Jak zachować się w świątyniach? - przydatne informacje podczas podróży

Kategoria: Bezpieczeństwo / Porady

Podczas podróży w rozmaite zakątki świata nie raz natrafimy na swojej drodze na świątynie. Każda religia rządzi się swoimi prawami. Ważne, by wiedzieć jak się zachować podczas takiej wizyty. Bez względu na to, jaką świątynię odwiedzamy, zawsze należy uszanować to miejsce. Jak przewidujemy, że będziemy odwiedzać świątynię, zadbajmy o odpowiednio o swój wygląd zwenętrzny.

Nie tyczy się to tylko kobiet, które wybierając się w takie miejsca powinny unikać np. krótkich spódniczek. Panowie także powinni ubrać długie spodnie i wyglądać schludnie. W świątyni należy zachować spokój, nie komentować na głos obserwowanych zachowań lub modlitw wiernych. Powinniśmy bezwzględnie wyłączyć dźwięk w telefonie. Są to oczywiście podstawynaszego zachowania podczas zwiedzania świątyń.

fot. Szczepan1990. Wikipedia. Symbole religijne na świeciefot. Szczepan1990. Wikipedia. Symbole religijne na świecie

Cerkiew prawosławna

Zanim wejdziemy do środka, zapewne zostaniemy poproszeni o zakrycie nóg oraz ramion. W przedsionku przed wejściem zazwyczaj znajdziemy specjalne spódnice dla kobiet, które zakładamy na siebie w celu zakrycia nóg – zostaniemy poproszone o ich założenie nawet jeżeli mamy na sobie długie spodnie. Kobiety powinny zakryć włosy chustą, którą także zazwyczaj dostaniemy przed wejściem do cerkwi. Mężczyźni powinni mieć założone długie spodnie i zakryć ramiona. Podczas zwiedzania cerkwi zobaczymy wiernych modlących się do ikon. Absolutnie nie powinniśmy im w tym przeszkadzać. W każdej cerkwi, w jakiej byłam dotychczas obowiązywał zakaz robienia zdjęć. Za ikonostas (ścianę ikon, do ołtarza) mogą wejść tylko mężczyźni. Kobiety nie mają prawa wstępu za ikonostas.

fot. Wojciech Bijok. Wikipedia. Klasztor prawosławny w Gruzji. Cminda Sameba, Kazbegifot. Wojciech Bijok. Wikipedia. Klasztor prawosławny w Gruzji. Cminda Sameba, Kazbegi

Meczet – miejsce kultu muzułmańskiego

Zanim wejdziemy do meczetu, należy sprawdzić czy nie ma wyznaczonych godzin na odwiedziny dla niemuzułmanów. Jeżeli chodzi o nasz ubiór, to skromny strój dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Przed wejściem do meczetu należy ściągnąć buty. Meczety są podzielone na dwie strefy: dla mężczyzn na dole i dla kobiet na górze. Kobiety przed wejściem powinny zasłonić włosy i ramiona chustą. Wszyscy powinni mieć zasłonięte nogi, jeżeli Twój ubiór nie zgadza się z tym, który obowiązuje w meczecie, to możesz zostać poproszony o założenie stroju, który zakryje wymagane obszary ciała. Robienie zdjęć w meczetach nie jest mile widziane, szczególnie nie powinno sie robić ich wiernym, którzy się modlą. Przed wejściem do meczetu możemy zobaczyć odrębne miejsce z umywalkami. Bardzo często muzułmanie przed modlitwą obmywają ręce i nogi, by wejść oczyszczonym do środka.

fot. Atiemann. Wikipedia - Meczet Ibrahima al-Ibrahima w Gibraltarzefot. Atiemann. Wikipedia - Meczet Ibrahima al-Ibrahima w Gibraltarze

Świątynia buddyjska

Przed wejściem do większości buddyjskich świątyń ściągamy buty. Świątynie buddyjskie zazwyczaj tworzą duży kompleks różnych budynków na większym obszarze. Pamiętajmy, by zawsze być skromnie ubranym i mieć zasłonięte kolana oraz ramiona. Kobiety nie powinny dotykać mnichów – chodzi o potrącenie, otarcie podczas przemieszczania się. Najlepiej, by kobieta ustąpiła miejsca mnichowi – tak już jest przyjęte w buddyzmie, że kobieta absolutnie nie powinna mieć jakiegokolwiek fizycznego kontaktu z mnichem. Nie powinno się siedzieć w buddyjskiej świątyni z nogami skierowanymi ku bóstwom – stopy w buddyzmie uważa się za nieczyste. Powinno się siadać do modlitwy "na klęczka". W buddyjskiej świątyni zazwyczaj można robić zdjęcia.

fot. Douglas J. McLaughlin. Wikipedia. Klasztor Taktshang, Bhutanfot. Douglas J. McLaughlin. Wikipedia. Klasztor Taktshang, Bhutan

Świątynia hinduistyczna

Przed wejściem będziemy musieli ściągnąć buty. Kobiety powinny mieć głowę okrytą chustą oraz zakryte ramiona i nogi. Mężczyźni powinni mieć na sobie spodnie przynajmniej do połowy łydki. Może się zdarzyć, że z różnych powodów nie zostaniecie wpuszczeni do świątyni. Przy świątyni powinna znajdować się informacja o tym, czy można robić zdjęcia. Jeżeli nie masz pewności, zawsze warto zapytać – możesz zostać poproszony o datek. Szczególnie w Indiach jest to popularne zjawisko. Nie wyciągamy nóg w stronę ołtarza – jest to niemile widziane. Nie dotykajmy także stopami innych wiernych.

fot. Deepak Gupta. Wikipedia. Śiwa, Bangalore, Indiafot. Deepak Gupta. Wikipedia. Śiwa, Bangalore, India

Synagoga – miejsce święte dla wyznawców judaizmu

Mężczyźni powinni mieć odpowiednie nakrycie głowy – jarmułkę lub kipę. Wielu turystów radzi sobie swoimi nakryciami głowy zastępczo – warto przed wejściem do synagogi zapytać kogoś miejscowego, jakie w tym konkretnym miejscu panują zwyczaje. Nakrycie głowy jest wyrazem szacunku wobec miejsca i innych ludzi. Do synagogi mogą wejść mężczyźni i kobiety. Panie nie muszą zakrywać głowy i ramion, ale powinny być skromnie i stosowanie ubrane. Jeżeli chodzi o zdjęcia, to przed wejściem powinna być informacja czy można je robić.

fot. Jakub Hałun. Synagoga Stara w Krakowie. Wikipediafot. Jakub Hałun. Synagoga Stara w Krakowie. Wikipedia

Podczas szabatu, od zachodu słońca w piątek do zachodu słońca, w sobotę lub podczas niektórych innych świąt, nie powinno się używać urządzeń elektrycznych (wyjątek stanowią aparaty utrzymujące życie czy zdrowie).

Katarzyna Irzeńska
Obserwatorium podróży
www.obserwatorium podrozy.com

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 9599
  • Odsłon artykułów: 26151021
  
  ';