Jak wybrać sprzęt biwakowy na wspinaczkowy wyjazd?

Kategoria: Bezpieczeństwo / Porady

Życie wspinacza to częste wyjazdy, które wiążą się ze spaniem w namiocie, samochodzie lub pod gołym niebem. Co warto ze sobą zabierać? W jaki sprzęt zainwestować, a co może okazać się zbędnym wydatkiem? Przed Wami kilka wskazówek.

Namiot

Warto zainwestować w dobry namiot. Możliwości jest tyle, ilu ludzi kupujących namioty. Dlatego zastanówcie się przede wszystkim do czego najczęściej będziecie go używać.

Warto wziąć pod uwagę: rozmiar namiotu, wielkość przedsionka czy będzie używany tylko latem, a może także wczesną wiosną, jesienią oraz zimą. Jeśli zamierzcie z nim wędrować po górach, to trzeba przemyśleć jego wagę, wielkość po złożeniu i sposób w jaki się go zwija. Jeżeli planujecie tylko dłuższe wyjazdy, a namiot będzie stał głównie rozłożony, to nie ma problemu, żeby miał bardziej skomplikowaną strukturę, a był wygodniejszy.

Jak wybrać sprzęt biwakowy na wspinaczkowy wyjazd?
Dobry namiot to podstawa!

Śpiwór

Bez śpiwora wyjechać się nie da – przyda się w namiocie, samochodzie, schronisku, a także pod gołym niebem. Dobry śpiwór musi być dopasowany do waszych potrzeb i pogody. Na zimę, jesień, a nawet polską wczesną wiosnę, lepszy będzie grubszy śpiwór puchowy. Na lato można zastosować cieńszy śpiwór syntetyczny. Warto też zwrócić uwagę na jego wielkość i wagę po złożeniu. Jeśli śpiwór będzie jeździł tylko samochodem, to może być trochę cięższy. Jeśli będziecie go często nosić na plecach, to lepiej się nie dociążać.

Karimata, dmuchany materac czy mata samopompująca

Spać na czymś musimy, to pewne, bo sam śpiwór bez materaca czy karimaty sprawi, że obudzicie się z bólem pleców, zdenerwowani i niewyspani. Co wybrać? Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Materace są lekkie i pakowane. Są też dość wygodne, ale niestety można je łatwiej uszkodzić. Podobnie jak maty samopompujące, które są wygodne, dobrze izolują, ale są podatne na uszkodzenia i dość duże po złożeniu. Karimaty są może trochę mniej wygodne, ale bardzo uniwersalne. Dobrą karimatę trudno zniszczyć i można na niej nie tylko spać, ale także siedzieć pod skałą czy przy ognisku.

Naczynia turystyczne

Czy są niezbędne? Na pewno coś warto mieć, ale czy potrzebujemy całej zastawy? Osobnego garnka do ryżu, innego do gotowania wody i jeszcze trzech patelni. Czy kubek i miska w której będziemy jeść muszą być najdroższą opcją jaką znajdziemy? Na pewno przyda się dobra kuchenka turystyczna, którą będzie można łatwo rozstawić i szybko coś na niej ugotować. Dwa garnki, które się łatwo nie przypalą też mogą okazać się pożyteczne. Reszta naczyń, to już według własnego uznania. Na pewno tak samo dobrze, jak w drogich naczyniach turystycznych można zjeść w tych tańszych z supermarketu.

Jak wybrać sprzęt biwakowy na wspinaczkowy wyjazd?
Kuchenka turystyczna też się przyda

Jak wybrać sprzęt biwakowy na wspinaczkowy wyjazd?
Naczynia turystyczne - czy są niezbędne?

Na czym usiąść?

Czy krzesełko turystyczne jest wspinaczowi potrzebne? Czasami fajnie je mieć, żeby wygodnie usiąść po wstawce w trudną drogę. Jeśli jednak pod skałę jest daleko, to może lepiej zabrać karimatę? Krzesełka są wygodne i na pewno przydadzą się nie tylko pod skałą, ale także podczas wieczorów przy ognisku.

Wymieniliśmy podstawowe rzeczy, które podczas biwakowania wydają się potrzebne. Jest jeszcze wiele innych, które mogą znacznie ułatwić życie. Zanim jednak wyruszycie na zakupy, porozmawiajcie ze znajomymi, poczytajcie, zróbcie listę i wybierzcie ten sprzęt rozsądnie.

Jak wybrać sprzęt biwakowy na wspinaczkowy wyjazd?
Sprzęt biwakowy warto kompletować rozsądnie

Matylda Młocka

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 9583
  • Odsłon artykułów: 26122713
  
  ';