Jak już było powiedziana, Tatry są obecnie „eksplorowane” przez liczne o tej porze wycieczki szkolne. Stąd interwencje ratowników wynikają w dużej mierze z zasłabnięcia, przeforsowania się turystów. Nie obywa się również bez urazów ortopedycznych i kontuzji (tych poważniejszych i mniej). Wzmożony ruch turystyczny zwiększa również statystykę gdy chodzi o zabłądzenia, zgubienia szlaku, dezorientacji. Na szczęście często pomocna okazuje się tutaj aplikacja „Ratunek” (www.ratunek.eu) i wystarcza telefoniczne naprowadzenie turysty na właściwą drogę.

Ogólnie, to warunki w Tatrach są zmienne. Nadal jest tutaj sporo błota, a wysoko utrzymują się warunki zimowe. Mimo to, zaprzestano póki co określania stopnia lawinowego. Obecnie zagrożenie lawinami w Tatrach NIE WYSTĘPUJE.

Zdjęcie z bazy zdjęć PG:  Żabi Mnich, Żabi Kapucyn i Żabia LalkaZdjęcie z bazy zdjęć PG: Żabi Mnich, Żabi Kapucyn i Żabia Lalka

Występują natomiast, dosyć często – różne prace leśne (szczególnie w Dolinie Chochołowskiej).

TPN informuje na swojej stronie o wynikach akcji polegającej na zbieraniu zeszłej jesieni nasion świerka, buka i jodły. Owe nasiona służą potem do produkcji sadzonek. Te oraz inne zabiegi mają na celu przywrócenie pierwotnego stanu składu gatunkowego w lasach. W miejsce świerków, sadzone są jodły, buki i jawory. Z zabiegów tych (jak i innych) wyłączone są tereny ochrony ścisłej, gdzie przyroda rządzi się wyłącznie swoimi prawami.

Jeszcze jedna informacja na koniec:
Punkt informacji turystycznej przy rondzie kuźnickim z dniem 1 czerwca zostaje zamknięty do odwołania (ze względu na rozpoczynający się tam remont). Nadal jednak w godz. 7-16. telefonicznie (18 20 23 300) lub za pomocą maila (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) uzyskać można wszelkie potrzebne informacje dotyczące tatrzańskiej turystyki. Zawsze można też zajrzeć na oficjalną stronę TPN (www.tpn.pl).

Bartek Michalak

Źródła:
- www.topr.pl
- tpn.pl
- www.portalgorski.pl