Pracowita sobota tatrzańskich ratowników

Kategoria: Turystyka górska / Bezpieczeństwo

Upadek taternika, zasłabnięcie turysty, poślizg turystki. Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego mieli co robić w miniony weekend.

W sobotę „śmigło” TOPR-u niemal nie odpoczywało. Do pierwszej akcji załoga Sokoła została wezwana około godziny 14:00, kiedy to do dyżurnego ratownika w Zakopanem dotarło zgłoszenie z Prawego Żeberka na Skrajnym Granacie.

- Jeden z taterników w wyniku odpadnięcia od ściany i długiego lotu doznał obrażeń uniemożliwiających dalszą wspinaczkę/wycof – relacjonują ratownicy TOPR.

Tymczasem w czasie organizacji wyprawy na Skrajny Granat, do centrali dociera zgłoszenie o turyście z dolegliwościami kardiologicznymi na szlaku z Kalatówek na Halę Kondratową. Na miejsce wysłano załogę śmigłowca TOPR.

- Po desancie ratowników przy turyście pod Doliną Kondratową śmigłowiec przetransportował ratowników na Prawe Żebro – opisują przebieg akcji toprowcy. - Wszystkich ratowanych, a więc turystę, rannego taternika i jego partnera śmigłowcem przetransportowano do Zakopanego.

Na tym nie koniec akcji „śmigła. Około godziny 17:00 tego samego dnia załoga Sokoła udzieliła pomocy turystce pod Rysami, która w wyniku poślizgnięcia na stromym stoku śnieżnym doznała kontuzji kończyn górnych.

Mimo wiosennej, a nawet letniej pogody na nizinach, pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego ostrzegają, że w górach nadal można się natknąć trudne warunki.

- Powyżej górnej granicy lasu panują warunki wiosenno-zimowe. Na szlakach w zachodniej części Tatr można jeszcze spotkać płaty starego śniegu, największy jest w Dolinie Wyżniej Chochołowskiej. W Tatrach Wysokich na południowych wystawach są płaty śniegu, ale po północnej stronie grani, w żlebach i w kotłach jest ciągła pokrywa - czytamy w komunikacie TPN.

A co za tym idzie, do uprawiania turystyki w tej części Tatr niezbędny jest sprzęt zimowy jak raki i czekan, oraz doświadczenie w uprawianiu turystyki zimowej.

fot. FB/Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - TOPR
fot. FB/Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - TOPR

Łukasz Razowski

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 9298
  • Odsłon artykułów: 25404588
  
  ';