Co nieco o warunkach pogodowych

Kategoria: Turystyka górska / Warunki

O tym, że warunki pogodowe (szczególnie w górach i o tej porze roku) zmieniają się wyjątkowo szybko raczej wszyscy wiemy. Piszę „raczej i wszyscy” celowo, bo patrząc na zachowanie niektórych osób, zdecydowanie nie wszyscy... Czym jednak w istocie są owe warunki pogodowe? Na co musimy zwrócić szczególną uwagę wybierając się na wycieczkę w góry?

zdjecie z bazy zdjęć PG, Arcuszdjecie z bazy zdjęć PG, Arcus

Wspomniane pojęcie warunków pogodowych w znacznej mierze pokrywa się z pojęciem pogody. Ta zaś to stan atmosfery w danym miejscu i czasie. Na jej całokształt wpływają takie czynniki jak:

- ciśnienie atmosferyczne,

- temperatura,

- wilgotność,

- wiatr (jego prędkość, kierunek),

- rodzaj chmur i stopień zachmurzenia,

- zjawisko opadów (co, gdzie, ile),

- informacje o alergenach krążących w powietrzu.

Pogoda potrafi zaskakiwać – szczególnie wtedy, gdy pokazuje swe skrajne oblicza. Piękna otaczającego nas świata nie da się opisać w prostych słowach, jednak obok tych wszystkich urokliwych, fenomenalnych zjawisk, w parze często idą kataklizmy.
Znacznie szersze, pojęcie klimatu oznacza całokształt zjawisk pogodowych na danym obszarze w okresie wieloletnim. Jest on ustalany na podstawie wieloletnich obserwacji różnorodnych składników, najczęściej pomiarów temperatury, opadów atmosferycznych i wiatru. Stricte zaś klimat górski charakteryzuje się zmienną pogodą, dużym natężeniem promieniowania słonecznego, obniżeniem temperatury powietrza wraz ze wzrostem wysokości, Dodatkowo wraz ze wzrostem wysokości nad poziomem morza, klimat staje się coraz surowszy, a roślinność uboższa aż do zniknięcia roślin (pustynia lodowa). Nie rzadko, w górach występują mgły oraz zachmurzenie. Dodatkowo z powodu temperatury zmieniającej się wraz z wysokością, układ roślin jest tam piętrowy.
W górach jest też więcej opadów niż na nizinach. Dosyć często wieją silne wiatry (choćby halny w Tatrach - wieje z południa, jest ciepły i suchy i zimą powoduje gwałtowne topnienie śniegu co zaś wpływa na wzrost zagrożenia lawinowego). Ogromne, wysokie drzewa halny potrafi łamać jak zapałki.

Jeśli w górach wieje bardzo silny wiatr, to warto zweryfikować ewentualne zagrożenie lawinowe. Zresztą najlepiej posługiwać się jak najnowszymi prognozami pogody. Sytuację należy też stale monitorować i uaktualniać. Pogoda w górach zmienia się gwałtownie. Fakt, że rano jest gdzieś ładnie, rześko, przejrzyście i nie pada deszcz, wcale nie oznacza, iż takie warunki utrzymają się przez cały dzień. Jeśli chodzi o góry w Polsce, prym w zmienności aury i nieprzewidywalności wiodą chociażby Masyw Babiej Góry i Śnieżka w Karkonoszach.

W górach przy silnym wietrze, przewiewaniu śniegu z jednej strony grani na drugą, często powstają nawisy, a wejście tam zwykle nie kończy się najlepiej...
Ważnym czynnikiem w górach jest również temperatura. Jeśli na termometrze kreska utrzymuje się nisko, a przed nami długa wędrówka, warto zadbać o ciepłe ubranie oraz coś gorącego do picia. No i przyda nam się oczywiście coś nieprzemakalnego i przeciwdeszczowa ochrona na nasz plecak.

zdjecie z bazy zdjęć PG, Cirrus floccuszdjecie z bazy zdjęć PG, Cirrus floccus

Bartek Michalak

Źródło:
Internet (ogólnie).

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 8600
  • Odsłon artykułów: 24190706
  
  ';