Lawiny

Kategoria: Bezpieczeństwo / Porady

LAWINY.

Ekspercie! Pamiętaj! Lawina nie wie, że jesteś ekspertem! - Werner Munter - Instytut Lawinowy w Davos

Lawiny śnieżne mogą występować wszędzie tam, gdzie jest śnieg i pochyłość, czyli stok. Na dzisiejszym etapie wiedzy nie jesteśmy określić precyzyjnie miesjca i czasu zejścia lawiny. Możemy natomiast zminimaliować ryzyko porwania: wybierać najbezpieczniejszą drogę i poruszać się we właściwy sposób.

Jeden metr szescienny śniegu waży od 30 do 300 kg. Lawina, tzw. deska śnieżna o gęstosci 100 kg/m3, grubości 1 m oraz powierzchni 20 m x 100 m waży 200 ton!

Lawiny poruszają się z prędkością dochodzącą do 300 km/h (pyłówki) Najbardziej prawdopodobne jest wystąpienie lawiny na stokach o nachyleniu 30- 50%, bardziej narażone są stoki zawietrzne (w Tatrach z reguły pn i pn-wsch). Istotne dla występowania lawin jest odkładanie się warstw śniegu o różnej gęstości, prawdopodobieństwo zwiększa się przy intensywnych opadach i silnym wietrze oraz nagłych zmianach temperatury. Istotne są również długotrwałe silne mrozy, ze względu na brak wystarczającej metamorfozy śniegu, która czyni sytuację bezpieczniejszą.

Lawiny to ryzyko, którego nie należy lekceważyć. Przeżywa niecała połowa porwanych, przy czym 80 % uratowanych zawdzięcza przeżycie pomocy partnerów, a tylko niewielki procent (10% porwanych) jest uratowanych przez służby ratownicze.

Pomocne w ocenie ryzyka są tzw. stopnie zagrożenia - ogłaszane w komunikatach służb ratowniczych. W Polsce i na Słowacji stosuje się identyczną ze stosowaną w krajach alpejskich 5 stopniową skalę zagrożenia.

STOPNIE ZAGROŻENIA LAWINOWEGO

Niski stopień nie oznacza bezpieczeństwa tylko niskie, ale jednak istniejące zagrożenie. Najwięcej wypadków zdarza się przy niskich stopniach (II), być może spowodowane jest to uśpieniem czujności i tym, że wysoki stopień (IV,V) odstrasza przed podejmowaniem wycieczek.

Przewodnicy górscy i ratownicy stosują złożone sposoby oceny sytuacji lawinowej (metoda 3 x 3. metoda redukcji "stop or go", Nivo test), analizę pogody i prognoz, Ocena uwzględnia m.in. takie elementy jak liczebność, możliwości, umiejętności i przygotowanie zespołu, miejscowe testy stabilności pokrywy śnieżnej (np. test norweski,) ocena pochyłości stoku i szacowanie miejsc największych naprężeń pokrywy.

Ważne jest, aby uczestnicy grupy poruszającej się w warunkach wysokogórskich, a za taki uważać możemy zimą obszar powyżej górnej granicy lasu, byli przygotowani do właściwego zachowania w czasie wędrówki i do podjęcia natychmiastowych działań ratowniczych wobec partnera w razie wypadku.

 

Właściwe przekraczanie stoku - pojedyńczo, reszta zespołu obserwuje. Stok o nachyleniu 30-35 stopni.

Każdemu, kto wybiera się zimą w góry proponuję udział w szkoleniu z zimowego ABC.

Zestaw lawinowy

Obowiązkowy zestaw turysty wysokogórskiego w zimie. Składa się z nadajniko-odbiornika lawinowego (PIEPS, ORTOVOX, Barryvox, DTS Tracker), sondy i łopatki. Podobnie jak w wypadku raków, czekana i sprzętu wspinaczkowego, niezbędne jest przeszkolenie i regularne treningi.

 

Jedynym aktywnym systemem ochronnym jest plecak z poduszkami powietrznymi ABSSystem, otwieranymi w chwili porwania przez lawinę. Dotychczasowe statystyki są bardzo obiecujące (tylko ok. 2 % zabitych spośród porwanych przez lawinę, głównie w wyniku urazów), koszt takiego plecaka wynosi około 2500 zł.

Producenci odzieży i sprzętu narciarskiego coraz częściej wszywają reflektor lawinowy RECCO, do poszukiwań zasypanego potrzebny jest radar, będący na wyposażeniu ratowników. Ze względu na czas dotarcia ekipy ratunkowej przydatność reflktora poza uczęszczanymi kontrolowanymi stokami narciarskimi jest raczej wątpliwa (producent nie udostępnia statystyk uratowanych)

Pamiętaj, że posiadanie sprzętu lawinowego nie gwarantuje przeżycia, daje jedynie nadzieję na szybsze odnalezienie ofiary własnej lekkomyślności!

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

http://www.kajetan.com/

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 9298
  • Odsłon artykułów: 25404588
  
  ';