Dziś dzień ratownika górskiego

Kategoria: Turystyka górska / Bezpieczeństwo

Na dzisiaj tj. na 10 sierpnia przypada dzień górskiego ratownika. Pamiętajmy o tym i doceniajmy. Obyśmy nigdy nie musieli korzystać z ich usług i pomocy, ale to są naprawdę prawdziwi profesjonaliści i to co robią jest ich ogromną pasją. Wielokrotnie bowiem czy to latając śmigłowcem między górami czy choćby wyruszając na akcję na własnych nogach (bez względu na pogodę) narażają swoje zdrowie i życie.

Bierzmy to pod uwagę. Tak samo zresztą jak fakt, że na terenie Polski ratownictwo górskie (nawet użycie śmigłowca) jest całkowicie bezpłatne. Odwrotnie jest już np. na Słowacji gdzie wymagane jest stosowne ubezpieczenie.

Przy okazji warto przypomnieć, że w dniu 11 sierpnia 1994 roku o godz. 13.17 miało miejsce najtragiczniejsze zdarzenie w historii polskiego ratownictwa górskiego. W czasie pełnienia czynności ratowniczych w katastrofie śmigłowca ratowniczego Sokół w Dolinie Olczyskiej śmierć ponieśli ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego: Janusz Kubica i Stanisław Mateja oraz ratownicy - piloci: Bogusław Arendarczyk i Janusz Rybicki.

Źródło zdjęcia - Wikipedia, Tatrzańscy ratownicy w akcji
Źródło zdjęcia - Wikipedia, Tatrzańscy ratownicy w akcji

Bartek Michalak

Źródła:
- www.topr.pl
- Internet (ogólnie)

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 9298
  • Odsłon artykułów: 25404665
  
  ';