Skuteczne usuwanie kleszcza ze skóry – wskazówki

Kategoria: Bezpieczeństwo / Porady

Podczas górskich wędrówek w lesie jesteśmy narażeni na atak kleszczy, których krętki mogę wywoływać zakaźną chorobę – boreliozę. Warto wiedzieć jak odpowiednio zareagować, gdy zobaczymy w swoim ciele kleszcza. Co zrobić, gdy kleszcz wbije się w naszą skórę?

fot. Richard Bartz, Munich Makro Freak Wikipediafot. Richard Bartz, Munich Makro Freak Wikipedia

O tym czym jest borelioza pisałam w Tutaj.

Jak usunąć kleszcza?

Oczywiście jeśli to tylko możliwe, w celu usunięcia powinniśmy udać się do lekarza. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, to warto przestrzegać kilku zasad, gdy podejmiemy się proby wyciągnięcia kleszcza samodzielnie. Intruza należy usuwać pęsetą chwytając go jak najbliżej skóry. Nie powinno się smarować tego miejscami żadnymi kremami ani maściami. Kleszcz powinien być wyciągnięty pewnym ruchem razem z jego głową. Miejsce, w którym znajdował się insekt, należy natychmiast zdezynfekować. Jeżeli nie będziemy potrafili poradzić sobie sami z usunięciem kleszcza to warto poprosić kogoś o pomoc. Najlepiej, by była to osoba, która kiedyś już wykonywała tę czynność.

Kleszcza pod żadnym pozorem nie wolno przypalać, smarować tłustymi substancjami czy polewać alkoholem. Tego typu działania oczywiście pozbawią go życia zabić, ale doprowadzą go także do zwiększenia wydzielania materiału zakaźnego do naszego ciała. Jeżeli podczas wyciągania kleszcza ze skóry nie usuniemy jednocześnie jego głowy lub złogów, to możemy tylko pogorszyć sytuację. W takim momencie należy już niezwłocznie udać się do lekarza.

Choroby wywoływane przez kleszcze

Kleszcze wywołują boreliozę oraz kleszczowe zapalenie mózgu. Obie choroby mogą stanowić zagrożenie zdrowia i życia człowieka.

Rekordy i statystyki zachorowań

W 2016 roku odnotowano aż 21220 stwierdzonych oficjalnie zachorowań na boreliozę. To ponad połowa więcej niż w 2015 roku. W niektórych przypadkach zdarza się, że późną zimą, gdy temperatury sięgają powyżej 0 stopnia Celsjusza można spotkać już kleszcze. Właściciele psów zauważają kleszcze na skórze swoich pupili w tym okresie coraz częściej.

Amerykańscy naukowcy szacują, że na boreliozę choruje dziesięciokrotnie więcej społeczeństwa w porównaniu z oficjalnymi statystykami. W USA na boreliozę choruje bardzo dużo ludzi. W Polsce pojawia się około 9-10 tys. nowych przypadków na rok. Pamiętajmy, że choroba czasem może trwać latami, dlatego statystka w aspekcie zachorowań cały czas wzrasta.

Katarzyna Irzeńska
Obserwatorium podróży
www.obserwatoriumpodrozy.com

Źródła:
1. National Geographic. Poradnik Globtrotera. Beata Pawlikowska. Rozdział 5: Borelioza.
2. https://pediatria.mp.pl/pierwszapomoc/66747,jak-usunac-kleszcza
3. http://www.borelioza.org/#Statystyki

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 9268
  • Odsłon artykułów: 25347289
  
  ';