuć do plecaka – szczególnie gdy na skutek wypadku wyprawa się przeciągnie, ważne będzie, by szybko uzupełnić straty energetyczne.

3/ Wstrzymaj się z alkoholem do wieczora – nie jest dobrze być na szlaku w niepełnej koncentracji. Lepiej wznieść toast, kiedy już bezpiecznie będziesz snuć górskie opowieści na dole.

4/ Naładuj telefon przed wyjściem w góry i weź powerbank. Kontakt telefoniczny będzie szalenie pomocny, gdyby doszło do akcji ratunkowej.

5/ Gdy widzisz na szlaku kogokolwiek, kto jest wyczerpany, ranny, słaby lub pod wpływem alkoholu, nie wahaj się podejść i zaoferować pomoc. Twoje doświadczenie i zaangażowanie, może uratować komuś życie!

6/ Pamiętaj, że w schroniskach są dostępne defibrylatory AED – gdyby na Twoich oczach doszło w pobliżu schroniska do zagrożenia życia, np. ktoś będzie miał objawy zawału serca lub straci przytomność, wyślij kogoś natychmiast, by przyniósł urządzenie.

7/ Trenuj regularnie pierwszą pomoc – korzystaj z każdej okazji, by poćwiczyć używanie defibrylatora AED i technikę uciskania klatki piersiowej. Dowiedz się co robić w odmrożeniach, w hipotermii, przy upadku z wysokości i przy urazach.

Partnerem projektu Nas Obchodzi jest Fundacja PZU. Organizatorami są Fundacja Safe Water Safe Land i Grupa Ratownictwa Specjalnego Nowy Sącz.

Więcej zdjęć z projektu: https://www.facebook.com/fundacjasafe/

fot. Paweł Gluza GluzmenTravels
fot. Paweł Gluza GluzmenTravels

fot. Paweł Gluza GluzmenTravels
fot. Paweł Gluza GluzmenTravels

fot. Paweł Gluza GluzmenTravels
fot. Paweł Gluza GluzmenTravels

fot. Paweł Gluza GluzmenTravels
fot. Paweł Gluza GluzmenTravels

fot. Paweł Gluza GluzmenTravels
fot. Paweł Gluza GluzmenTravels

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 8462
  • Odsłon artykułów: 23868353
  
  ';