Akcja TOPR w ekstremalnych warunkach

Kategoria: Turystyka górska / Bezpieczeństwo

Ulewne opady deszczu nie ułatwiają pracy tatrzańskim ratownikom. „Póki zdrów jestem, na każde wezwanie Naczelnika lub jego Zastępcy – bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawie się w oznaczonym miejscu i godzinie odpowiednio na wyprawę zaopatrzony i udam się w góry według marszruty i wskazań Naczelnika lub jego Zastępcy w celu poszukiwań zaginionego i niesienia mu pomocy” – takie słowa przysięgi wymawia każdy nowy ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego rozpoczynający służbę w górach. Toprowcy właśnie udowodnili, że nie są to błahe słowa.

Od kilku dni bowiem na Podhalu non stop pada deszcze. Pogoda nie oszczędziła ratowników, którzy w ekstremalnie niekorzystnych warunkach udzielali pomocy w rejonie Giewontu.

- Po godzinie 12:00 do centrali dotarło zgłoszenie kontuzji nogi pod Siodłową Turnią – relacjonują toprowcy. -  Ratownicy dotarli do oczekującej na pomoc turystki Doliną Małej Łąki. Ze względu na bardzo złe warunki w dolinie, postanowiono ewakuować turystkę przez Wyżnią Kondracką Przełęcz do Doliny Kondratowej.

Po prawie pięciu godzinach udało się turystkę bezpiecznie przetransportować do szpitala.

Ratownicy z Tatr odradzają wyjścia na szlaki. Jest bardzo niebezpiecznie!

Łukasz Razowski

Fot. FB/Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - TOPR

Fot. FB/Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - TOPRFot. FB/Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - TOPRFot. FB/Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - TOPRFot. FB/Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - TOPRFot. FB/Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - TOPR

 

 

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 9073
  • Odsłon artykułów: 25008073
  
  ';