Zeszły tydzień upłynął w górach raczej spokojnie i bez poważniejszych interwencji. Trochę więcej zdarzyło się ich w weekend, co jest jak najbardziej typowe i zrozumiałe.

Szczególnie odnotować należy dosyć groźny, piątkowy wypadek na Rysach. Otóż turysta nagle stracił tam równowagę i zsunął się po twardych i stromych śniegach, doznając poważnego urazu kręgosłupa, głowy, barku, mocnych otarć i potłuczeń. Ze względu na poważne urazy kręgosłupa przetransportowano go ostatecznie do specjalistycznego szpitala w Krakowie.

W sobotę natomiast doszło niestety do wypadku śmiertelnego na Grani Długiego Giewontu. W wyniku około 150 m upadku w skalnym terenie, turysta doznał wielonarządowych śmiertelnych obrażeń. Mimo usilnych starań i reanimacji, nie udało się go uratować. Ratownikom pozostał smutny obowiązek przetransportowania zwłok. Granią Długiego Giewontu nie prowadzi żaden szlak turystyczny, a ponadto teren ten nie jest dopuszczony przez TPN do eksploracji taternickiej. Jakby tego wszystkiego było mało, turyści nie byli sprzętowo i mentalnie przygotowani do pokonania tej grani.

Jak też pisaliśmy, decyzją TPN zamknięto w Tatrach wszelkie trasy dla skitourowców (z wyjątkiem szlaku na Rysy). W zeszłą niedzielę po raz ostatni w tym sezonie pracował wyciąg w Kotle Gąsienicowym i też po raz ostatni tej zimy ogłoszony został komunikat lawinowy. Gdyby jednak zdarzyło się, że w Tatry powróciłyby opady śniegu, powodujące zagrożenie lawinowe, TOPR wznowi ogłaszanie stopnia zagrożenia lawinowego. Póki co jednak fakty są takie, że to już koniec.

Na szczęście to był niezwykle udany sezon narciarski. Kasprowy Wierch gościł bardzo wielu narciarzy. Jednak szczyt ten warto odwiedzić także latem. Na samą górę, turystów zabiera jedyna w Polsce wysokogórska kolej linowa. Podziwiać tu można wyjątkową tatrzańską przyrodę i wyruszyć na wędrówkę jednym z górskich szlaków.

ALE UWAGA!

Od 1 maja zmieniły się godziny kursowania kolei - będzie ona czynna w godz. 8.00-18.30. Ostatnia jazda powrotna o godz. 16.30. Między 7 a 15 maja będzie się odbywał sezonowy przegląd, podczas którego kolej będzie nieczynna.

Jest natomiast bardzo dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy odwiedzają tereny TPN. Bilety wstępu do Parku, można już bowiem nabyć dzięki aplikacji SkyCash.

Aplikacja ta pozwala na zakup biletu w każdym miejscu, o każdej porze, a cena biletu jest taka sama, jak w każdym innym punkcie sprzedaży.

Piotr Bochenek – członek zarządu SkyCash wylicza zalety aplikacji:
Dzięki SkyCash oprócz biletów komunikacji miejskiej, kupimy również bilety na pociągi większości polskich przewoźników kolejowych, doładujemy telefon na kartę, wypłacimy gotówkę z bankomatu lub opłacimy domowe rachunki. Dzięki szerokiej ofercie użytkownicy naszej aplikacji mogą w jednym miejscu najpierw kupić bilet na pociąg np. do Zakopanego, a następnie opłacić wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego.

W sprzedaży dostępne są wszystkie bilety TPN.

Aplikację SkyCash można pobrać za darmo w Google Play i App Store, jak również po wpisaniu w przeglądarce internetowej telefonu adresu m.skycash.com.

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Gładki Wierch, Grań Hrubego, Krywań
Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Gładki Wierch, Grań Hrubego, Krywań

Bartek Michalak

Źródła:
- www.topr.pl
- tpn.pl
- Tygodnik Podhalański
- Internet (ogólnie)