Tatranska Horska Sluzba (ratownictwo na Słowacji) jest odpowiednikiem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego na Słowacji. Jako oficjalna ratownicza organizacja powstała jednak dużo później niż TOPR - bo dopiero w latach pięćdziesiątych.

Tatranska Hosrka Sluzba s


Do powstania służby ratunkowej przyczyniła się coraz większa liczba wypadków, która miała miejsce wraz ze wzrostem turystyki masowej w Tatrach. Do chwili uformowania się Tatranskiej Horskiej Sluzby (podobnie zresztą jak po stronie polskiej do chwili powstania TOPR) pomoc była niesiona przez przypadkowe osoby, najczęściej przez pasterzy, mieszkańców podtatrzańskich miejscowości czy samozwańczych przewodników. Niemniej brak jakichkolwiek ram prawnym utrudniał organizację działań ratunkowych. Zmieniło to powstanie jednolitej organizacji, która zgodnie ze swoim statutem miała zajmować się organizacja pomocy i jej niesieniem wszystkim poszkodowanym w Tatrach.

Obecnie Tatrzanska Horska Sluzba jest organizacją zrzeszająca 21 zawodowych ratowników oraz ogromną liczbę ratowników-ochotników działających wspólnie ze sobą.


Głównymi celami THS jest nie tylko niesienie pomocy osobom poszkodowanym w Tatrach (THS jest jednostką odrębną od Horskiej Sluzby, która, podobnie jak GOPR w Polsce niesie pomoc poszkodowanym w innych pasmach górskich), lecz także udzielanie niezbędnych informacji (profilaktyka), prowadzenie i organizacja patroli na terenie TANAP-u (zapewnienie bezpieczeństwa turystom), wyznaczanie szlaków i ich odpowiednie oznakowanie oraz ubezpieczenie miejsc szczególnie niebezpiecznych, w zimie - szczególne zabezpieczenie najbardziej popularnych miejsc (głównie terenów narciarskich), informacja o stanie pogody - w zimie pomiary śniegu, sporządzanie komunikatów lawinowych.

THS podobnie jak TOPR jest organizacją utrzymywaną z dotacji państwowych, niemniej warto ubezpieczyć się przed wyjazdem na Słowację, gdyż możemy zostać obciążeni kosztami ewentualnej akcji ratunkowej, szczególnie wówczas, gdy bierze w niej udział śmigłowiec ratunkowy

Hosrka Sluzba s

Horska Sluzba
Pierwszą organizacją powołaną do niesienia pomocy na terenach górskich Czech i Słowacji była Tatrai Unketes Mento Sizottag (TUMS) utworzona w 1913 roku. Niestety - wybuch I Wojny Światowej przerwał działalność organizacji. Po Wojnie powołano Klub Ceskoslovenskich Turistov (KCST), który z kolei zdecydował o zorganizowaniu górskiej służby ratunkowej w Tatrach - w Nowym Smokowcu.

Po II Wojnie Światowej w Karkonoszach powstaje Horska Zachranna Sluzba (HZS). W latach pięćdziesiątych HS rozszerza swą działalność na pozostałe pasma górskie.

Wkrótce czechosłowackie Ministerstwo Sportu i Turystyki zajmuje się organizacją służby ratowniczej. Ostatecznie Horska Zachranna Sluzba zostaje przemianowana na Horską Sluzbę, która pod swoją nazwą zrzesza dwie samodzielne organizacje: HS Czechy i HS Słowację. Cele i zadania Horskiej Sluzby są podobne do zadań Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego działającego na terytorium Polski.


(c)Anna Łazowska & Andrzej Małysz, www.wegorz23.avx.pl