Warunki

Warunki pogodowe w górach Polski (17.11.2017) - prognoza weekendowa

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Pieniny - fot. Anna Piwowarska-Sosik

Górskie prognozy pogody na najbliższe dni nie napawają optymizmem. Co prawda do kalendarzowej zimy jeszcze chwila, ale w niektórych miejscach w górach panujące warunki są iście zimowe. Podstawy sprzęt zimowy zatem (czekan, raki, a także czołówka) oraz odpowiednie umiejętności stają się w takich warunkach niezbędne i bezdyskusyjne.

Czytaj więcej...

A tymczasem w Tatrach (08.11.2017)

zdjęcie z bazy zdjęć PG, Morskie Oko / fot. Ewa Gołąb

Obfite ostatnimi czasy opady śniegu spowodowały, że znaczna większość szlaków była zasypana czy wręcz nieprzetarta, co wymagało długotrwałego i żmudnego torowania, przecierania. To z kolei wymaga dobrej kondycji, siły i odpowiedniej wydolności. Pogoda taka też przysporzyła niektórym turystom problemów orientacyjnych. Jednak skorzystanie z aplikacji „Na ratunek” skutecznie rozwiązało wszelkie problemy.

Czytaj więcej...

A tymczasem w Tatrach (16.11.2017)

zdjęcie z bazy zdjęć PG, z Ornaku / fot. Natalia Cetnarska

Mimo nie najlepszej pogody w Tatrach, zagrożenia lawinowego i apeli by nie wybierać się nigdzie wysoko, amatorów górskich wycieczek było niemało i ratownicy mieli sporo pracy. Obok typowych kontuzji jak skręcenia, zwichnięcia, stanów ogólnych przeforsowań organizmu czy zabłądzeń, nie zabrakło też poważniejszych interwencji.

Czytaj więcej...

TPN apeluje

Jeszcze chwila... zdjęcie z bazy zdjęć PG, Grześ , Tatry Zachodnie / fot. Józef Krzeptowski

Ostatnio TPN ogłosił swój apel skierowany głównie do narciarzy (też skitourowców, snowboardzistów) w którym uprasza się wszystkich miłośników sportów zimowych do powstrzymania się jeszcze od wszelkiej tego typu aktywności i „białego szaleństwa”. Fakt, że w Tatrach ostatnimi czasami spadło sporo śniegu, ale ciepłe dni i obecne warunki pogodowe sprawiają, że jazda na nartach itd. w zdecydowanej większości miejsc jest bardzo trudna i niekomfortowa, a często zwyczajnie niemożliwa.

Czytaj więcej...

Beskidzcy ratownicy zapraszają w swe szeregi

fot. Krzysztof Kempny Photography, W. Troszok, M. Stanisławski/FB GOPR Beskidy

Grupa Beskidzka Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ogłosiła terminy przyszłorocznych egzaminów wstępnych. Odbędą się one w styczniu. Terminy egzaminów wstępnych dla kandydatów do zastania beskidzkimi ratownikami górskimi ustalono na dzień 6 stycznia 2018 (sobota) godz. 9:00 w CSR Szczyrk ul. Dębowa, oraz 27 stycznia 2018 (niedziela) godz. 10:00 w Stacji Ratunkowej na Klimczoku.

Czytaj więcej...

A tymczasem w Tatrach (03.11.2017)

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Wycieczka na Giewont

Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są niekorzystne. Zagrożenie lawinowe co prawda spadło z II stopnia na I i wiatr zelżał, a szlaki do schronisk są już przetarte, ale już nawet w części reglowej leży mokry śnieg. Grunt jest mocno nasiąknięty wodą, stąd miejscami jest wyjątkowo ślisko. Przeszkodą na wielu szlakach mogą być też powalone drzewa.

Czytaj więcej...

Śmigło na przeglądzie, TOPR apeluje o ostrożność

Zdjęcie z bazy zdjęć PG / fot. R. Kot/FB TOPR

Turyści, którzy w najbliższych dniach wpadną w tarapaty na tatrzańskich szlakach, nie zawsze będą mogli liczyć na pomoc z powietrza. Śmigłowiec Tatrzańskiego Pogotowia Ratunkowego przechodzi doroczny przegląd techniczny.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (03.11.2017) - prognoza weekendowa

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Świnica

W Tatrach śnieg. Pamiętajmy, że góry to obok pięknych widoków i „romantycznych uniesień” także wiele zagrożeń (szczególnie zimą). Dlatego niezbędne jest odpowiednie przygotowanie kondycyjne, mentalne oraz sprzętowe. Pogody może zmienić się gwałtownie i warto śledzić prognozy na bieżąco. Telefon do służb ratowniczych, obowiązujący w całym kraju to: 985 lub 601 100 300.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (11.11.2017) - prognoza weekendowa

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Babia Góra spod Miśkowców Gronia

Pamiętajmy, że góry obok pięknych widoków i „romantycznych uniesień”, to też, a może przede wszystkim wiele zagrożeń (szczególnie zimą). Dlatego niezbędne jest zawsze odpowiednie przygotowanie kondycyjne, mentalne oraz sprzętowe. Przewidywana prognoza pogody może zmienić się gwałtownie i warto śledzić ją na bieżąco. Telefon do służb ratowniczych obowiązujący w całym kraju to: 985 lub 601 100 300

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

male dolomity

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Statystyki

  • Artykułów: 7446
  • Odsłon artykułów: 20376675

';