Bezpieczne ferie w ośrodkach PKL

Kategoria: Turystyka górska / Bezpieczeństwo

18 lutego na Palenicy i 24 lutego na Mosornym Groniu odbędą się wydarzenia „Bezpieczny stok 2018“. Dobre maniery i bezpieczeństwo na stoku, rozgrzewka przed zjazdem oraz symulacja, jak ratownicy GOPR i TOPR transportują poszkodowanych – tak wygląda ich program. W ośrodkach Polskich Kolei Linowych narciarze będą mogli również zobaczyć, w jaki sposób poszukuje się osób zaginionych pod lawiną.

Każdy początkujący narciarz uczy się jak przypinać deski, wsiadać na orczyk, a potem przez kolejne godziny ćwiczy hamowanie. Kiedy opanuje już tę sztukę, przychodzi czas na doskonalenie techniki jazdy. Niestety miłośnicy sportów zimowych często zapominają o innych istotnych elementach narciarskiej edukacji – dzięki akcji „Bezpieczny Stok 2018” w Zawoi i na Palenicy w Szczawnicy otrzymają szansę, by nadrobić braki.

Po pierwsze bezpieczeństwo

Jeśli chcesz spędzić ferie bez wypadków i przykrych niespodzianek, powinieneś rozpocząć odpowiednie przygotowania jeszcze przed wyjazdem w góry. Odpowiednie, czyli jakie? O tym opowiedzą doświadczeni ratownicy górskich służb ratunkowych. Porad dotyczących bezpieczeństwa udzielą także policjanci.

Jednak sama teoria to nie wszystko. 18 lutego na Palenicy i 24 lutego na Mosornym Groniu odbędą się specjalne rozgrzewki dla narciarzy. Ćwiczenia zaprezentowane przez instruktorkę fitness zapewnią poprawne rozgrzanie mięśni przed zjazdem – a to pierwszy krok do tego, by zagwarantować sobie ferie bez kontuzji. W czasie akcji „Bezpieczny Stok 2018” można będzie także skorzystać z konsultacji ratowników, którzy sprawdzą, czy narciarze prawidłowo dobierają kaski.

Bezpieczne ferie w ośrodkach PKL

Gotowi na wszystko

Niestety mimo takich akcji, na stokach czasami zdarzają się mało przyjemne zdarzenia. Wtedy z pomocą przychodzą ratownicy GOPR lub TOPR.

– Górskie służby ratunkowe wykonują bardzo odpowiedzialną pracę. Akcje takie jak „Bezpieczny Stok 2018” pozwalają zwrócić uwagę na ich działania i uświadomić, jak trudno zwozić ze stoku osobę poszkodowaną, albo prowadzić akcję ratunkową w razie lawiny – podkreśla Łukasz Chmielowski z PKL.

W przypadku tegorocznych wydarzeń obserwator symulacji może łatwo stać się jej uczestnikiem. Ratownicy zaaranżują akcję ratunkową z udziałem narciarza-wolontariusza. Dodatkową atrakcję będzie stanowić prezentacja możliwości, jakimi dysponują służby GOPR i TOPR dzięki posiadanemu sprzętowi lawinowemu.

Kulturalny jak narciarz

Podczas akcji w ośrodkach PKL narciarze będą również mogli poznać zasady savoir-vivre, które powinni stosować na stoku. Kulturalna jazda, bezpieczne manewry i zrozumienie dla początkujących narciarzy sprawią, że zjazdy będą przyjemnością dla wszystkich użytkowników stoku. Dotyczy to szczególnie mniej zatłoczonych ośrodków – takich jak Palenica czy Mosorny Groń – gdzie jazda jest bardziej komfortowa i przede wszystkim bezpieczniejsza.

W ramach organizowanej akcji nie zabraknie także zabaw na śniegu i quizów z nagrodami, które pozwolą połączyć rozrywkę i narciarską edukację. Po zakończeniu szkoleń narciarze będą mogli ruszyć na stok już w pełni przygotowani do śnieżnych wyzwań.

Najbliższe szkolenia w ramach akcji „Bezpieczny Stok 2018“ odbędą się już 18 lutego na Palenicy w Szczawnicy i 24 lutego na Mosornym Groniu w Zawoi.

Bezpieczne ferie w ośrodkach PKL

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 8970
  • Odsłon artykułów: 24861456
  
  ';