Pewnie wielu z was zadaje sobie takie oto pytanie: jak zacząć się wspinać i czy naprawdę warto? Poniższy tekst ma zadanie pomóc wam w znalezieniu odpowiedzi!

Czy warto?

Wielu z nas - wspinaczy, swoją przygodę z tym sportem zaczynało od górskich wędrówek. Najpierw były to Beskidy, Bieszczady, potem Tatry, zima i w końcy gdy wszystkie szlaki zaczynały się kończyć, człowiek szukał możliwości, aby wejść tam gdzie teoretycznie się nie da / nie można. Czyli na te szczyty tatrzańskie, na które nie prowadzą żadne szlaki. I tutaj po raz pierwszy przez głowę przelatywało słowo - taternictwo :)

www-kurswspinaczkowy-pl-10

Wspinanie w Tatrach Wysokich. Fot.arch. Krzysiek Rychlik (www.kurswspinaczkowy.pl)

A jak ktoś już raz to usłyszał, no to spać spokojnie już raczej nie mógł :) Niestety droga od turystyki do wspinania jest daleka, ale na pewno jest to interesująca przygoda i wędrówka nią dostarczy nam bardzo dużo radości. Ale pamiętajcie. Jak już zostaniecie tymi taternikami i zamienicie zatłoczone szlaki na samotność w ścianie - to przepadliście z kretesem. To uczucie już nigdy nie wypuści Was z swoich objęć i staniecie się niewolnikami liny :)

Jak zacząć się wspinać?

Najlepiej i najłatwiej jest zacząc w gronie znajomych wspinaczy, o ile te osoby posiadają oczywiście odpowiednie kompetencje i doświadczenie. Wtedy bez nakładów finansowych możemy się przekonać czy aby na pewno to jest sport dla nas. Jeżeli nie macie takich znajomych to najłatwiej będzie przejść się na ściankę wspinaczkową, gdzie odpowiedni instruktorzy pokażą Wam jak bezpiecznie zacząć się wspinać. Tutaj znajdziecie bazę wszystkich ścian wspinaczkowych w Polsce, która ułatwi Wam znalezienie odpowiedniego obiektu.

www-kurswspinaczkowy-pl-4

Zajęcia z instruktorem. Fot.arch. Wojtek Karnaś (www.kurswspinaczkowy.pl)

Jeżlei mieszkacie w rejonie gdzie macie pod nosem skały to oczywiście lepiej jest zacząć od zajęć wspinaczkowych w skałach. Wybór ten jest uzależniony także od pory roku. W ten sposób będziecie mieli od razu możliwość sprawdzenia, czy ten sport wam się podoba, czy nie. A co najważniejsze – pod czujnym okiem instruktora, który od razu skoryguje błędy i zadba o wasze bezpieczeństwo.

Podstawowe kursy wspinaczkowe

Jeśli już przekonaliście się, że wspinanie to jest sport dla was, proponujemy dwie rzeczy. Pierwszą jest regularne uczęszczanie na sekcje wspinaczkowe – czy to na sztucznej ścianie, czy w skałach. Ta forma zajęć ma za zadanie podniesienie waszych umiejętności wspinaczkowych i nauczenie was podstawowych zasad asekuracji. Rola instruktora polega na wyłapywaniu błędów, kształtowaniu waszej techniki wspinaczkowej i rozwijaniu waszych możliwości fizycznych.

www-kurswspinaczkowy-pl-3

Kurs w Dolinie Kobylańskiej. Fot.arch. Krzysiek Rychlik (www.kurswspinaczkowy.pl)

Ostatni (a może pierwszy?) krok, który powinniście zrobić to odbycie kursu wspinaczkowego. Podstawowe kursy wspinaczkowe mają za zadanie nauczyć was bezpiecznego wspinania w terenie skalnym – nieważne czy to na ubezpieczonych drogach w skałkach, czy wielowyciągowych dróg na własnej asekuracji. Co to właściwie oznacza? Drogi jednowyciągowe to takie, które najczęściej spotkacie np. w skałach naszej rodzimej Jury. Droga jednowyciągowa to droga wspinaczkowa, którą jesteśmy w stanie pokonać jednym wyciągiem liny, bez zakładania stanowiska pośredniego. Drogi wielowyciągowe najczęściej spotykamy w górach, gdzie nie ma możliwości ukończenia drogi bez zakładania pośrednich stanowisk (wyobrażacie sobie pokonanie 500-metrowej ściany za pomocą 50-metrowej liny?).

Drogi ubezpieczone i własna asekuracja

Wspinanie na drogach ubezpieczonych to najbardziej rozpowszechniona forma wspinania – odbywa się na drogach, które uprzednio zostały wyposażone w stałe punkty asekuracyjne i stanowiska. Takich dróg na Jurze znajdziecie najwięcej! Wspinanie na własnej asekuracji odbywa się na drogach, gdzie nie ma przygotowanego kompletu punktów asekuracyjnych, lub nie ma ich w ogóle. Asekurację musimy zakładać samodzielnie i służą nam do tego różnego rodzaju kości. Takich dróg najwięcej znajdziecie w górach i niektórych rejonach do wspinaczki tradycyjnej.

www-kurswspinaczkowy-pl-5

Zanim traficie w Tatry trzeba się nauczyć podstaw w skałkach. Fot.arch. Krzysiek Rychlik (www.kurswspinaczkowy.pl).

Jak widać, tematyka zajęć jest bardzo rozległa i dlatego kurs wspinaczkowy można rozdzielić na dwa 4-dniowe kursy: kurs wspinaczki na drogach ubezpieczonych oraz kurs wspinaczki na własnej asekuracji. Kurs wspinaczki na drogach ubezpieczonych obejmuje wszystkie zagadnienia, które dotyczą wspinania w skale na drogach jedno i wielowyciągowych, które są wyposażone w stałe punkty asekuracyjne. Kurs wspinaczki na własnej asekuracji rozszerza tę wiedzę o wszelkie aspekty dotyczące zakładania własnych punktów asekuracyjnych i przygotowywania stanowisk asekuracyjnych. 

www-kurswspinaczkowy-pl-2

Wspinanie w Red River (USA). Fot.arch. Krzysiek Rychlik (www.kurswspinaczkowy.pl)

Co dalej? – zapytacie. Znaleźć partnera, pakować plecak i tylko się wspinać :) A gdy nabierzecie trochę doświadczenia w skałkach to przyjdzie czas na szkolenie tatrzańskie, szkolenia zimowe i kto wie - może i góry wyższe niż Tatry :)

Jeżeli macie jakiekolwiek pytania możecie śmiało do nas napisać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Krzysztof Rychlik

Instruktor w Szkole Wspinania Vertical Limits

www-kurswspinaczkowy-pl-7