male dolomity

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

Warunki

Warunki pogodowe w górach Polski (24.03.2017) - prognoza weekendowa

Pogoda

Astronomiczna i kalendarzowa wiosna za nami. Marzanna już zatopina. A co faktycznie w pogodzie?
Pogodowa wiosna ciągle do nas idzie, nadciąga, kroczy... I niby dojść jeszcze nie doszła, ale Jej oznaki są coraz częściej widoczne.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (03.03.2017) - prognoza weekendowa

Pogoda

Na nizinach oznaki wiosny widać coraz częściej. Widziano już powracające żurawie, dzikie gęsi, pączki na drzewach. Zaczynają się też coraz częściej wiosenne podtopy, co jest oznaką tego, że w górach wody z topniejącego śniegu przybywa (i to znacząco). A właśnie - ze szczytów (przynajmniej tych tatrzańskich) zaczynają prześwitywać fragmenty litej skały i jak tak dalej pojdzie, za 2-3 tygodnie w Chochołowskiej możliwe, że pojawią się już pierwsze krokusy.

Czytaj więcej...

TOPR i TPN - najnowsze informacje tatrzańskie

TOPR i TPN

Po kalendarzowej wiośnie czas na najświeższe wieści z Tatr i od „parkowców”. Z niecierpliwością czekamy na krokusy, ale póki co (za wyjątkiem bardzo, bardzo pojedynczych i rzadkich), krokusów brak...
Góry kuszą – i to coraz bardziej. Dzieje się tak zarówno za sprawą dłuższych dni jak i pojawiających się momentów lepszej pogody.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (24.02.2017) - prognoza weekendowa

poranek na lubaniu

Pewnie tego jeszcze nie widać, ale prognozy długoterminowe wskazują dosyć duże ocieplenie i przekroczenie magicznych 10 stopni ciepła. Oczywiście dotyczy to nizin i Polski centralnej oraz zachodniej i północnej. "Od czegoś jednak trzeba zacząć" i mam nadzieję (nawet nie na to, że w órach zniknie śnieg, bo absolutnie nie), ale że zrobi się wreszcie jasno, słonecznie i ciepło.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (17.03.2017) - prognoza weekendowa

morskie oko

Nad Polskę napływają fronty niosące ciepłą, ale i deszczową pogodę. Gdy chodzi więc, zwłaszcza o temperaturę, prognozy są dość optymistyczne. Szczególnie, że wielkimi krokami zbliża się już kalendarzowa wiosna. Ale takie rzeczy jak ciepłe buty, kurtki, czapki, szaliki i rękawiczki niech nadal znajdują się pod ręką. Zapewne się jeszcze przydadzą.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (17.02.2017) - prognoza weekendowa

Archipelag bieszczadzki, autor - Konrad Chudzik

Szczęśliwie zaobserwowana kometa minie nas bokiem i zapowiadana przez niektórych globalna katastrofa się nie wydarzy. Wniosek zatem można wysnuć taki - przeżyjemy. :) Wraz z nami przetrwają również i góry. Zatem nie pozostaje nam nic innego jak po nich wędrować... :) Zwłaszcza, że jak da się czasem usłyszeć od meteorologów, przedwiośnie nadchodzi... :)

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (10.03.2017) - prognoza weekendowa

Pogoda

Mówi się, że "w marcu jak w garncu". A poeta-wierszokleta pisał: Jeszcze wczoraj była wiosna, cała w słońcu zatopiona, uśmiechnięta i radosna, z nami zostać była skłonna. Dziś znów powróciła zima, w białą szatę świat odziała, mróz w swych szponach mocno trzyma. Wiosna gdzieś się zapodziała. (...) Aż tak bardzo źle i zimowo nie będzie - raczej deszczowo, pochmurnie, szaro - tak "późnojesiennie" tym razem dla odmiany.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (10.02.2017) - prognoza weekendowa

Pogoda

Według metorologów mamy aktualnie do czynienia z najsurowszą zimą od 7 lat. A to jeszcze nie koniec... Osobiście jednak pamiętam zimy gdzie i tak śnieg padał częściej i utrzymywał się bardzo długo. Mam tylko wrażenie, że mimo srogich zim, słońce świeciło mocniej i jaśniej, a na świecie było weselej.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"