Warunki

A tymczasem w Tatrach (17.01.2018)

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Obóz zimowy

Zaczęły się ferie. Pod koniec tygodnia warunki pogodowe nieco się poprawiły, więc i ratownicy TOPR mieli więcej interwencji. Koncentrowały się one głównie na niefortunnych zdarzeniach narciarskich na stokach, ale nie zabrakło też poważniejszych wypadków tym razem z udziałem skiturowców (w Dolinie pod Kołem i w okolicy Zawratu).

Czytaj więcej...

A tymczasem w Tatrach (04.01.2018)

zdjecie z bazy zdjęć PG, Kamienista, Smreczyński Wierch oraz Tomanowy Wierch

Ostatni czas pod Tatrami – Wigilia, Sylwester, a do tego paskudna pogoda i najazd turystów, spowodowały że interwencji różnych służb było sporo. Swoją drogą to patrząc na niektórych „imprezowiczów” lepiej, taniej i prościej i co najważniejsze bezpieczniej, upić się było w domu, a nie jechać w tym celu specjalnie na Krupówki.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (12.01.2018) - prognoza weekendowa

zdjecie z bazy zdjęć PG, Tarnica Bieszczady / fot. Maciej Rauer

Na ten weekend opadów śniegu przewiduje się raczej mało. Temperatury powietrza nieznacznie, ale jednak spadną poniżej 0 stopni. Wszystko to, oznacza ni mniej ni więcej nadal bardzo wyślizgane szlaki, na których leży warstwa starego, twardego lodu. Świeży opad śniegu pewnie przykryłby chociaż trochę poprzednią warstwę i na szlakach zrobiłoby się trochę bezpieczniej. W takich bowiem warunkach, nawet z pozorru łatwa i niewymagająca asfaltowa dróżka do Morskiego pociąga za sobą ryzyko poślizgnięcia, upadku, złamań, zwichnięć, kontuzji.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (29.12.2017) - prognoza weekendowa

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Babia Góra - fot. Michał Rokita

Jeśli ktoś kocha góry, bez względu na warunki pogodowe będzie się cieszył, że może w nich być. Rzeczywistość jednak jest taka, że prognozy na najbliższe dni nie są optymistyczne. Obok tego górskie służby ratownicze ciągle informują o trudnych warunkach w górach i odradzają dłuższe wycieczki. A poza tym – dzień jest wyjątkowo krótki!

Czytaj więcej...

Co nieco o warunkach pogodowych

zdjecie z bazy zdjęć PG, Arcus

O tym, że warunki pogodowe (szczególnie w górach i o tej porze roku) zmieniają się wyjątkowo szybko raczej wszyscy wiemy. Piszę „raczej i wszyscy” celowo, bo patrząc na zachowanie niektórych osób, zdecydowanie nie wszyscy... Czym jednak w istocie są owe warunki pogodowe? Na co musimy zwrócić szczególną uwagę wybierając się na wycieczkę w góry?

Czytaj więcej...

A tymczasem w Tatrach (28.12.2017)

zdjęcie z bazy zdjęć PG, Wschód słońca na Hali Gąsienicowej

Warunki turystyczne w Tatrach są naprawdę trudne. Mimo, że zagrożenie lawinowe jest średnie (obecnie kształtuje się ono na poziomie II.), odradza się wycieczek w wyższe partie gór. Oblodzenia, silny wiatr, o wypadek nie trudno. Zresztą tych jest dużo. W Tatrach Słowackich nie obyło się niestety bez wypadków śmiertelnych.

Czytaj więcej...

A tymczasem w Tatrach (10.01.2018)

zdjecie z bazy zdjęć PG, Tatry Skiturowo

Ważne informacje napływają z Lawinowego Centrum na Kalatówkach. W dniach 19-21.01.2018 r. odbędą się tam Dni Otwarte. Oznacza to, że każdy (bo wstęp jest wstęp wolny) będzie mógł zaznajomić się z prezentowanym sprzętem lawinowym, wysłuchać cennych wskazówek czy wykładów dotyczących lawin właśnie, a także odbyć wycieczkę edukacyjną z przewodnikiem tatrzańskim.

Czytaj więcej...

Mosorny Groń już w sobotę otwarty dla narciarzy!

Mosorny Groń

Jutro - 23 grudnia, rozpoczyna się sezon narciarski na Mosornym Groniu. Na miłośników białego szaleństwa czeka profesjonalna trasa zjazdowa z homologacją FIS. Narciarze i snowboardziści będą mogli korzystać z ponad 1400 metrowej trasy zjazdowej – oświetlonej, ratrakowanej i sztucznie naśnieżanej. Trasa ma ponad 330 metrów przewyższenia i homologację FIS. Jest idealna do zjazdów slalomem. Obsługuje ją kolej linowa z czteroosobowymi krzesełkami.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (05.01.2018) - prognoza weekendowa

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Karkonosze, Śnieżka - fot. Robert Nowicki

Pierwszy weekend 2018 r. nie zapowiada się jakoś fantastycznie. Są jednak tacy, którym pewne rzeczy niestraszne i bez względu na warunki pogodowe w górach nigdy się nie nudzą. Pamiętajmy jednak, że to styczeń. A początek roku i góry to ni mniej ni więcej jak krótki dzień, zima i niskie temperatury, częsta konieczność odpowiedniego używania sprzętu, to wreszcie lawiny i w związku z tym potrzeba zachowania wzmożonej czujności.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

male dolomity

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Statystyki

  • Artykułów: 7605
  • Odsłon artykułów: 21009805

';