male dolomity

Popularne

 • Quiz
  QUIZ Bezpieczni na szlaku

  Drodzy czytelnicy! Zapraszamy Was do udziału w konkursie, w którym możecie wygrać...

 • Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Gerlach, Niżne Rysy, Rysy i Wysoka, fot. Anna Wojciechowska
  Te trzy naj...

  Gerlach (2665 m n.p.m.), Łomnica (2634 m n.p.m.) i Lodowy Szczyt (2630 m n.p.m.) - oto...

 • Przewodnik IVBV Tomek Gąsienica Mikołajczyk, z towarzyszami na szczycie Elbrusa
  Elbrus 2017 - PSPW

  Elbrus – najwyższy szczyt Kaukazu o wysokości 5642 m n.p.m. położony jest w zachodniej...

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Górskie ABC

Wycieczki edukacyjne "Lawinowe ABC" - terminy na luty

Wycieczki edukacyjne "Lawinowe ABC"

Tatrzański Park Narodowy zaprasza szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne z terenu powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego do uczestnictwa w bezpłatnych wycieczkach edukacyjnych „Lawinowe ABC”, pod opieką przewodnika tatrzańskiego – pracownika TPN. Ogłaszamy nowe terminy na luty.

Czytaj więcej...

Jak prawidłowo posługiwać się rakami

źródło zdjęcia - Pieszo przez świat

Kierowcy wymieniają opony letnie na zimowe, a turyści chodzący po górach "wyciągają ze strychu" i "odkurzają" sprzęt zimowy (przede wszystkim raki i czekany). Ale posiadać je i nosić to jedno, trzeba jeszcze umieć ich używać. O prawidłowym posługiwaniu się rakami mówi właśnie ten artykuł.

Czytaj więcej...

O śniegu i zagrożeniu lawinowym

Śnieg/Zdjęcie z bazy Portalu Górskiego

Zima w rozkwicie. Śniegu w górach trochę leży. No właśnie. Jak to jest z tym śniegiem? Kiedy jest on związany, luźny itd., jak rozpoznać i ocenić zagrożenie lawinowe? Zaciekawił mnie ten temat i postanowiłem o nim się ciut więcej dowiedzieć.

Czytaj więcej...

Aplikacja ratunek sprawdza się!

Aplikacja ratunek się sprawdza

Aplikacja RATUNEK pomogła ratownikom szybko zlokalizować zagubionych turystów w Bieszczadach i Beskidach. To dowód, że warto się w nią "zaopatrzyć" planując wyprawy w górskie tereny. Zwłaszcza, że jest to banalnie proste.

Czytaj więcej...

O jamie śnieżnej słów kilka

W śnieżnej jamie, No Mercy

Jak ją zbudować, jak powinna być duża, kiedy się ona faktycznie przydaje itd., itd. - mowa o jamie śnieżnej. Tym razem, parę istotnych słów o tym górskim zimowym schronieniu - takim trochę bardzo prymitywnym igloo, choć jest to bardzo dalekie uproszczenie...

Czytaj więcej...

Jak nie zmarznąć? Podstawowe zasady ubierania się na zimowe wycieczki w góry i kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć utraty ciepła

Jak nie zmarznąć? Podstawowe zasady ubierania się na zimowe wycieczki w góry i kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć utraty ciepła.

Nasz organizm jest podstawowym źródłem ciepła w czasie zimowych wypraw w góry. Jak tłumaczy Jacek Będkowski, organizujący w Tatrach szkolenia z cyklu PZU kursylawinowe.pl – „Różnego rodzaju materiały, z których wykonywana jest odzież turystyczna, mogą jedynie zatrzymywać ciepło wydzielane przez organizm, izolować od zimnego powietrza i chronić przed chłodzącym działaniem wiatru czy wilgoci.

Czytaj więcej...

Jak posługiwać się czekanem

Jak posługiwać się czekanem

Tym razem parę cennych, podstawowych uwag gdy chodzi o zastosowanie czekana/dziabki - przedmiotu jakże ważnego i potrzebnego zimą w Tatrach. O tej porze w górach chyba każdemu przyda się krótki "kurs" z zakresu posługiwania się takim sprzętem.

Czytaj więcej...

Beskidzcy ratownicy testowali drona

Beskiddzy ratownicy testowali drona

Ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR uczestniczyli w centralnym szkoleniu z zakresu poszukiwań osób zaginionych w Rabce. Zajęcia obejmowały wykłady teoretyczne, ćwiczenia taktyczne i symulacyjne oraz działania praktyczne w terenie.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"