W zimę pod namiotem

Kategoria: Bezpieczeństwo / Porady

Na co należy zwrócić uwagę gdy kupujemy namiot? Jakie są zasady bezpieczeństwa? Co z wentylacją i jak uchronić się przed zaczadzeniem? Wydaje mi się, że to garść istotnych i cennych informacji. Dla kogoś kto turystycznie przemierza szlaki tatrzańskie, może to wszystko nie być aż tak bardzo ważne. Warto jednak zapoznać się z tymi kilkoma podstawowymi kwestiami.

zdjecie z bazy zdjęć PG, Biwak Zimowy Portalu Górskiegozdjecie z bazy zdjęć PG, Biwak Zimowy Portalu Górskiego

Generalnie początkowy wybór i obszar naszych dalszych poszukiwań determinuje cena zakupu takiego namiotu. Myślę tu o podstawowym podziale na namioty wykonane z poliestru i na te, wykonane z nylonu. Te pierwsze są dużo tańsze i zdecydowanie bardziej powszechne wśród turystów. Drugi rodzaj namiotu natomiast i materiał, z którego jest zrobiony, sprawdza się już w ekstremalnych warunkach, w górach wysokich i jest też zdecydowanie droższy. Kupno np. takiego namiotu z myślą, że to na parę turystycznych noclegów w Tatrach, kilka razy w roku i dla zabawy, to już lekka przesada. Ale jeśli kogoś stać lub trafi na cenową okazję, to czemu nie? Oczywiście, że obok namiotów z poliestru i z nylonu, zdarzają się namioty wykonane z innych materiałów, ale nie są one zbyt powszechne i popularne.

Dość istotnym czynnikiem, jaki przy wyborze namiotu należy uwzględnić jest jego wielkość. Pamiętajmy, że zimą mamy naturalnie więcej ubrań, sprzętu, a nasz plecak jest zdecydowanie bardziej napakowany niż ma to miejsce latem. Śpiwór puchowy po rozłożeniu również zajmuje sporo powierzchni. Namiot 2-osobowy latem, będzie wystarczał dla jednej osoby zimą. Odpowiednio - 3-osobowy dla 2 osób, czy 4-osobowy dla 3 osób. Różnice wagowe są tu bardzo nieznaczne, a komfort jaki dostajemy w zamian jest absolutnie nieporównywalny.

Podobnie niski namiot (w którym da się jedynie leżeć) uniemożliwia chociażby przebranie, gotowanie, suszenie, a takie rzeczy, zimą szczególnie, są bardzo istotne. Właśnie – gotowanie... Szalenie ważne jest również, aby nasz namiot miał odpowiednią wentylację i aby spaliny znalazły sobie z łatwością ujście. Gdy chcemy gotować w środku, ważna jest odpowiednia wysokość namiotu - normy mówią, że płomień musi być oddalony min. 80 cm od dachu namiotu!

Dużą uwagę należy zwrócić na układ wentylacji. Powodów jest kilka. Raz, że chodzi o sam namiot i jego szczelność. Poza tym duża ilość zimowych rzeczy porozrzucana we wszystkich kątach w namiocie, może utrudniać czy wręcz uniemożliwiać cyrkulację powietrza i wymianę gazową. Wtedy o zatrucie dwutlenkiem węgla nie trudno.

Kiedy oddychamy, z naszych ust wydobywa się para wodna. Zimą osadzająca się na ściankach namiotu para wodna w efekcie zamienia się w lód lub szron. Tu znów bardzo ważna jest właściwa wntylacja uwzględniająca swobodny przepływ powietrza.

Bardzo istotna jest też odporność namiotu na wiatr, jego stabilność, łatwość montażu (niektóre namioty można rozłożyć nawet w łapawicach). Przy okazji pamiętajmy! Takie rzeczy jak raki, kijki teleskopowe, maszty, czekany itp. mogą z łatwością przedziurawić płótno namiotu. Warto więc mieć to na względzie przygotowując swój wyjazdowy plecak.

Podsumowując, spędzenie zimą nocy w górach jest wyzwaniem i przygodą dla wielu miłośników górskich wędrówek. Ale wymaga ono pewnego doświadczenia i odpowiedniej odzieży, sprzętu oraz przygotowania fizycznego.

zdjecie z bazy zdjęć PG, Tabor w Białej Wodziezdjecie z bazy zdjęć PG, Tabor w Białej Wodzie

Bartek Michalak

Źródło:
GÓRY – GÓRSKI MAGAZYN SPORTOWY,
Internet (ogólnie).

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 9351
  • Odsłon artykułów: 25535826
  
  ';