Pomiar zagrożenia lawinowego.

                   Wybierając się w Tatry lub inne góry warto a nawet należy przed wyjściem dowiedzieć się u odpowiednich służb (np dyżurny ratownik TOPR) o stan zagrożenia lawinowego w danym rejonie, ale co mamy robić jeśli wybieramy się np. w rejon Karpat Wschodnich, gdzie o stopniach lawinowych nikt nie słyszał a ratunkowe służby górskie nie w każdym paśmie istnieją? Wtedy jesteśmy zdani na własne metody prognozowania, posiadany sprzęt w postaci sondy lawinowej, łopatki śnieżnej no i oczywiście detektora lawinowego, który powinien być naszym nieodzownym partnerem w czasie każdej zimowej narciarskiej górskiej działalności.
                  Należy pamiętać, że wraz z modą na ski tury czy szeroko pojęte narciarstwo ekstremalne wzrosło ryzyko potencjalnego zagrożenia lawinowego spowodowane tym, że narty umożliwiają poruszanie się w takich warunkach, które jeszcze dobrych parę lat temu były uważane za niemożliwe do przejścia. To wszystko powoduje, że wzrasta nasza odpowiedzialność względem siebie i innych. I dlatego sami musimy dokonać oceny sytuacji i warunków śnieżnych jakie aktualnie panują. W tym celu przydatna będzie łopatka śnieżna i termometr, który często bywa sprzedawany razem z kompasem.

Metoda określania stopnia zagrożenia lawinowego podczas lub bezpośrednio po odpadach śniegu:

1. Całkowita grubość pokrywy śnieżnej:
     20 cm. -> 0 pkt,
     20-50 cm. -> 2 pkt,
     50 cm. i więcej -> 4 pkt.

2. Powierzchnia starej pokrywy śnieżnej:
     lodoszreń, gips -> 5 pkt,
     śnieg zsiadły -> 4 pkt,
     śnieg mokry -> 3 pkt,
     firn -> 2 pkt;

3. Wysokość świeżospadłego śniegu:
     1 cm. śniegu -> 1 pkt
     5 cm. śniegu -> 5 pkt
     8 cm. śniegu -> 8 pkt itd.

Uwaga: przy temp. -10° C i poniżej można przyjąć nową pokrywę świeżego śniegu jako sumę z ostatnich 3 dni, przy temp. -10°C ÷ -4°C suma opadów z ostatnich 2 dni, przy temp. -4°C i powyżej suma z ostatniego dnia.

4. Szybkość wiatru podczas opadu śniegu:
     bezwietrznie -> 0 pkt
     1 - 10m/s -> 5 pkt
     10m/s i więcej -> 8 pkt

5. temperatura powietrza:
     -10º -> 2 pkt
     -10ºC ÷ -5º -> 3 pkt
     -5ºC ÷ 0ºC -> 4 pkt
     0ºC i więcej -> 5 pkt.

6. ekspozycja stoku względem kierunku wiatru:
     nawietrzny -> 0 pkt
     zawietrzny -> 10 pkt.

Po rozpatrzeniu każdego z czynników i zsumowaniu punktów możemy próbować oszacować stopień zagrożenia lawinowego:
0÷20 pkt I stopień zagrożenia lawinowego
20÷40 pkt II stopień zagrożenia lawinowego
40÷60 pkt III stopień zagrożenia lawinowego
60÷80 pkt IV stopień zagrożenia lawinowego
80÷100 i ponad V stopień zagrożenia lawinowego

                  Istnieje jeszcze sposób na określanie stopnia zagrożenia lawinami gruntowymi, do tej metody potrzebny jest termometr mierzący temperaturę śniegu w jego wnętrzu i dlatego nie podaję jej.
                  Nieodłącznym naszym wyposażeniem powinien być detektor lawinowy, który jest małym urządzeniem wysyłającym impulsy elektromagnetyczne. Nosimy go włączonego na sobie najlepiej na warstwie bielizny. W razie zasypania osoby urządzenie w dalszym ciągu emituje impulsy. Pozostali uczestnicy przełączają owe nadajniki na opcję "szukaj" i następuje szukanie nadajnika za pomocą kierunkowych strzałek i odległości w metrach, które wyświetlają się na ekranie. Na ekranie również pojawia się informacja o krotności sygnału jeśli więcej osób jest pod śniegiem. Urządzenie to nazywa się BARRYVOX - MAMMUT, samo posiadanie takiego sprzętu to już bardzo dużo ale jeszcze należy umieć się nim posługiwać! Od niedawna istnieje możliwość zakupu takich detektorów na rynku polskim. Naprawdę warto zainwestować w swoje bezpieczeństwo i pamiętajmy, że szczęście sprzyja przygotowanym na każdą ewentualność.

PS. Jeżeli ktoś potrzebuje pomocy (namiarów) gdzie można nabyć Barryvoxa to proszę o kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Dla zainteresowanych podajemy instrukcję obsługi urządzenia barryvox do wykrywania osób zasypanych przez lawinę, opracowaną przez ratownika TOPR Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..