ESCAPE SHOVEL firmy DEMON

Kategoria: Bezpieczeństwo / Porady

ESCAPE SHOVEL firmy DEMON

 OPIS

W języku polskim to narzędzie nosi nazwę łopatka śnieżna lub lawinowa. Wykonana jest ze stopu duraluminium. Trzonek, złożony z dwóch elementów, składa się teleskopowo i jest zamykany na zatrzaski. Taki sam system zastosowano w usztywnieniu łącza głównej części z szuflą. Najdłuższy element po złożeniu całości ma 41 cm. Rękojeść trzonka wykonana jest z tworzywa sztucznego. Długość łopatki przygotowanej do pracy przy najmniejszej długości trzonka wynosi 80 cm, stadium pośrednie (trzonek rozłożony do połowy) to 90 cm, przy maksymalnie rozłożonym trzonku - 100 cm. Wymiary samej szufli w rzucie to 26x27 cm. Na poprzecznej rękojeści po zewnętrznych stronach trzonka zamontowane są kompas i termometr.

OCENA

Solidna i wygodna. Na naszym rynku górskich akcesoriów oferta tego typu wyrobów jest bardzo ograniczona. Szkoda, ponieważ powszechność używania i posiadania łopatek śnieżnych powinna być znacznie większa. Pomijam oczywisty fakt jej przydatności w czasie przygotowywania biwaku. Dzięki użyciu łopatki śnieżnej można też ocenić rodzaj śniegu, nie zawsze bowiem jest to tylko jednolita biała masa. Ten sam biały śnieg w rożnych warstwach jest zupełnie inny. Warto czasem zauważyć że ten świeżo opadły, po którym stąpamy, jest zupełnie niezwiązany z poprzednią starą warstwą! Wtedy zawsze lepiej zawrócić.
Wygodny jest kształt szufli, jak i długie stylisko, co znacznie ułatwia kopanie. Trzonek łopaty wyposażony jest w dwa elementy, które mogą się przydać, a mianowicie kompas i termometr. Łatwość montażu i demontażu jest istotna, gdy pracujemy w grubych rękawicach. Całość po rozłożeniu na części zajmuje bardzo mało miejsca - z łatwością mieści się w plecaku, może być też przytroczona jak kijki teleskopowe. Szufla posiada wywiercone dwa otwory po bokach, to jednak o dwa za mało, aby wykorzystać ją także jako kotwicę. Atutem jest niska waga łopaty - 700 gramów.

Dystrybutor: Pecunia Pro Sport
tel. 0-(32) 265 97 49,
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Materiał ukazał się w magazynie GÓRY, 3 (118) marzec 2004

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 9583
  • Odsłon artykułów: 26123394
  
  ';