male dolomity

Popularne

 • Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Gerlach, Niżne Rysy, Rysy i Wysoka, fot. Anna Wojciechowska
  Te trzy naj...

  Gerlach (2665 m n.p.m.), Łomnica (2634 m n.p.m.) i Lodowy Szczyt (2630 m n.p.m.) - oto...

 • topr
  TOPR. Kulisy akcji na Rysach

  Na najwyższym polskim szczycie doszło do wypadku w poniedziałek 5 czerwca. Nie mogła...

 • Zdjęcie z bazy zdjęć PG, Krywań z Szatana
  Krywań i Giewont

  Obie są owiane legendami, każdy prawdziwy turysta górski choć raz wypadałoby żeby tu...

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Warunki

A tymczasem w Tatrach – aktualności TOPR i TPN (22.06.2017)

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Żabi Mnich, Żabi Kapucyn i Żabia Lalka

Mamy już astronomiczne lato. Mimo spodziewanego ocieplenia, należy być przygotowanym na deszcz oraz burze. Warunki pogodowe w Tatrach, zwłaszcza teraz, zmieniają się bardzo szybko i gwałtownie. Ratownicy TOPR na brak interwencji narzekać nie mogą, ale na szczęście nie były one ostatnio aż tak poważne. Przede wszystkim interwencje takie wynikają albo na skutek różnego rodzaju urazów ortopedycznych, albo osłabienia ogólnego organizmu (tak było kilka razy w rejonie Świnicy i Koziego Wierchu, ale nie tylko). I tu przestroga: LICZ SIŁY NA ZAMIARY :)

Czytaj więcej...

A tymczasem w Tatrach – aktualności TOPR i TPN (08.06.2017)

TOPR i TPN

Chociaż maj był zimny, zmienny i kapryśny, można w niektórych miejscach zaobserwować świstaki, młode sarny czy kozice. Oczywiście nie trzeba przypominać, żeby do żadnych dzikich zwierząt (dużych, małych, młodych, starych) nie podchodzić! Wiosnę widać przede wszystkim na wysokości regla dolnego – zawitała tu na dobre. Kwitną więc rośliny charakterystyczne dla tej pory roku. Gdy jednak chodzi o tereny powyżej górnej granicy lasu, maj tam był stosunkowo zimny, co w znacznym stopniu zahamowało rozwój roślin.

Czytaj więcej...

A tymczasem w Tatrach – aktualności TOPR i TPN (16.06.2017)

TOPR i TPN

Warunki do uprawiania turystyki są dobre i właściwie z dnia na dzień coraz lepsze. Mimo fatalnych w skutkach ostatnich zdarzeń na Rysach i na Orlej Perci na szlakach jest względnie bezpiecznie. Ciągle jednak nie trudno natknąć się na mniejsze lub większe płaty starego, twardego śniegu szczególnie w rejonie Orlej Perci, w drodze na Rysy czy Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (02.06.2017) - prognoza weekendowa

Pogoda

Ponieważ jestem teraz w Zakopanem, a wcześniej, choć w centrum Polski, dużo przebywałem na dworze, mogę śmiało powiedzieć, że jest tak kolorowo, soczyście, pachnąco... Trochę żal tylko (powtarzam „trochę”), że po tej długiej, szarej zimie, tak nagle właściwie zrobiło się ciepło, wręcz momentami gorąco. Kiedyś wiosna to była wiosna. Przedwiośnie, potem cieplej, cieplej i cieplej i wreszcie gorące, letnie dni. No ale co zrobić... Zmienia się świat, technika, powstają wciąż nowe wynalazki, to w sumie czemu pogoda ma być stara i niezmienna?

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (16.06.2017) - prognoza weekendowa

Pogoda

Pogoda na długi weekend łaskawa niestety nie będzie. Dużo chmur, deszcz, a i zapewne błoto. No cóż, nie zawsze jest tak jak chcemy... Ale nie można się załamywać, bo ponoć „w życiu nie chodzi o to, żeby rozpaczać gdy pada deszcz, ale żeby nauczyć się tańczyć w deszczu”.

Czytaj więcej...

A tymczasem w Tatrach – aktualności TOPR i TPN (31.05.2017)

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Żabi Mnich, Żabi Kapucyn i Żabia Lalka

Jak już było powiedziana, Tatry są obecnie „eksplorowane” przez liczne o tej porze wycieczki szkolne. Stąd interwencje ratowników wynikają w dużej mierze z zasłabnięcia, przeforsowania się turystów. Nie obywa się również bez urazów ortopedycznych i kontuzji (tych poważniejszych i mniej). Wzmożony ruch turystyczny zwiększa również statystykę gdy chodzi o zabłądzenia, zgubienia szlaku, dezorientacji. Na szczęście często pomocna okazuje się tutaj aplikacja „Ratunek” (www.ratunek.eu) i wystarcza telefoniczne naprowadzenie turysty na właściwą drogę.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (09.06.2017) - prognoza weekendowa

Babia Góra spod Miśkowców Gronia

Ta czerwcowa pogoda jest kapryśna – to fakt. Niewątpliwie będzie grzmiało i burz nie zabraknie. Ale spokojnie. Będzie też trochę słońca. Ogólnie „do wyboru, do koloru” i co kto lubi. :)

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (26.05.2017) - prognoza weekendowa

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Dolina Pięciu Stawów, autor - Piotr Głodzik

Chociaż jak zawsze z rozwaga i z kurtką przeciwdeszczową w plecaku, możemy śmiało ruszać na zdobywanie kolejnych „górskich ścieżek”. Pewnie zmokniemy (zwłaszcza dziś i jutro), ale jest szansa że słońce, dość wysokie temperatury i ładne widoki oraz panoramy, zrekompensują nam te wszystkie minusy.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"