Ochrona przeciwdeszczowa w górach

Kategoria: Bezpieczeństwo / Górskie ABC

Wybór ubrania w góry to jedna z ważniejszych decyzji przed wyruszeniem na szlak. Bez względu na porę roku ważna powinna być dla nas odzież nieprzemakalna a zarazem oddychająca. Niestety nie ma takiej membrany, która spełniałaby obie funkcje naraz na bardzo wysokim poziomie.

Ochrona przeciwdeszczowa w górach

Tkaniny, które są wysokiej jakości i nie przemakają – nie będą przepuszczały pary wodnej na zewnątrz. Zaś odzież dobrze oddychająca nie uchroni nas przed deszczem, gdyż pozbawiona jest ona membrany. Warto dokonać odpowiedniego wyboru podczas zakupów i zastanowić się na czym nam bardziej zależy. Ważne jest też czy w góry chodzimy „od święta” czy regularnie. Turysta i biegacz górski wybiorą inny rodzaj odzieży wierzchniej. Zanim zatem dokonamy zakupu, warto wczytać się w... metkę. Nie sugerujcie się tylko ceną, istotnym jest to jakiej jakości jest nasza kurtka czy spodnie a także na jakie warunki są dostosowane.

Rola odzieży podczas górskich wycieczek

Odzież wierzchnia ma nas uchronić przed wiatrem, deszczem a także zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Zimą chronieni jesteśmy także przed śniegiem, latem zaś ubrania powinny gwarantować nam wysokiej jakości oddychalność. Dodatkowo każda odzież powinna spełniać odpowiednią ochronę termiczną. Nie ma ubrań idealnych oraz uniwersalnych, które ochronią nas przed wszystkim. Musimy dokonać odpowiedniego wyboru. Dostosujcie zatem odzież do rodzaju waszych wędrówek i aktywności.

Działanie membrany

Wodoodporność mierzona jest w tysiącach milimetrów słupa wody, którego nie przepuszcza materiał. Oddychalność zaś oceniana jest za pomocą gramów pary wodnej, które są w stanie odprowadzić 1 metr kwadratowy w ciągu doby lub za pomocą współczynnika RET – im współczynnik niższy, tym oddychalność lepsza. Membrana to cienka półprzepuszczalna powłoka, która znajduje się pomiędzy tkaninami kurtki. Zwróćcie uwagę na metkę przy odzieży, gdzie parametry dla membrany są oznaczone liczbowo.

Dostępne są obecnie laminaty:

2L – czyli dwuwarstwowe (membrana ulokowana jest pod zew. tkaniną, chroni ją podszewka. Jest to uniwersalne zastosowanie.

dwu i półwarstwowe – membrana połączona jest z zewnętrznym materiałem. Wewnątrz zaś chroniona jest cienkim nadrukiem. Taki rodzaj odzieży jest bardzo lekki.

3L – trójwarstwowe – membrana jest ściśle połączona z wew. i zew. tkaniną. Nie ma tu podszewki. Są to zazwyczaj ubrania bardzo wytrzymałe, stosuje się je przy bardzo trudnych warunkach pogodowych.

Ochrona przeciwdeszczowa w górach

Soft shell

Odzież tego typu od wewnętrznej strony zazwyczaj jest podszyta polarem w celu zachowania odpowiedniej temperatury ciała, zaś warstwę zewnętrzną tworzy materiał głównie wiatroodporny. Soft shell nie jest wodoodporny. Jedynie przez pewien czas podczas deszczu tkanina chroniona jest warstwą impregnacji DWR.

Odzież uniwersalna

Istnieje na rynku wiele ubrań, które mają pełnić rolę uniwersalną. Głównie chronią nas przed deszczem oraz wiatrem. Pamiętajmy jednak, że coś co nazwane jest uniwersalnym, nigdy nie spełni wszystkich naszych oczekiwań. Dla osób, które okazyjnie wybierają się w góry ochrona przeciwdeszczowa w postaci kurtki i peleryny powinna wystarczyć. Pozostali, którzy chodzą w góry regularnie bądź też wybierają się w góry wysokie powinni dostosować odzież wierzchnią do swojej aktywności na szlakach. Nie oznacza to, że zwykły turysta nie powinien zainwestować w dobrą kurtkę czy spodnie. Trekking zazwyczaj trwa większość dnia. Nie zapominajmy o komforcie, który jest tak ważny. Podczas marszu w deszczu lub ciągłym wietrze nieprzyjemnym jest odczuwanie zimna czy wilgotności. Warto zatem dokonać przemyślanego wyboru. Dzięki dobrze dobranej odzieży możemy uniknąć przeziębienia i tygodniowego zwolnienia lekarskiego po wycieczce. Nie warto robić zakupów odzieżowych na szybko. Zastanówcie się, przeanalizujcie wasze wyjścia w góry, czytajcie metki, jak czegoś nie wiecie pytajcie sprzedawców – od tego są by pomóc.

Katarzyna Irzeńska
Obserwatorium podróży
www.obserwatoriumpodrozy.com

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 9575
  • Odsłon artykułów: 26094032
  
  ';