male dolomity

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

Warunki

A tymczasem w Tatrach – aktualności TOPR i TPN (23.05.2017)

TOPR i TPN

Mimo, iż ciągle w górnych partiach Tatr panują trudne, zimowe warunki i często spotkać tam można zalegające płaty śniegu (szczególnie w zacienionych miejscach i w żlebach, na ścianach o wystawie północnej), stopień zagrożenia lawinowego nie został ogłoszony – niebezpieczeństwo zatem tego typu raczej na pewno nie wystąpi. Nie znaczy to jednak, że możemy się czuć wszędzie i ze wszystkim całkowicie swobodnie i mamy prawo „wyłączyć” swoją czujność.

Czytaj więcej...

A tymczasem w Tatrach – aktualności TOPR i TPN (10.05.2017)

TOPR i TPN

Choć stopień zagrożenia lawinowego jest niski (wynosi I), to warunki do uprawiania turystyki są ciągle niekorzystne. Śnieg topnieje, jest mokro i dużo błota. Ma to też wpływ na poziom wody i jej nurt w potokach, co z kolei powoduje, że pokonywanie ich w wielu miejscach jest niemożliwe lub utrudnione. Dosyć duży problem stanowią chmury i mgły, powodujące trudności w rozpoznaniu terenu i prawidłowego kierunku marszu.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (19.05.2017) - prognoza weekendowa

Karkonosze - autor: Agata Garbaczewska

„Wiosna to pora radosna” :) I faktycznie – jest uśmiech, energia, są nowe pomysły i jest „moc”... A że zaczął się okres wycieczek i zielonych szkół w górach oraz w innych miejscach zaroiło się od rozbieganych, rozbrykanych, niesfornych nieraz dzieciaków z podstawówek, gimnazjastów, techników i liceów. Osobiście to czasem trochę śmieszą mnie głosy krytyczne dorosłych, którzy niezwykle nagannie oceniają zachowanie młodzieży. Przecież jeszcze niedawno mieli też po tyle samo lat, byli głośni i mieli głupie pomysły.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (05.05.2017) - prognoza weekendowa

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Karkonosze o wschodzie słońca, autor - Jordan Plis

Przygotowując się do tego tekstu, a więc pisząc o zbliżającej się w najbliższych dniach pogodzie w różnych górach Polski, sprawdzając aurę dla jednego miejsca, miałem wrażenie, że już to gdzieś widziałem... A no, co zrobić... Okres deszczów, błota, roztopów czas zacząć... :)

Czytaj więcej...

A tymczasem w Tatrach – aktualności TOPR i TPN (16.05.2017)

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Świnica, autor Bartek Misiarz

W tatrzańskich dolinach – wiosna! Kolorowo, pachnąco i ciepło... Co nie znaczy, że zima odpuściła zupełnie. Nadal obowiązuje I stopień zagrożenia lawinowego. Wysoko w górach warunki są nadal zimowe! Ale, „na dole” można śmiało wędrować i podziwiać piękne krajobrazy i widoki. Zaczęły się zielone szkoły, wycieczki itd. Tatry są więc „opanowane” przez dzieciaki z podstawówek, gimnazjów i liceum.

Czytaj więcej...

A tymczasem w Tatrach – aktualności TOPR i TPN (03.05.2017)

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Czerwone Wierchy

Śniegu w Tatrach ubywa. Zagrożenie lawinowe maleje (obecnie wynosi ono II stopień). Mimo ciągle utrzymujących się warunków zimowych (wysoko), jest też dużo wody, błota i roztopów. Wszelkie trasy i wycieczki trzeba dobrze zaplanować i sprawdzić. Ale generalnie, bez kaloszy w góry nie ma co wyruszać. Raz pada, wieje i robi się chłodno, by już za chwilę zapanowała ciepła, słoneczna aura.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (12.05.2017) - prognoza weekendowa

zdjęcie z bazy zdjęć PG, Babia Góra, autor - Marta Sobańska

Ponoć to kwiecień plecień... Ale kurcze – jest maj! A tu raz chmury, raz słońce, deszcz, śnieg, zimno, ciepło. Można rzec sławetne: „Jak żyć?”. A meteorolodzy mówią, że znowu idzie jakieś ochłodzenie.... I pamiętam jak w tamtym roku niektórzy z żalem wspominali wcześniejsze długie zimy i że tak już nie będzie itd. No to mają... :)

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (28.04.2017) - prognoza weekendowa

Pogoda

Ponoć “w czasie deszczu dzieci się nudzą”. Ale nudzą się wtedy również I dorośli... Szczególnie gdy pada i pada, jest szaro, mokro, błotniście i ogólnie be... Nawet „pogoda barowa czy butelkowa”, która na początku może nawet porwać i wydać się ekscytująca, staje się już kompletnie nudna i irytująca...

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"