male dolomity

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Warunki

Warunki pogodowe w górach Polski (28.07.2017) - prognoza weekendowa

zdjęcie z bazy zdjęć PG, Szlak na Wysoką Kopę

Lato i wakacje trwają w najlepsze. Trzeba jednak pamiętać, że to już prawie sierpień. Dzień jest już krótszy. Warto zatem mieć w plecaku, nawet tylko na wszelki wypadek czołówkę. Pogoda w górach też stabilna nie jest. Przyda się więc coś ciepłego (najprędzej polar), przeciwdeszczowe, ale i krótki rękawek. Interwencje ratowników bardzo często wynikają z urazów ortopedycznych i ogólnego osłabienia. Dlatego miejmy ze sobą chociażby jakąś mini apteczkę i tabliczkę czekolady.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (14.07.2017) - prognoza weekendowa

zdjęcie z bazy zdjęć PG, Sromowce / fot. Ryszard Unton

Kapryśna bywa ta górska pogoda w tym roku. Warunki są tak różnorodne i gwałtownie zmienne, że często trudno je do końca przewidzieć. Więc prognoza prognozą, informacja informacją, ale tuż przed wyjściem w góry warto (zwłaszcza teraz!) śledzić te wszelkie informacje pogodowe na bieżąco.

Czytaj więcej...

A tymczasem w Tatrach – aktualności TOPR i TPN (27.07.2017)

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Hala Gąsienicowa

Tatry „kwitną”... turystami :) Wolnych pokoi jak na lekarstwo, te lepsze oferty już daaaaaaaawno wyprzedane. W pensjonacie gdzie aktualnie mieszkam, nie ma nawet miejsc na sylwestra! Ratownicy tatrzańskiego pogotowia na brak pracy też nie narzekają...

Czytaj więcej...

A tymczasem w Tatrach – aktualności TOPR i TPN (11.07.2017)

TOPR i TPN

Sezon wakacyjny w pełni. Krupówki – zatłoczone. Samochodów w Zakopanem - pełno. Pod Gubałówką – tłok. Kolejka do kolejki na Kasprowy – ogromna. Aby stanąć finalnie na szczycie Giewontu – również trzeba swoje odczekać. Turyści zjeżdżają tu właściwie ze wszystkich zakątków naszego kraju. Niestety, ale pogoda w tym roku bywa kapryśna. Raz pada deszcz i szlaki robią się błotniste, za chwilę świeci słońca, to znów robi się pochmurno. A ponoć w przyszłym tygodniu, warunki pogodowe mają być jeszcze mniej stabilne i przewidywalne...

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (21.07.2017) - prognoza weekendowa

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Bieszczady, fot. Feliks Stradomski

Ogólnie pogodę dla całego górskiego obszaru można scharakteryzować tak, że na opalanie raczej nie ma co teraz liczyć – bardziej na deszcz i chmury. Nie ma co też się za ciepło ubierać, gdyż według prognoz, temperatury mają być „łaskawe”. Ale UWAGA – wszędzie i dużo burz!

Czytaj więcej...

Klapki

Klapki

Ratownicy TOPR apelują by przed planowaną wycieczką w góry zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie – najlepiej poza kostkę i z twardą podeszwą. Takie trasy to nie równiutki miejski deptak, szerokie Krupówki czy płaski taras widokowy wyłożony antypoślizgową terakotą. To wielokrotnie błoto, wartkie strumienie, wielkie kamory, dziury, resztki śniegu itd.

Czytaj więcej...

A tymczasem w Tatrach – aktualności TOPR i TPN (20.07.2017)

TOPR i TPN

Turyści zewsząd napływają (ci bardziej i mniej doświadczeni), pogoda zmienia się szybko i gwałtownie, a to powoduje, że ratownicy mają często sporo pracy. Do typowych kontuzji należą tu urazy ortopedyczne, szczególnie powiązane ze stawem skokowym. Na szlakach spotkać można też rozbawionych, rozwrzeszczonych, niejednokrotnie „z puszką piwa”, a wręcz pijanych i zataczających się pseudowycieczkowiczów.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (07.07.2017) - prognoza weekendowa

Pogoda

Warunki turystyczne są dosyć dobre, ale raz po raz padający deszcz powoduje, że na szlakach jest w wielu miejscach dość ślisko i znajduje się tam sporo błota. Dużym zagrożeniem w górach są też burze i pioruny. Nie wolno tego bagatelizować i w razie jakichkolwiek oznak zbliżania się grzmotów i wyładowań atmosferycznych, lepiej poszukać bezpiecznego schronienia i zejść jak najniżej. Każdego roku zdarzają się ranni, zabici wskutek rażenia piorunem właśnie. A im wyżej tym zagrożenie jest większe...

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"