Warunki

Warunki pogodowe w górach Polski (16.03.2018)

zdjęcie z bazy zdjęć PG, Moja Samotnia / fot. Małgorzata Jurzykowska

Po okresie cieplejszych dni, zapowiada się powrót zimy (minusowe temperatury, opady śniegu). Te wahania pogodowe, naturalne dla tego zimowo-wiosennego okresu, wpływają na destabilizację pokrywy śnieżnej. Niebezpieczeństwo schodzenia lawin może wzrosnąć. Kolejne warstwy nowego śniegu nie są ze sobą już tak mocno powiązane jak w epicentrum zimy.

Czytaj więcej...

A tymczasem w Tatrach (28.02.2018)

zdjęcie z bazy zdjęć PG, Tatry Zachodnie Dolina Chochołowska / fot. Grzegorz Kleszcz

Mimo że to już prawie marzec, mrozy w górach (cała zima zresztą) trzymają się bardzo dobrze. Warunki narciarskie są wyśmienite, nie brakuję również turystów – piechurów Skończyły się jednak ferie i na Krupówkach zapanował chwilowy spokój. Na jak długo?

Czytaj więcej...

A tymczasem w Tatrach (14.03.2018)

zdjęcie z bazy zdjęć PG, Tatry, Smreczyński Staw / fot. Katarzyna Polaczkiewicz

Za nami fale mrozów. Nadeszły ciepłe dni, ale nie wszystkich cieszy taki stan rzeczy. Wzrost temperatur, halny i opady, a co za tym wszystkim idzie topnienie śniegu, spowodowały zdecydowane pogorszenie się warunków narciarskich. Ratownicy na stokach odnotowali wzrost liczby wypadków. Na dziś obowiązuje II stopień zagrożenia lawinowego, a warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są ogólnie niekorzystne.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (23.02.2018)

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Świnica i Kozi Wierch z Kop Liptowskich

Nadchodzące dni oprócz tego, że przyniosą dosyć sporo szarych, gęstych chmur, mają być też bardzo mroźne. Ciepłe ubranie, gorąca herbata, a w wyższych partiach gór sprzęt zimowy są niezbędne. Jednocześnie przypominamy o obowiązującym w każdych górach w Polsce i z każdego telefonu, numerze alarmowym: 601 100 300.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (09.03.2018)

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Grań Tatr Wysokich

W najbliższym czasie pogoda będzie zapewne bardzo zmienna. Nie zabraknie burz, chmur, opadów deszczu, śniegu, temperatur plusowych oraz minusowych. Ponieważ śniegi stopniowo zaczną tajać, wędrowanie po górach (zwłaszcza wyżej, po stromych stokach, w pobliżu nawisów) może okazać się szczególnie niebezpieczne.

Czytaj więcej...

A tymczasem w Tatrach (21.02.2018)

Zdjęcie z bazy zdjęć PG, Między Świnicą a przełęczą Zawrat / fot. Adam Stręk

W najnowszym magazynie „Tatry” obok m.in. wielowątkowej części przyrodniczej, bogatego działu o historii Tatr, relacji Marka Kamińskiego z jego wyprawy dookoła Tatr (o której zresztą pisaliśmy), znajdziemy także rozmowy z Ludwiką Włodek - autorką książki Cztery sztandary, jeden adres. W numerze znajduje się też bardzo ciekawy materiał poświęcony tatrzańskim lodowcom.

Czytaj więcej...

A tymczasem w Tatrach (07.03.2018)

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Wycieczka na GiewontZdjęcie z bazy zdjęć PG: Wycieczka na Giewont

Ostatni weekend upłynął z przyjemną, słoneczną pogodą. Takie warunki i perspektywa udanej górskiej wycieczki, kusiły zarówno narciarzy jak i turystów pieszych. Niestety doszło do kilku incydentów. Odnotowano również jeden wypadek śmiertelny (26-letni turysta z Sosnowca na skutek upadku w rejonie Gąsienicowej Turni oraz wielonarządowych obrażeń poniósł śmierć na miejscu).

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (16.02.2018)

zdjęcie z bazy zdjęć PG, Rusinowa Polana

Pamiętajmy, że bez względu na prognozy pogody, warunki w górach zmieniają się gwałtownie i często nieprzewidywalnie. Zadbajmy na szlaku o bezpieczeństwo nasze i innych. Nie lekceważmy ostrzeżeń ratowników GOPR i TOPR, a już w szczególności kwestii związanych ze stopniem zagrożenia lawinowego.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (02.03.2018)

zdjęcie z bazy zdjęć PG, Karpacz / fot. Marlena Powcioł

Tatry: Od dzisiaj do niedzieli w Tatrach spodziewać się można dużej ilości chmur (szczególnie w niedzielę). Poza tym, wysoko w górach wystąpią niskie temperatury (dzisiaj nawet -11 stopni). Zabezpieczmy się przed przenikliwymi zimnem i z uwagą słuchajmy komunikatów TOPR.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

male dolomity

logo biale_proste2

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Statystyki

  • Artykułów: 7843
  • Odsłon artykułów: 21886169

';