Tatrzańska wiosna przybiera na sile. Szczególnie łatwo zauważyć to nad brzegami rwących potoków. W ściółce pojawiają się kiełkujące rośliny, a tatrzańskie zwierzęta budzą się na dobre z zimowego snu. Coraz częściej usłyszeć można śpiew ptaków i brzęczenie owadów. Kozice po zimie ruszają w górę z niższych części Tatr. Ostatnio zaobserwowano też ślady bytowania jeleni, wilków, puszczyka, orłów przednich, sokoła oraz rysia.

Żaby trawne zamieszkujące okolice Doliny Olczyskiej rozpoczęły swoje gody. Okolica jest stale obserwowana i monitorowana gdyż osobniki te, odurzone miłosnymi uniesieniami często wpadają pod koła samochodów. Stąd też ustawiono specjalne płotki ograniczające „miłosne amory”.

Żaby trawne co roku po zimowej hibernacji łączą się w pary, w tzw. ampleksusie, czyli w miłosny uścisk. Podczas niego samica niesie samca (mocno uchwyconego przednimi i tylnymi łapami) na grzbiecie. Ampleksus może trwać do kilku godzin i jest niezbędny do skutecznego złożenia i zapłodnienia skrzeku. Zdarza się, że samice, które nie znalazły jeszcze partnera, próbują zrzucić go z konkurentki i w ten sposób go przejąć. Bywa też, że samica niesie na plecach kilku osobników.

Jest coraz cieplej, a co za tym idzie, samice wielu gatunków wkrótce urodzą młode. Ponadto, śnieg znika w oczach i nie zabezpiecza już wystarczająco roślinności oraz gleby. Taka sytuacja spowoduje zapewne rychłe zamknięcie wszystkich szlaków turystyki skiturowej po polskiej stronie Tatr.

Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są zmienne i stopniowo ulegają poprawie. W części reglowej szlaki są nadal mokre i śliskie, a na odcinkach występuje oblodzenie. Oblodzone są strome podejścia, w tym skróty na drodze do Morskiego Oka.

Powyżej górnej granicy lasu panuje jeszcze zima, na szlakach leży mokry śnieg. Do uprawiania turystyki w tej części Tatr niezbędny jest sprzęt zimowy (raki i czekan). Ważną informacją jest to, że na czarnym szlaku do Doliny Pięciu Stawów Polskich wyznaczone jest zimowe obejście za Kopą. W Tatrach nadal obowiązuje I stopień zagrożenia lawinowego.

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Szczyt Starorobociański, fot. Dariusz Bałazy
Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Szczyt Starorobociański, fot. Dariusz Bałazy

Bartek Michalak

Źródła:
- www.topr.pl
- tpn.pl