Bardzo niebezpiecznie w Karkonoszach! Lawinowa "trójka"!

Kategoria: Warunki / Komunikaty GOPR / TOPR

Ratownicy Grupy Karkonoskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ogłosili III stopień zagrożenia lawinowego. Pokrywa śnieżna jest umiarkowanie lub słabo związana na wielu stromych stokach. Wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym wszystkim na wskazanych stromych stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin.

- Warunki do uprawiania turystyki są w znacznej mierze niekorzystne - ostrzegają goprowcy. - Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia oraz posiadania bardzo dużej zdolności do lawinoznawczej oceny sytuacji. Należy unikać stromych stoków szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości.

karko1403

"Na większości stromych stokach znaczna część pokrywy zbudowana ze śniegu z ostatnich opadów i transportowana z wiatrem. Spójne deski są słabo związane ze starym podłożem - czyli starym zmrożonym śniegiem. Szczególnie zagrożone miejsca to wszystkie obszary w kotłach polodowcowych, leje oraz wszystkie jary. Stały opad śniegu (w ciągu ostatnich 24h spadło w wyższych partiach ok. 20 cm śniegu) połączony z silnym wiatrem z kierunku południowo-zachodniego formuje coraz to większe depozyty. Pokrywa jest mocno zróżnicowana, w wyższych partiach występuje lód i lodoszreń. Tuż poniżej grzbietu szczególnie na zawietrznych stronach miejscami utworzyły się mocno sprasowane deski śnieżne, które zalegają na twardym zlodowaciałym podłożu. Poniżej warstwy wierzchniej starego śniegu występują kanciaste kryształy, które dodatkowo osłabiają pokrywę śnieżną. Zapowiada się kolejny dzień z opadami i z wiatrem z kierunku południowego, prognozowany jest nieznaczny wzrost temperatury" - czytamy w komunikacie karkonoskich ratowników górskich.

Źródło: Grupa Karkonoska GOPR

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 9203
  • Odsłon artykułów: 25214128
  
  ';