Warunki turystyczne w Tatrach są naprawdę trudne. Mimo, że zagrożenie lawinowe jest średnie (obecnie kształtuje się ono na poziomie II.), odradza się wycieczek w wyższe partie gór. Oblodzenia, silny wiatr, o wypadek nie trudno. Zresztą tych jest dużo. W Tatrach Słowackich nie obyło się niestety bez wypadków śmiertelnych.

Spod Jagnięcego Szczytu spadły 3 osoby, ale tym razem wszyscy przeżyli. Szczęścia natomiast zabrakło Czeszce, która spadła w Dolinie Małej Zimnej Wody ponosząc śmierć na miejscu. W tej samej Dolinie spadł i zmarł w szpitalu polski turysta. Upadek turystki ze Sławkowskiego Szczytu również zakończył się dla niej śmiercią.

Obecnie w Tatrach wieje halny. Wiatr bardzo utrudnia poruszanie się powyżej granicy lasu. Powoduje on też wywiewanie, przerzucanie mas śniegu. Towarzysząca jednak halnemu wysoka temperatura powietrza powoduje, że śniegu jest coraz mniej. Lodu zaś nie brakuje...

Informujemy też, że do odwołania zamknięty jest szlak w Dolinie Starorobociańskiej (Dol. Chochołowska - Siwa Przełęcz) z powodu powalonych przez wichurę drzew, które uniemożliwiają przejście.

I jeszcze na koniec – kilka słów od TPN:

Przy obecnych warunkach nawet krótkie, niby niewinne i dolinne wycieczki mogą być niebezpieczne, a co dopiero wyjścia wysokogórskie.

Używajmy więc odpowiedniego sprzętu:

- w dolinach raczków i obowiązkowo kijów,

- wyżej raków, czekana i kasku.

Dla tych, którzy wybierają się do Morskiego Oka i chcą skorzystać z wozów konnych:

- ostatni kurs w górę jest o 14:00 – nie oznacza to jednak, że każda osoba, która dotrze na Palenicę przed tą godziną, zostanie wywieziona, gdyż do wozów mogą się ustawiać kolejki.

- ostatnie wozy z góry wyruszają ok 16:00 – 16:30, ale w przypadku wielu chętnych na zjazd wszystkie wozy mogą odjechać wcześniej.

Przypominamy, że dzień jest o tej porze roku bardzo krótki. Zalecane jest zatem zabieranie latarek na wszystkie wyjścia. Nawet dobrze zaplanowana wycieczka może się bowiem przedłużyć, a szlaki nie są oświetlone.

zdjęcie z bazy zdjęć PG, Wschód słońca na Hali Gąsienicowejzdjęcie z bazy zdjęć PG, Wschód słońca na Hali Gąsienicowej

Bartek Michalak

Źródła:
Tygodnik Podhalański,
http://www.topr.pl/,
http://tpn.pl/.