Tatry – co powinien wiedzieć początkujący turysta?

Kategoria: Bezpieczeństwo / Porady

Wybierasz się na urlop w Tatry? Jedziesz tam pierwszy raz? Pakujesz plecak i wyruszasz po piękną górską przygodę? Pamiętaj! Z górami nie ma żartów i zanim wyruszysz na szlak, warto zapoznać się z kilkoma ważnymi faktami. Dotyczą one zarówno planowania trasy, jak i śledzenia pogody czy przygotowania odpowiedniego ubioru. No to ruszamy w Tatry!

W drodze z Hali GąsienicowejW drodze z Hali Gąsienicowej

Jaką wybrać trasę?

Dobór szlaku dla początkujących to jedna z ważniejszych decyzji. W Tatrach możecie wybrać się na trasy mało skomplikowane, ale także na bardzo trudne, gdzie oprócz tego, że możecie po prostu nie dać rady ich przejść, to na samym początku możecie się do nich zrazić. A przecież nie o to chodzi! Opisy szlaków i ich poziomów trudności znajdziecie w Internecie. Warto czytać także wpisy blogerów górskich, którzy opisują poziomy trudności bardzo szczegółowo. Jeżeli wybieracie się pierwszy raz w Tatry i nie macie doświadczenia, to na pewno na Waszej liście nie pojawi się (przynajmniej nie powinna) Orla Perć, która stanowi wyzwanie dla wielu zaawansowanych turystów.  Na Świnicę, Rysy, czy Kościelec też proponuję wybrać się, gdy już będziecie bardziej obeznani.

Ciekawostka!

Bardzo dużo ludzi wjeżdża kolejką na Kasprowy Wierch, gdzie następnie wybiera się własnie na Świnicę w adidasach – nie mając pojęcia jakiego typu to szlak i jaki jest poziom jego trudności (trudne podejścia i łańcuchy). Nawet na z pozoru "łatwy" Giewont ogrom ludzi nadal wybiera się w sandałkach czy legendarnych już japonkach. Pamiętajcie, że taki rodzaj obuwia naraża was na ogromne niebezpieczeństwo!

Nie powinno sprawić Wam trudności wejście do Doliny Pięciu Stawów szlakiem z Palenicy Białczańskiej, Sarnia Skała, Gęsia Szyja, Rusinowa Polana, czy nawet Nosal.

Jeżeli chodzicie po górach i nie czujecie się początkującymi oraz wiecie, że stać Was na trochę więcej, to możecie wybrać się w Tatry Zachodnie na: Grześ, Rakoń, Wołowiec, czy wybrać jakąś łatwiejszą trasę na Kasprowy Wierch czy Czerwone Wierchy. Im większe doświadczenie, tym wyżej można stawiać sobie poprzeczkę, ale pamiętajcie, by się nie przeceniać i zacząć trekking od takich tras, które jesteście w stanie samodzielnie przejść.

Tatry Zachodnie, GrześTatry Zachodnie, Grześ

W drodze na Gęsią SzyjęW drodze na Gęsią Szyję

Pogoda w Tatrach

Pogoda jak kobieta, zmienną jest. Szczególnie późną wiosną i latem. W tym okresie możecie spodziewać się nagłych opadów deszczu i burz. Zimą i jesienią zaś szlaki są zarezerwowane raczej dla osób, które mają duże doświadczenie w górach i obcowały już z czekanem i rakami. Zima w Tatrach może zaskoczyć, zaś warunki mogą zmieniać się wręcz natychmiastowo. Poważnym zagrożeniem, które należy sprawdzać w komunikatach Tatrzańskiego Parku Narodowego są lawiny.

W okresie wiosenno-letnim sprawdzajcie pogodę godzinowo. Jeżeli widzicie, że w obszarze, gdzie się wybieracie zapowiadana jest burza i opady deszczu, to zastanówcie się nad zmianą planów. Burze przeważnie są przelotne, ale mogą być bardzo niebezpieczne. Podstawą jest wiedza o tym, jak zachować się w czasie burzy. Jeżeli jesteście początkującymi, a prognozy pogody wskazują na burze – zmieńcie plany, wybierzcie się w góry w inny dzień. Pamiętajcie, że Wasze bezpieczeństwo jest najważniejsze! Jeżeli mimo deszczu wybraliście się w góry, to nie zapomnijcie o kurtce przeciwdeszczowej czy choćby pelerynie. Ważne aby zakryć także plecak.

Ubiór w Tatry

Podczas trekkingu w Tatrach wiele razy oglądałam się za niektórymi turystami, nie wierząc w to, co widzę. Turyści często zapominają, że w górach pogoda może być zmienna. Ilość osób w trampkach i sandałkach, a także nieprzystosowanej odzieży przyprawiała mnie zawsze o ból głowy! W górach podstawą są: buty trekkingowe, kurtkę przeciwdeszczową, oddychającą odzież i odpowiedni plecak. To oczywiście minimum podstawowego wyposażenia, bo jest tego więcej, aczkolwiek bez dobrych butów, kurtki i plecaka, nie ma co się ruszać z domu.

Szlak z Grzesia na RakońSzlak z Grzesia na Rakoń

Warto pamiętać, że im wyżej tym chłodniej. Dlatego nawet jeżeli przed wyjściem w góry jest wam ciepło, to nie oznacza, że na Kasprowym Wierchu będzie tak samo. Na otwartych przestrzeniach może też bardzo wiać. Warto mieć ze sobą chustkę albo czapkę, która uchroni nas przez słońcem i wiatrem.

Opłata za wejście do TPN

Przed wejściem na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego należy uiścić opłatę. Na dziś (czerwiec 2018) opłata za osobę dorosłą wynosi 5 zł. Bilety można zakupić także on-line na stronie TPN - http://tpn.pl/zwiedzaj/e-bilety. Pamiętajcie, że podczas trekkingu możecie zostać skontrolowani, czy zapłaciliście za wejście. Opłata pobierana jest w celu utrzymania parku i szlaków w dobrym stanie, utrzymania toalet w czystości, a także konserwacji pewnych odcinków tras, które posiadają np. łańcuchy. Więcej o opłacie za wejście na teren TPN przeczytacie tutaj: http://tpn.pl/zwiedzaj/turystyka. Na szlaku nie jesteście sami. Pamiętajcie, że wchodziciee na teren, który zamieszkują zwierzęta. Zachowajcie podczas trekkingu ciszę i zostawcie po sobie porządek! Nie śmiećcie i nie płoszcie zwierząt. To ich naturalne środowisko. Jesteście tu goścmi.

Podsumowanie

Na zakończenie proponuję 10 punktów, o których powinniśmy pamiętać zanim wyruszmy na tatrzańskie szlaki jako początkujący turyści:

1. Zanim wyruszysz na szlak, sprawdź warunki pogodowe.

2. Poziom trudności szlaku oraz dystans dobieraj zawsze pod swoje możliwości.

3. Przed wyruszeniem w góry poczytaj o trasie, dowiedz się jakie trudności mogą cię na niej czekać, jeżeli znasz kogoś kto przeszedł tę trasę – podpytaj o wskazówki.

4. Nie planuj wyjścia w góry w czasie burz oraz ulewnych opadów. Jest to po prostu zbyt ryzykowne.

5. Ubierz się odpowiednio na szlak, zadbaj o wszystkie szczegóły. Nie pozwól zaskoczyć się zmianie warunków atmosferycznych.

6. Zapisz sobie numer numer TOPR (Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe) – numer alarmowy 985 lub 601 100 300.

7. Miej ze sobą mapę.

8. W plecaku miej: butelkę wody mineralnej, coś do jedzenia a także odzież na zmianę w przypadku nagłej zmiany temperatury lub warunków atmosferycznych.

9. Opłać wejście do TPN.

10. Miej ze sobą gotówkę, nie w każdym schronisku zapłacisz kartą.

Szerokości na szlakach i bezpiecznych wejść i zejść! Do zobaczenia w trasie!

Katarzyna Irzeńska
Obserwatorium podróży
www.obserwatoriumpodrozy.com

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 9599
  • Odsłon artykułów: 26151021
  
  ';