A tymczasem w Tatrach (16.05.2018)

Kategoria: Turystyka górska / Warunki

Dość wysokie temperatury powietrza oraz wiosenne warunki pogodowe powodują, że śniegu jest już w górach bardzo niewiele. Nadal jednak w kotlinkach, żlebach czy zacienionych miejscach natknąć się można na solidne dowody mijającej właśnie srogiej zimy.

W ostatnim tygodniu nie brakowało kontuzji i interwencji wynikających z poślizgnięć czy obsunięć. Oprócz tego, ratownicy udzielali pomocy z powodu ogólnego wyczerpania, wychłodzenia organizmu, a nawet związanej z atakiem wyrostka robaczkowego.

Skrajną nieodpowiedzialnością wykazał się w minioną niedzielę młody turysta z Katowic. Dopiero w godzinach popołudniowych wyruszył on na Rysy. Bez zimowego sprzętu, czołówki i chroniącego przed deszczem i zimnem ubrania. Ostatecznie został bezpiecznie sprowadzony na dół przez ratowników TOPR i wszystko skończyło się dobrze. Trudno zrozumieć i trudno wytłumaczyć takie zachowania.

Kilka dni temu doszło na Rysach do wypadku śmiertelnego. Wszystko wydarzyło się w zeszły poniedziałek, w godzinach rannych. Po stromym śniegu na Rysach spadł turysta. Mimo szybkiej interwencji, w wyniku wielonarządowych obrażeń mężczyzna zginął na miejscu.

Po dosyć głośnym projekcie Marka Kamińskiego z października ubiegłego roku – No Trace – bez śladów w przyrodzie (chodziło o przejście różnymi krainami wokół Tatr ok. 200 km w celu propagowania ekologii, ochrony przyrody i wyeliminowania szkodliwego wpływu człowieka na środowisko), tym razem nasz słynny podróżnik wybiera się znacznie dalej. Jego najnowszy projekt – No Trace Expedition polega na przejechaniu samochodem elektrycznym Eurazji = 12 tys. km (z Polski do Japonii). Naczelnym założeniem jak poprzednio jest minimalizowanie wpływu człowieka na przyrodę.

Informujemy także, że właśnie zakończył się coroczny przegląd kolejki na Kasprowy (trwający od 7 do 15 maja). Odbyły się też tu największe dotychczas ćwiczenia ewakuacyjne realizowane przez PKL i TOPR.

zdjęcie z bazy zdjęć PG, Niżne Rysy we mgle...zdjęcie z bazy zdjęć PG, Niżne Rysy we mgle...

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.topr.pl/,
http://tpn.pl/,
http://www.pkl.pl/pkl.html,
Tygodnik Podhalański.

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 8683
  • Odsłon artykułów: 24403800
  
  ';