Warunki pogodowe w górach Polski (11.01.2019)

Kategoria: Turystyka górska / Warunki

W górach nadchodzą cieplejsze dni. Mimo to jednak termometry nadal i w większości będą wskazywały temperatury poniżej 0 stopni (chociaż w niedzielę w Pieninach spodziewać się można temperatury ok. 1 stopnia). Obok tego zapowiada się dość szary, pochmurny i śnieżny weekend. Ma co prawda być dzisiaj w okolicach Babiej i w Gorcach trochę więcej słońca, ale generalnie kolorowo się nie zapowiada.

W Tatrach – podobnie. Nadal obowiązuje III stopień zagrożenia lawinowego. Pewne jednak rozpogodzenia i przejaśnienia mogą wystąpić. Popada też śnieg (większy, mniejszy, ale zawsze coś).

Ratownicy GOPR i TOPR wspominają o niezwykle istotnej rzeczy – często o tym się zwyczajnie nie myśli. Mowa tu o dziecięcych jabłuszkach zjazdowych. Zdarza się bowiem, że pod tą ładną, miękką i przyjazną warstwą świeżego puchu, skrywa się stary, nieprzyjemny lód i natrafienie na takie miejsce kończy się zwykle bolesnym upadkiem. Dlatego naprawdę, ale uważajmy!

I jeszcze co istotne:

Zimą szlaki turystyczne nie są utrzymywane ani dodatkowo oznakowane. Ich przemierzanie bardzo często wymaga dokładnej znajomości ich przebiegu. Ponadto planując wyjścia w góry, warto mieć na uwadze aktualnie panujące warunki, które są niekorzystne oraz fakt, że dzień jest bardzo krótki.

war1101
zdjęcie z bazy zdjęć PG. Wołowiec, fot. - Michał Buritta

W celu zakupu czołówki, odpowiednich ubrań (mrozoodpornych, oddychających, nieprzemakalnych, chroniących od wiatru, a ponadto lekkich i dających się łatwo złożyć) oraz innych górskich akcesoriów i gadżetów, zapraszamy do naszych sklepów.

Sklep Górski

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
http://sklep.portalgorski.pl/,
http://tpn.pl/,
Tygodnik Podhalański,
Internet (ogólnie).

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 9296
  • Odsłon artykułów: 25400804
  
  ';