W minionym tygodniu (mimo kapryśnej aury) nie było w Tatrach poważnych wypadków i długich, mozolnych akcji oraz interwencji. Tak czy siak, warunki do uprawiania turystyki idealne nie są. Szlaki w Tatrach pokrywa kilkucentymetrowa warstwa śniegu. W miejscach, gdzie śniegu jest mniej, możemy natrafić na oblodzenia.

Na drodze dojazdowej do Palenicy Białczańskiej (parking na Morskie Oko) jest bardzo ślisko. Ruch turystyczny jest niewielki.

Na tatrzańskich jeziorach (np. na Morskim Oku, Czarnym Stawie Gąsienicowym), pokrywa lodu jest jeszcze bardzo cienka, wejście na nią grozi pęknięciem i zarwaniem się. Niestety, ale mimo wszystko, ostrzeżenie to jest bardzo często lekcoważone, a skutki takiej brawury mogą być tragiczne.

Szlak turystyczny między Świnicą a Zawratem jest ciągle zamknięty do odwołania z powodu obrywu skalnego oraz zniszczenia dużego fragmentu szlaku. Być może po zimie, na skutek naturalnych procesów i warunków pogodowych, sytuacja ulegnie zmianie.

Przyrodnicy z TPN raportują o swoich spostrzeżeniach odnośnie tatrzańskiej fauny i flory. Otóż, zgodnie z tym, świstaki już smacznie śpią, jelenie schodzą niżej, a w tutejszych potokach można jeszcze zaobserwować (mało tego, ale jednak) tarło pstrąga. Nadal spotkać można również kozice, lisy, a przy odrobinie szczęścia (ale z daleka oczywiście) – niedźwiedzia. Zaobserwowano też tropy wilków.

Obecnie w naszych najwyższych górach obowiązuje I, a więc niski stopień zagrożenia lawinowego. Jak mówią jednak specjaliści, nietypowe rozmieszczenie pokrywy śnieżnej (nawiane zaspy w sąsiedztwie wystających kamieni) utrudnia poruszanie się i tym samym nie jest to dobry prognostyk pod kątem lawinowym na najbliższe tygodnie. Dlatego wychodząc w góry warto zapoznać się z aktualną prognozą pogody i obowiązującym zagrożeniem.

I pamiętajmy!

W górach bardzo szybko zapada zmrok. Czołówka zatem, obowiązkowo musi znaleźć się w naszym plecaku.

Jeszcze jedna, istotna dosyć informacja. Ta leżąca obecnie warstwa śniegu jest często podstępna i śliska, ale z drugiej strony składa się ze zbyt cienkiej warstwy aby skutecznie używać tam raków. Kijki trekingowe stanowią wtedy o wiele lepsze rozwiązanie.

Po te czy inne, niezbędne produkty zapraszamy do naszych górskich sklepów.

 fot. Bartek Michalak
fot. Bartek Michalak

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
http://sklep.portalgorski.pl/,
http://tpn.pl/,
http://www.topr.pl/
Internet (ogólnie).

Sklep Górski