Biwaki i szkolenia zimowe - czyli gdzie uderzać po wiedzę?

Kategoria: Bezpieczeństwo / Porady

Z roku na rok ilość zimowych szkoleń traktujących o bezpieczeństwie w górach, lawinach czy nowinkach sprzętowych wzrasta. Jest to bardzo dobry trend, który świadczy między innymi o zwiększającym się zainteresowaniu ludzi aktywnym, zimowym wypoczynkiem, a przede wszystkim ich świadomością dotyczącą potencjalnych niebezpieczeństw w górach. Dziś turysta oprócz odpowiedniego sprzętu pragnie również być przygotowany merytorycznie przed wyruszeniem zimą na górski szlak. Prześledźmy zatem kto i gdzie organizuje zimowe biwaki i szkolenia i nabycia jakiej wiedzy możemy oczekiwać po ukończeniu takiego kursu.

Biwak Zimowy Portalu Górskiego i NPM
Pasterka, Góry Stołowe 22-24 lutego

biwak1502
fot. obozowisko Zimowego Biwaku NPM i Portalu Górskiego w Pasterce (archiwum Magazynu Turystyki Górskiej NPM)

To niezwykle klimatyczna impreza odbywająca się w Pasterce, u podnóża Gór Stołowych, tam gdzie kończy się asfalt i cywilizacja. Cisza, piękne widoki, urokliwe obiekty noclegowe schroniska i „Szczelinki” i kultowy pomniczek „serca pozostawionego w Pasterce”. Kto był tu choć raz zapewne złapał klimat tego miejsca, a zimowy biwak organizowany przez Magazyn Turystyki Górskiej NPM i nasz portal jest doskonałą sposobnością by znów tu wrócić. To już 14 edycja, co świadczy o randze tej imprezy.

biwak1502 1
fot. zajęcia linowe na Szczelińcu Wielkim (archiwum Magazynu Turystyki Górskiej NPM)

Gościem specjalnym tegorocznej edycji, odbywającej się w dniach 22-24 lutego będzie włoska himalaistka Tamara Lunger. Oprócz himalaistki wśród zaproszonych gości znajdziemy takie osobistości jak Janusz Majer, Piotr Hercog, Leszek Cichy, Danuta Piotrowska – żona himalaisty Tadeusza Piotrowskiego. A jako, że jest to również impreza integracyjna w sobotni wieczór odbędą się koncerty i zabawa taneczna.
Zimowy biwak to nie sama li tylko integracja – w programie liczne szkolenia, m.in. podstawy narciarstwa biegowego, szkolenie lawinowe, fotografia zimowa, biegi górskie, techniki poruszania się po lodowcu oraz… nocne wejście na Szczeliniec!
Biwak wieńczy gra terenowa, która przez zabawę utrwala zdobytą wiedzę.biwak1502 2fot. impreza integracyjna miłośników gór (archiwum Magazynu Turystyki Górskiej NPM)

 

Wintercamp i Wintercamp Family
Schronisko pod Turbaczem, Gorce 14-17 lutego, 21-24 lutego

biwak1502 3
fot. Uczestnicy zeszłorocznej edycji Wintercamp przed schroniskiem na Turbaczu (archiwum Wintercamp)


Od 10 lat pod szczytem Turbacza w masywie Gorców odbywa się zimowy biwak Wintercamp. Uczestnicy od czwartku do niedzieli nocują na wyznaczonym przed schroniskiem na Turbaczu polu namiotowym. Nad prawidłowym rozłożeniem obozowiska czuwają instruktorzy. Namioty trzeba bowiem odpowiednio okopać, wyrównać teren i zabezpieczyć je przed zmiennymi warunkami pogodowymi.  Uczestnicy oprócz wielu zajęć teoretycznych i praktycznych biorą udział w licznych spotkaniach z ludźmi gór. Wieczorem w schronisku odbywają się bowiem już od czwartku prelekcje znamienitych gości - himalaistów, wspinaczy, podróżników, sportowców. W tym roku między innymi będzie można porozmawiać z Piotrem Pustelnikiem, Januszem Gołębiem, Piotrem Hercogiem, Andrzejem Życzkowskim, Wojciechem Grzesiokiem czy Krzysztofem Wielickim.

biwak1502 4
fot. Obozowisko z lotu ptaka (archiwum Wintercamp)

W ciągu dnia odbywają się zajęcia między innymi z pierwszej pomocy przedmedycznej,  awaryjnego biwakowania w zimowych warunkach, jazdy na nartach skiturowych, szkolenie sprzętowe, a także szkolenie lawinowe prowadzone przez ratowników Podhalańskiej Grupy GOPR.  W tym roku Wintercamp odbywa się w dwóch terminach od 14 do 17 lutego oraz od 21 do 24 lutego. Drugi termin dedykowany jest całym rodzinom. Szkolenia są przygotowywane zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. W trakcie biwaku odbywa się wiele konkursów, w których można wygrać atrakcyjne nagrody. Uczestnicy mogą też skorzystać ze wspinaczki na ścianie lodowej lub zrezygnować z noclegu w namiocie na rzecz jamy śnieżnej. Organizatorem biwaku Wintercampu oraz Wintercamp Family jest Polish Outdoor Group.

www: http://wintercamp.org.pl/

 

biwak1502 5
fot. Zmagania najmłodszych na ściance lodowej (archiwum Wintercamp)

biwak1502 6fot. Obozowisko (archiwum Wintercamp)

HimalayaBase Camp
Góra Wdżar, Pieniny 7-10 marca

biwak1502 9
fot. Portaledge – namioty uczestników wiszące nad przepaścią (archiwum Himalaya Base Camp)


O wyjątkowości i niepowtarzalności tego biwaku świadczy fakt, że jego uczestnicy spędzają noc w portaledgach. Dla niewtajemniczonych dodajmy, iż są to specjalne platformy/namioty wiszące w ścianie. Portaledge na co dzień stosowane są przez wspinaczy na wielkościanowych, wielowyciągowych drogach. Biwak odbywa się w nieczynnym kamieniołomie na Górze Wdżar w Kluszkowcach, w paśmie Pienin. Organizator opisuje swój biwak pod hasłem „poczuj atmosferę himalajskiej ekspedycji”. Na miejscu czekają na nas charakterystyczne flagi, muzyka gorkhali i tybetańskie chlebki.

biwak1502 8
fot. Klimat base campu (archiwum Himalaya Base Camp)


Impreza odbywa się w terminie 7-10 marca, a zajęcia nastawione są w pierwszej kolejności na opanowanie technik linowych. Nie ma co się dziwić – do miejsca noclegu trzeba się bowiem jakoś dostać. Tym samym ćwiczone jest wychodzenie na linie oraz zjazdy. Pozostałe szkolenie dotyczy udzielania pierwszej pomocy, rozbijania awaryjnego biwaku w górach i przygotowania do biwaku w skale. Szkolenie survivalowe oraz wspinaczkowe. Głównym organizatorem i pomysłodawcą jest Michał Król – wspinacz, alpinista, himalaista. Autor Bafometa, pierwszej w Polsce drogi o wycenie M14, którą wytyczył razem z Marcinem Kotelnickim. Nowe drogi wytyczył również w Himalajach i Kirgizji, za co został nagrodzony przez Ministra Sportu oraz podczas gdyńskich Kolosów.

www: http://himalayabasecamp.pl/

biwak1502 7
fot. Szkolenie z technik linowych, (archiwum Himalaya Base Camp)
Dni Lawinowo-Skiturowe
Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 29-31 marca

biwak1502 10
fot. Szkolenie odbywa się przy schronisku w Dolinie Pięciu Stawów Polskich (archiwum Szkoła Górska)

Organizowane są w samym sercu Tatr – w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. W takich okolicznościach przyrody szkolenie skiturowe nie ma sobie równych! Bezpłatne szkolenie organizowane jest przez 5+ Szkołę Górską i odbywa się już po raz siódmy pod nazwą Dni Lawinowo-Skiturowych.

W terminie od 29 do 31 marca uczestnicy będą mogli skorzystać z przygotowanych przez instruktorów i przewodników stacji szkoleniowych oraz Wysokogórskiego Toru Przeszkód. W sobotę w ramach bezpłatnych zajęć będzie można skorzystać z wiedzy instruktorów dotyczącej min. profilaktyki lawinowej, turystyki zimowej, skiturowej, freeride’owej oraz nawigacji i pierwszej pomocy w górach. Będzie można również wziąć udział w pokazie plecaków wypornościowych, testach nart skiturowych i splitboardów, sprzętu zimowego (raki, czekan, lawinowe ABC), szkoleniach z zasad bezpieczeństwa lawinowego oraz odwiedzić stoiska firmowe producentów sprzętu outdoorowego. W gościnnych progach schroniska natomiast odbędą się wykłady edukacyjne i dyskusje dotyczące poruszania się zimą po górach, bezpieczeństwa w Tatrach i zagadnień sprzętowych, po których odbywa się impreza w górskim klimacie.

biwak1502 12
fot. Impreza jest doskonałą okazją do poznania nowinek sprzętowych (archiwum Szkoła Górska)


Ideą „Dni” jest szerzenie świadomej i bezpiecznej górskiej turystyki zimowej, zdobywanie wiedzy i właściwe używanie niezbędnego sprzętu.

biwak1502 11
fot. Zgłębianie tajników nart skiturowych w takich okolicznościach przyrody prowadzi do rychłego zakochania się w tym sporcie (archiwum Szkoła Górska)


Dla chcących zgłębić wiedzę bezpiecznego poruszania się po górach odsyłamy do szerokiej oferty 5+ Szkoły Górskiej, gdzie między innymi można wziąć udział w kursach: zimowej turystyki zimowej, skiturowym, lawinowym, wspinania w lodzie.

www: www.szkola-gorska.pl

Centralny Ośrodek Szkolenia Polskiego Związku Alpinizmu
COS Betlejemka znajdujący się w Betlejemce na Hali Gąsienicowej oferuje profesjonalne kursy:
• kurs zimowy turystyki wysokogórskiej
• kurs zimowy zaawansowanej turystyki wysokogórskiej
• kompletny kurs lawinowy
• kurs podstaw profilaktyki lawinowej i nawigacji
• kurs podstaw ratownictwa lawinowego
• kurs zimowy taternictwa
• kurs wspinania lodowego
• kurs podstawowy narciarstwa wysokogórskiego
• kurs narciarstwa wysokogórskiego drugi stopień
• kurs pierwszej pomocy górskiej

Centralny Ośrodek Szkolenia PZA zapewnia najlepszą kadrę instruktorską (licencjonowanych instruktorów PZA), nad którą bezpośredni nadzór sprawuje Komisja Szkolenia PZA. Kilkudniowe kursy nastawione są na zdobycie maksimum wiedzy teoretycznej oraz praktycznej. W cenę kursu wliczony jest nocleg w urokliwej i kultowej dla każdego taternika – Betlejemce.

www: http://betlejemka.org.pl/szkolenia-zimowe-html/

Poza wspomnianymi biwakami, imprezami i szkoleniami jest sporo fundacji, organizacji oraz przewodników i instruktorów, którzy organizują szkolenia zimowe. Informacji należy szukać choćby na stronach Fundacji Anny Pasek, Lawiny.com, Akademii Górskiej, Trango 1. Szkolenia to nie tylko okazja do pozyskania wiedzy i jej przyswojenia w terenie, ale również poznania ludzi o podobnych zainteresowaniach.Paulina Polly Wierzbicka

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 9179
  • Odsłon artykułów: 25193747
  
  ';