Nasz poczciwy Sokół

Kategoria: Turystyka górska / Bezpieczeństwo

Słynny śmigłowiec TOPR poddany został swego rodzaju „zabiegom upiększającym”. Podjęła się tego profesjonalna firma z Płocka, która na co dzień zajmuje się pielęgnacją samochodów. Mechanicy stanęli na wysokości zadania. Sokół prezentuje się bowiem jako super nowoczesna maszyna.

Samo pojęcie „detaling” (bo tak to się profesjonalnie nazywa), to zoptymalizowany proces kompleksowego czyszczenia, renowacji i konserwacji samochodu (tu konkretnie będzie to helikopter), zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz.

W maju tego roku minęło 25 lat służby Sokoła w górskim pogotowiu. Jest to śmigłowiec wielozadaniowy konstrukcji i produkcji polskiej z PZL Świdnik. Produkowany w wielu wariantach. Od roku 1985 z fabryki wyszło ok. 150 sztuk.

Póki co, TOPR nie zamierza wymieniać, zastępować swojego śmigłowca. Jest on dość prosty w obsłudze, a jednocześnie sprawdzony i w dużym stopniu niezawodny. Niewątpliwe, bardzo istotną informację stanowi fakt, że polska maszyna jest niezwykle przestronna i pojemna (w porównaniu np. do tego, czym na swoje akcje latają słowaccy ratownicy).

Mimo to jednak, lepiej nim nie lecieć. Sokół służy w TOPR i wykorzystuje się go tylko i wyłącznie do przeprowadzania akcji ratowniczych więc gdy mamy tą „przyjemność” bycie jego pasażerem to zapewne jest źle...

Dlatego apelujemy po raz kolejny!

ROZWAGA, ODPOWIEDZIALNOŚĆ, ROZSĄDEK, DOBRA KONDYCJA ITD.

Jeśli czegoś Ci brakuje, masz jakieś wątpliwości, pytania itd., zapraszamy do naszych górskich sklepów. Idzie zima, śniegi, zapewne lawiny i trudne warunki... Warto więc w dwójnasób zadbać o swoje bezpieczeństwo, a piękną sylwetkę Sokoła podziwiać ze zdjęć...

Tatrzańscy ratownicy w akcji - źr. Wikipedia
Tatrzańscy ratownicy w akcji - źr. Wikipedia

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
http://sklep.portalgorski.pl/,
http://tpn.pl/,
http://www.topr.pl/,
Tygodnik Podhalański,
Internet (ogólnie).

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 9505
  • Odsłon artykułów: 25926374
  
  ';