A tymczasem w Tatrach (13.09.2017)

Kategoria: Turystyka górska / Warunki

Swego rodzaju „podsumowanie” wakacyjnego sezonu przedstawił ostatnio na swoich stronach TPN. Wynika z niego, że w czasie letnich wędrówek, Tatry odwiedzały rekordowe tłumy turystów różnej maści. Mimo tak ogromnej liczby ludzi, tych wszystkich kolejek, wszechobecnego tłoku i gwaru, tatrzańska przyroda ma się całkiem, całkiem. Z łatwością zaobserwować można kozice, jelenie oraz świstaki. Są też lisy. Co ciekawe, pojawiły się dziki w rejonie Morskiego Oka.

Zdjęcie z bazy zdjęć PG, Tatry schodząc z Zawratu, fot. Klaudia PopielasZdjęcie z bazy zdjęć PG, Tatry schodząc z Zawratu, fot. Klaudia Popielas

Zaobserwowano także rysia, młodego orła czy parę bocianów czarnych. Trwa ciągle nierówna walka z głównym niszczycielem tatrzańskich lasów – kornikiem drukarzem. Jedyną pociechą jest to, że w miarę jak usychają i wycinane są zainfekowane kornikiem drzewa, odsłaniają się przepiękne górskie widoki. Marna to jednak pociecha.

Co jakiś czas usłyszeć można o niedźwiedziach zapuszczających się w głąb ludzkich osad (ostatnio – niedźwiedź w Bukowinie, niedźwiedzica z młodymi w Kościelisku). Sami jednak ludzie wabią tych „nieproszonych gości” odpadkami, zapachami różnych smakowitości, resztkami jedzenia. Zwierzęta te, szczególnie z końcem lata, intensywnie szukają pokarmu gdzie się da. Prawdopodobnie stąd ostatnio tego typu wizyty.

Wróćmy jednak w góry. Mimo, iż wakacje dobiegły końca, ludzi na tatrzańskich szlakach nie brakuje, a co za tym idzie ratownicy TOPR na nudę na dyżurach narzekać nie mogą. Bardzo często dochodzi do złamań, różnego typu kontuzji, zaginięć, zasłabnięć, wypadków taternickich. A co przyniesie ten tydzień?

Bartek Michalak

Źródła:
- www.topr.pl
- www.tpn.pl

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 8211
  • Odsłon artykułów: 23066862
  
  ';