Uczniowie w górach „łamią nogi". Poszli w Tatry w złych butach?

Kategoria: Turystyka górska / Bezpieczeństwo

Sporo pracy mieli ratownicy tatrzańscy podczas pierwszego czerwcowego tygodnia. Urazy stawów, stłuczenia i zachorowania spowodowane nieuwagą, złym obuwiem, czy też brakiem przygotowania do wędrowania po górach, to najczęstsze zdarzenia, do których wzywano ratowników.

To wręcz plaga. Młodzież masowo rani swe nogi. Najwięcej pracy w ostatnim czasie toprowcom przysporzyli uczestnicy szkolnych wycieczek, które szturmują tatrzańskie szlaki.

We wtorek z Doliny Kościeliskiej do szpitala przewieziono uczestnika szkolnej wycieczki, który upadając doznał urazu kolana. Niedługo potem powiadomiono ratowników, że podczas zejścia z Nosala urazu nogi doznała kolejna uczestniczka szkolnej wycieczki.

Nie upłynęło wiele czasu, kiedy ponownie powiadomiono Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, że przed schroniskiem na Ornaku poważnie zasłabła 17-letnia uczestniczka szkolnej wycieczki, ma słabo wyczuwalne tętno.

- Ze względu na stan turystki wymagający pilnego transportu, została ona śmigłowcem przewieziona do szpitala – relacjonuje Adam Marasek, kronikarz TOPR.

We środę powiadomiono TOPR, że na szlaku do Pięciu Stawów, około 15 min drogi z Wodogrzmotów 16-letni chłopak upadł, uderzając głową o kamień, doznając ran głowy i chwilowej utraty przytomności. Został on śmigłowcem przetransportowany do szpitala.

Tego samego dnia z Murowańca do szpitala przewieziono uczestniczkę szkolnej wycieczki, która doznała urazu nogi.
Natomiast w czwartek z Doliny Kościeliskiej do szpitala przetransportowano osłabioną 16-letnią uczestniczkę szkolnej wycieczki. Kolejni dwaj uczniowie trafili do zakopiańskiej lecznicy godzinę później – w okolicach Murowańca doznali urazów nóg.

Zdjęcie z bazy zdjęć PG / fot. R. KotZdjęcie z bazy zdjęć PG / fot. R. Kot

Łukasz Razowski

Zdjęcie z bazy zdjęć PG / fot. R. Kot

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 9193
  • Odsłon artykułów: 25205417
  
  ';