I stopień zagrożenia lawinowego

Kategoria: Warunki / Komunikaty GOPR / TOPR

Ratownicy TOPR ogłosili dziś, po raz pierwszy tej zimy, komunikat lawinowy. Stopień zagrożenia ustalono na pierwszy – najniższy, który oznacza, że:„Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny na ogół jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach, w bardzo stromym lub ekstremalnym terenie. Możliwe jest samorzutne schodzenie lawin głównie w postaci zsuwów i małych lawin".

Na ogół występują dogodne warunki dla wędrówek. Szczególną ostrożność należy zachować na stokach ekstremalnych i bardzo stromych.
Kluczowym problemem lawinowym jest występowanie słabych i niestabilnych warstw śniegu w głębi pokrywy śnieżnej, co powoduje niestabilność górnych warstw pokrywy śnieżnej.”

Zima jednak, ta typowa i z prawdziwego zdarzenia, jeszcze póki co nie nadeszła. Występować mają dodatnie temperatury, oblodzenia, a śnieg ma się topić.

Szlaki są póki co jednak pokryte cienką warstwą śniegu.

lawinowa10112
zdjęcie z bazy zdjęć PG. Świnica i Zawrat, autor - Jacek Rybczyński

I uwaga!

Na tatrzańskich jeziorach (np Morskie Oko), pokrywa lodu jest jeszcze bardzo cienka i wejście na nią grozi pęknięciem i zarwaniem się pokrywy. Wspominam też o tym między innymi dlatego, że ostatnio pojawił się krótki film w Internecie.

Tak czy siak, zima śnieżna w końcu przyjdzie. Warto więc już teraz zadbać o swoje bezpieczeństwo w górach. Myślę, że jeśli mamy zamiar „atakować” pewne miejsca zimą, warto zaopatrzyć się w detektor lawinowy i sondę lawinową. Krótko mówiąc:

Po te oraz inne produkty zapraszamy do naszych sklepów.

Sklep Górski

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
http://sklep.portalgorski.pl/,
http://tpn.pl/,
http://www.topr.pl/,
Tygodnik Podhalański,
Internet (ogólnie).Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 9179
  • Odsłon artykułów: 25191199
  
  ';