Pogoda

Warunki pogodowe w górach Polski (28.12.2018)

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Turbacz, autor - Wacław Brodzik

Najbliższe dni w okolicach Babiej Góry, Gorców, ale i w Pieninach, Karkonoszach oraz w Bieszczadach nie zapowiadają się ładnie. Generalnie na szlakach – w górach będzie bardzo nieprzyjemnie (chmury, marznący deszcz, mokry śnieg, ok. -1 – 1 stopnia).

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (09.11.2018)

Warunki pogodowe w górach Polski (09.11.2018)

Jeśli chodzi o pogodę na dziś, jutro i pojutrze, w Bieszczadach, Pieninach, Karkonoszach, Gorcach i na Babiej Górze przedstawia się ona niezwykle optymistycznie jak na tą porę roku i zachęcająco. Pojawią się co prawda chmury, ale ogólnie zapowiada się słonecznie, bezdeszczowo i kolorowo jak to na jesień przystało. Temperatury powietrza nieznacznie przekroczą magiczne 10 stopni, choć w Karkonoszach odnotujemy zaledwie 6, 7 stopni.

Czytaj więcej...

Halny

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Halny na Kozim

Ostatni o nad Tatrami utworzył się wał. Zwiastuje to często (mowa o chmurach, które kłębią się zgromadzone w jednym, wielkim wale) powstanie wiatru halnego. Czym jest to zjawisko i skąd ono się bierze? Halny to lokalna nazwa dla wiatru fenowego, który wieje na Podhalu, w okolicy Tatr na Słowacji i w Polsce oraz na północnych Węgrzech.

Czytaj więcej...

A tymczasem w Tatrach (30.10.2018)

A tymczasem w Tatrach (30.10.2018)

Według prognoz, w najbliższych dniach ma wystąpić trochę deszczu, ale przede wszystkim czeka nas ocieplenie. Na jak długo? Trudno powiedzieć, ale zimowo jeszcze nie będzie. Nie znaczy to jednak, że nie ma co spodziewać się takich warunków. Wręcz przeciwnie – one nadejdą i to niebawem...

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (23.11.2018)

Warunki pogodowe w górach Polski (23.11.2018)

Wygląda no to, że to koniec ładnej, choć momentami mroźnej, tegorocznej jesieni. Idzie zima... Może jeszcze nie taka typowa – z ogromnym śniegiem i mrozem, ale szara, pochmurna, wilgotna, chlupiąca deszczem i śniegiem i o temperaturach zbliżonych do 0 stopni. Takie warunki na te najbliższe dni szykują się w Bieszczadach, Gorcach, Pieninach, Karkonoszach i na Babiej Górze. Chociaż biorąc pod uwagę „gwałtowną gwałtowność” Babiej Góry i jej kapryśność, to tutaj nigdy nic nie wiadomo...

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (19.10.2018)

Warunki pogodowe w górach Polski (19.10.2018)

No więc chyba stało się. Zresztą wszystko musi się kiedyś skończyć. Czy zatem nadszedł już definitywny koniec babiego lata? A może to tylko chwilowe pogorszenie się warunków pogodowych? Tak czy siak, ten weekend będzie kiepski... Sporo deszczu (tego regularnego, ale i opadów przelotnych) oraz chmur (w Karkonoszach - zachmurzenia częściowego). Trochę lepiej, ciut jaśniej i bardziej słonecznie zrobi się w niedzielę. Nadal jednak pogoda wtedy i cała atmosfera znacząco odbiegać będzie od tej do jakiej przyzwyczaiły nas ostatnie dni.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (16.11.2018)

zdjęcie z bazy zdjęć PG, Pieniny - widok ze szlaku

Gdy chodzi o warunki tego typu, to mają one być one dość dobre. Znaczy to mniej więcej tyle, że możemy się spodziewać w miarę ładnej, przejrzystej i słonecznej pogody (szczególnie w sobotę). Nie ma co się jednak oszukiwać – to już II połowa listopada, więc może zrobić się szaro, smutno i mało ciekawie. Takie zachmurzenia właśnie przewidywane są na dziś i na niedzielę. Czekające temperatury powietrza w dzień zbliżać się mają bardzo blisko granicy 0 stopni, a nawet nieznacznie ją przekroczą (w dół). Po weekendzie ma też wreszcie i nareszcie sypnąć śniegiem.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (11.10.2018)

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Bieszczady - Tarnica

Ogólnie pogodę w górach (w Tatrach, Gorcach, na Babiej, w Bieszczadach, Pieninach i Karkonoszach) określić można jednym słowem jako wielką i niczym niezmąconą „lampę”. Co istotne, warunki te utrzymają się jeszcze przez kilka dni po weekendzie. Temperatury mają być również dosyć wysokie – powyżej 10 stopni na pewno, a gdzieniegdzie prawie 20!

Czytaj więcej...

W Tatrach śnieg!

W Tatrach śnieg!

Myślę, że tego typu „wydarzenie” zasługuje na specjalny i oddzielnie, poświęcony ku temu krótki post. Co chwila, w Internecie pojawiają się nowe wpisy i filmiki o tym co aktualnie dzieje się w Tatrach. I faktycznie prószy, chociaż może i te opady do jakiś bardzo obfitych nie należą. Ale „nie od razu Kraków zbudowano”.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

male dolomity

logo biale_proste2

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Statystyki

  • Artykułów: 8685
  • Odsłon artykułów: 24414264

';