A tymczasem w Tatrach (11.07.2018)

Kategoria: Turystyka górska / Bezpieczeństwo

Wakacje trwają w najlepsze, a to oznacza najazd turystów do naszej górskiej stolicy Polski. Zakopane tętni życiem zarówno zimą jak również latem, a swoją popularnością mogłoby śmiało rywalizować z nadmorskimi kurortami.

Tłumy rządzą na Krupówkach i pod Gubałówką, ludzie tłoczą się do kolejki na Kasprowy, tłok panuje również na drodze do Morskiego Oka. Również pod Giewontem swoje trzeba odstać. Przy okazji przypominamy, że w partiach szczytowych na Giewoncie obowiązuje ruch jednostronny – na samym końcu ścieżka rozdziela się - wchodzący idą do góry prawą stroną, zataczają koło i schodzą od strony lewej.

Taki natłok wielokrotnie stwarza zagrożenie dla życia i zdrowia samych zainteresowanych. Niewłaściwe, nieumiejętne korzystanie z łańcuchów czy pozostałych ułatwień, niepewne ruchy, brak obycia z wysokością czy przestrzenią skutkują licznymi interwencjami ratowników TOPR. Prawda jest zaś taka, że wielu z nich możnaby uniknąć.

Obok przeróżnych atrakcji, ciekawą propozycją wydają się być letnie, bezpłatne wędrówki oraz spotkania edukacyjne organizowane przez TPN. Wszelkie trasy i tematyka dostosowane są do najmłodszej grupy turystów. Nie pominięto także zagadnień przeznaczonych dla osób dorosłych. Chodzi o podstawowe wiadomości z zakresu tatrzańskiej geologii, botaniki, ekologii i topografii. Cała ta oferta jest skierowana zarówno do turystów indywidualnych oraz rodzin z dziećmi. Zajęcia są bezpłatne, a uczestnicy wycieczek zobligowani są jedynie do wykupienia biletu wstępu do TPN.

Harmonogram zajęć oraz formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie:
http://tpn.pl/lato-z-tpn

Warto również pamiętać, że od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki turystyczne są zamknięte od zmierzchu do świtu, a szlak między Świnicą a Zawratem jest zamknięty do odwołania – obryw skalny z Niebieskiej Turni.

Aktualny komunikat turystyczny brzmi:

Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są dobre. Szlaki tylko miejscami, na odcinkach leśnych, są mokre i błotniste. Dużo błota jest w Dolinie Lejowej i Starorobociańskiej. Stan wód w potokach wciąż jest podwyższony i na szlakach przebiegających w pobliżu cieków wodnych może płynąć woda. W partiach graniowych, po północnej stronie, wciąż zalegają płaty starego śniegu. Prosimy o szczególną ostrożność w tych miejscach.

U wylotu Doliny Strążyskiej trwają prace związane z konstrukcją nowego punktu biletowego i w związku z tym mogą wystąpić czasowe, nieznaczne utrudnienia. Prosimy o uwagę.

W wielu miejscach na terenie TPN trwa zrywka i wywóz drewna oraz inne prace leśne. Prosimy w tych miejscach o ostrożność i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Rysy, fot. Magdalena Grzelak
Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Rysy, fot. Magdalena Grzelak

Bartek Michalak

Źródła:
- www.topr.pl
- tpn.pl
- Tygodnik Podhalański
- Internet (ogólnie)

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 8783
  • Odsłon artykułów: 24629154
  
  ';