Nawadnianie organizmu podczas górskich wędrówek

Kategoria: Bezpieczeństwo / Porady

Minęło już lato, czas w jakim nasze zapotrzebowanie na wodę i płyny podczas górskich wędrówek jest największe. Im wyższa temperatura, tym więcej się pocimy i musimy uzupełniać nie tylko płyny ale także mikroelementy. Jesień i zima to także wymagające pory roku dla naszego organizmu, dlatego w kwestii nawadniania powinniśmy pamiętać by zawsze mieć ze sobą - najlepiej - wodę mineralną, ale także ciepłą herbatę czy kawę.

Nawadnianie organizmu podczas górskich wędrówek

Zalicza się je już do stanu chorobowego, gdzie organizm traci wodę i elektrolity. Pamiętać należy by podczas górskich wędrówek bez względu na porę roku stale uzupełniać elektrolity. Podczas lata bardzo się pocimy i tracimy ich o wiele więcej niż w pozostałych porach roku. Elektrolity są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Ważne! Należy pamiętać, że u dzieci znacznie szybciej dochodzi do utraty płynów i elektrolitów w organizmie, dlatego skutki odwodnienia mogą zagrażać zdrowiu a nawet życiu.

Jesienią i zimą też może dojść do odwodnienia. Nasz organizm w odpowiedzi na niskie temperatury oddaje więcej ciepła podczas oddychania. Ten proces może także doprowadzić do odwodnienia jeżeli nie będziemy regularnie uzupełniali płynów. Do tego dochodzi zmęczenie i pocenie się, dlatego w okresie jesienno-zimowym także należy pamiętać o tym by pić wodę i inne płyny podczas górskich wędrówek.

Objawy odwodnienia:
- uczycie pragnienia,
- sporadyczne oddawanie moczu,
- suchość w jamie ustnej i śluzówkach oczu,
- brak apetytu,
- zawroty głowy, senność – sporadycznie pobudzenie.

Termos, butelka czy bukłak?

Tak naprawdę to od nas zależy z czym wybierzemy się w góry. Bukłaki przydadzą się osobom, które dużo się pocą podczas marszu i tracą dużo wody z organizmu. Niewygodnym jest sięganie co chwilę gdy czujemy pragnienie do plecaka po butelkę. Szybsze i praktyczniejsze jest posiadanie bukłaka. Należy pamiętać, że w bukłaku. Najbezpieczniej jest nosić w nim wodę. Wszelkie inne napoje podczas użytkowania mogą ze względów higieniczno-praktycznych się nie sprawdzić. Ważne by podczas korzystania z bukłaka dbać za każdym razem o jego higienę. Po każdym powrocie z wycieczki bukłak należy zgodnie z instrukcją porządnie wyczyścić. Niestety bukłaki są dobrym miejscem dla skupisk bakterii – dlatego posiadając taki sprzęt zawsze pamiętaj o jego stałej konserwacji i higienie.

Nawadnianie organizmu podczas górskich wędrówek

Termosy sprawdzają się podczas jesiennych i zimowych wyjazdów w góry, gdy temperatura na zewnątrz jest obniżona. Herbata czy kawa z termosu podczas przymrozków będzie jak znalazł.

Butelki są dobrym rozwiązaniem podczas każdej pory roku. Na rynku jest dostępnych wiele rodzai butelek o różnej pojemności. Znajdziecie także butelki z uchwytami lub dziubkami dla ułatwienia picia. Ważne by butelka mieściła się w plecaku lub bocznej kieszeni i wam nie ciążyła.

Komu w drogę temu … woda!

Bez względu na to jaki rodzaj pojemnika na wodę i napoje wybierzecie pamiętajcie by nawadniać organizm regularnie. Nie zaleca się picia napojów gazowanych podczas górskich wędrówek, gdyż mogą one powodować niepotrzebne wzdęcia. Szkoda by miał was rozboleć brzuch podczas trekkingu. Wyjątkiem może być coca – cola, ale też stronię od nadmiernego korzystania z jej przywilejów. Coca – cola pomaga w momencie gdy mamy nagły spadek cukru w organizmie.

Najpewniejsza i najzdrowsza jest woda mineralna, dlatego zalecam mieć ją zawsze ze sobą w plecaku podczas górskich wędrówek. A jesienią i zimą polecam wszystkim zabranie ze sobą termosu z jakąś ulubioną herbatką – nic tak naprawdę nie poprawia nastroju w chłodnym powiewie wiatru jak kubek ulubionej ciepłej herbaty na szlaku!

Katarzyna Irzeńska
Obserwatorium podróży
www.obserwatoriumpodrozy.com

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 8615
  • Odsłon artykułów: 24227833
  
  ';