A tymczasem w Tatrach (06.02.2019)

Kategoria: Turystyka górska / Warunki

Po ostatnim halnym, przyszła poprawa pogody i ocieplenie. Chociaż temperatury powietrza nie są już tak wysokie jak było to w niedzielę, czyli bezpośrednio po wietrze (nawet miejscami 13 stopni), ale i tak nie jest źle. Stopień zagrożenia lawinowego również zmalał i obecnie wynosi I. Śniegu sporo ostatnio wywiało, ale co niezwykle istotne, popularne szlaki w Tatrach w wielu miejscach są mocno oblodzone i bardzo śliskie.

Obok więc doświadczenia i odpowiednich umiejętności, korzystanie ze sprzętu zimowego, a więc raków, czekana, posiadanie lawinowego ABC, czołówki czy termosu z ciepłą herbatą, wydają się niezbędne. Poruszanie się aktualnie w górach wymaga również bardzo dobrej umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego.

Przede wszystkim liczy się zatem rozwaga i odpowiedzialność oraz pokora wobec gór. Zapraszamy też do odwiedzenia naszych górskich sklepów gdzie każdy i na każde warunki w górach (czy w ogóle do jakiejkolwiek aktywności na świeżym powietrzu) znajdzie coś dla siebie.

tatry0602
fot. baza zdjęć PG, stary wagonik kolejki na Kasprowy

A poza tym.

Kolej na Kasprowy kursuje bez zakłóceń i wyciągi - Goryczkowy i Gąsienicowy  również. Przy okazji informujemy, że TPN wydał apel dotyczący skitourowców:

Rejon Kasprowego Wierchu cieszy się bardzo dużą popularnością nie tylko wśród narciarzy zjazdowych, ale od kilku lat również chętnie wykorzystywany jest przez narciarzy skiturowych, szczególnie tych początkujących. Uprasza się o bezwględne korzystanie z wyznaczonych szlaków dojściowych na Kasprowy Wierch. Wszystko to dla zapewnienia maksimum bezpieczeństwa.

Więcej informacji na ten temat na stronie:

http://tpn.pl/nowosci/uwaga-skiturowcy-4

Najnowsza kronika TOPR wspomina o minionym halnym, wzroście temperatury i o zagrożeniu lawinowym. Wynika z niej również, że ratownicy mięli sporo pracy... 

Na najbliższy czas w Tatrach przewidywana jest słoneczna pogoda i niewielkie ujemne temperatury, a pod koniec tygodnia należy spodziewać się opadów śniegu. A wszystko to zapewne będzie miało istotny wpływ na stopień zagrożenia lawinowego i warunki turystyczne w Tatrach.

 

Sklep Górski

 

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
http://sklep.portalgorski.pl/,
http://tpn.pl/,
http://www.topr.pl/,
http://www.pkl.pl/kasprowy-wierch/kasprowy.html,
Tygodnik Podhalański,
Internet (ogólnie).

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 9204
  • Odsłon artykułów: 25221913
  
  ';