O tych 4 zasadach pamiętaj wychodząc w góry

Kategoria: Bezpieczeństwo / Górskie ABC

Planujesz zimowe wyprawy w góry? Kursylawinowe.pl i PZU podpowiadają jak się przygotować i o czym pamiętać na szlaku.


1. ZAPLANUJ WYCIECZKĘ

Przede wszystkim odpowiednio wcześniej wybierz cel swojego wyjścia w góry. Oczywiste? Nie chodzi jednak jedynie o to, by wiedzieć jaki szczyt czy przełęcz chce się zdobyć. Usiądź z mapą, przewodnikiem oraz komputerem, sprawdź jakie trudno-ści możesz napotkać po drodze i ile czasu zajmuje pokonanie trasy. Ustal też godzi-nę, o której musisz zawrócić, by bezpiecznie zejść z gór przed zmierzchem i przygo-tuj plan alternatywny.

4zasady1611 1
fot. T. Gola

Już kilka dni przed wyjściem sprawdzaj prognozę pogody i staraj się gromadzić in-formacje na temat zagrożenia lawinowego i warunków panujących na szlakach np. odwiedzając codziennie stronę www.topr.pl. Zastanów się czy warunki, a także umiejętności twoje i partnerów pozwalają na bezpieczne pokonanie zaplanowanej trasy.

2. ZADBAJ O ODPOWIEDNIĄ ODZIEŻ I SPRZĘT

Dobierz warstwy odzieży do panujących i prognozowanych warunków. Ubranie po-winno zapewnić ochronę przed wilgocią i wiatrem, zatrzymywać ciepło wytwarzane przez organizm, a także odprowadzać wilgoć powstającą w czasie wysiłku fizyczne-go. Do plecaka spakuj też kurtkę lub bluzę zapewniającą dodatkową ochronę na wypadek ochłodzenia, zapasowe rękawice i czapkę. Twój organizm jest jedynym źródłem ciepła w czasie wędrówki, dlatego należy zapobiegać jego wychłodzeniu i dostarczać odpowiedniego paliwa. W plecaku nie może więc zabraknąć prowiantu i termosu z dobrze posłodzonym napojem.

Wodoodporne i stworzone z myślą o wędrówkach po górskich szlakach obuwie, to nie tylko kwestia komfortu, ale i bezpieczeństwa. Podobnie jak raki i czekan, które obok detektora lawinowego, sondy i łopatki są elementarną częścią wyposażenia, jeżeli wybierasz się zimą na szlaki powyżej tatrzańskich schronisk.

3. MIEJ RESPEKT DO GÓR

Nie przeceniaj swoich umiejętności i zawsze zakładaj, że warunki i trasa są trudniej-sze niż to, co wiesz z różnych źródeł. Wyjdź w góry jak najwcześniej, by mieć więcej czasu na osiągnięcie celu i powrót.
Zawsze staraj się wiedzieć, gdzie jesteś i zabieraj ze sobą mapę, kompas, a także nawigację GPS, które pomogą ci zorientować się w terenie.
Nie chodź w góry w pojedynkę, gdyż w sytuacji awaryjnej, to partnerzy mogą być jedynymi osobami, które udzielą ci pomocy lub wezwą ratowników.

4. PRZYGOTUJ SIĘ NA PROBLEMY

Upewnij się, że bateria twojego telefonu jest w pełni naładowana, masz zapisany numer alarmowy TOPR (985 lub 601 100 300) albo zainstalowaną aplikację RA-TUNEK.
Zabierz ze sobą apteczkę, folię NRC i naładowaną latarkę.
Kiedy wybierasz się w góry poza granicami Polski, a nawet wtedy, gdy poruszasz się przy granicy, zadbaj o ubezpieczenie, które obejmuje koszty akcji ratunkowej z uży-ciem helikoptera.

4zasady1611 2
fot. T. Gola

Zima w górach to z pewnością ten trudniejszy sezon. Wyruszając na szlaki trzeba się naprawdę dobrze przygotować. Chodzi zarówno o odpowiedni sprzęt, obuwie i odzież, jaki i o wiedzę i umiejętności, które pozwolą zaplanować wyprawę w góry, ocenić ryzyko oraz podejmować właściwe decyzje w zależności od warunków, trud-ności terenu czy własnych możliwości. Te zaś zdobyć możesz np. w czasie szkoleń prowadzonych przez doświadczonych ratowników TOPR. Więcej na ich temat dowiesz się na stronie: www.kursylawinowe.pl

 

Odwiedź też:
www.facebook.com/lawiny
www.youtube.com/kursylawinowepl
www.instagram.com/kursylawinowe.pl

Informacji o aktualnych warunkach szukaj na stronach:
www.topr.pl
www.gopr.pl
www.hzs.sk

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 9723
  • Odsłon artykułów: 26416893
  
  ';