Mniej wypadków w Tatrach, ale nie bez tragedii

Kategoria: Turystyka górska / Bezpieczeństwo

Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego podsumowali tegoroczne wakacje. Jak się okazuje, doszło do mniejszej liczby wypadków. Niestety, raczej nie z powodu większej świadomości turystów. Toprowcy przyznają, że pod Tatry zjechało wyjątkowo dużo turystów, którzy licznie wyruszali na tatrzańskie szlaki. A co za tym idzie, ratownicy górscy mieli Ratownicy mieli wiele pracy. Każdego dnia wyruszano z pomocą.

- W omawianym okresie doszło do 183 wypadków turystycznych, 11 wypadków taternickich i 8 innych wypadków np. rowerowych, przy pracach leśnych itp. – relacjonuje ratownik Adam Marasek. - Udzielono pomocy 232 osobom. 75 osób zostało do szpitala przetransportowanych śmigłowcem. Z ratowanych osób 90- doznało poważnych urazów, 80 osób urazów lekkich.

Niestety, nie obyło się bez najgorszego. Trzy osoby poniosły śmierć. 

Z danych przedstawionych przez TOPR wynika, że najczęstszą przyczyną wypadków (80%), były poślizgnięcia i upadki, 15 % to zachorowania ( problemy kardiologiczne, zatrucia pokarmowe, odwodnienia), oraz  braki kondycyjne¸ nieodpowiednie umiejętności( pobłądzenia), brak odpowiedniego ekwipunku, złe planowanie wycieczek.

Co ważne, w stosunku do ubiegłorocznych wakacji liczba wypadków  zmalała o 10 %. Jak podkreśla Marasek, głównie za sprawą deszczowego lipca

- Dużo opadów deszczu, burze, a w połowie miesiąca katastrofalne opady deszczu, zniszczyły wiele odcinków tatrzańskich szlaków. Na pewien czas zostały one przez Tatrzański Park Narodowy zamknięte – opisuje kronikarz TOPR.

 Łukasz Razowski

źr. www.facebook.com/pg/1909.topr
źr. www.facebook.com/pg/1909.topr

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 9179
  • Odsłon artykułów: 25193615
  
  ';