Pogoda

A tymczasem w Tatrach (16.07.2019)

A tymczasem w Tatrach (16.07.2019)

Wakacje trwają w najlepsze. Ruch turystyczny w Tatrach jest duży – a szczególnie w tych popularnych miejscach jak np. Morskie Oko. Póki co jednak warunki turystyczne są dobra. Poza pewnymi utrudnieniami wynikającymi z remontów niektórych szlaków (szczególnie w Dolinie Chochołowskiej) – nie ma za bardzo na co narzekać. Chociaż nie tak dawno (głównie na Słowacji, w najwyższych partiach górskich) przez chwilę padał śnieg i zrobiło się zimno i biało.

Czytaj więcej...

A tymczasem w Tatrach (26.06.2019)

A tymczasem w Tatrach (26.06.2019)

Pogoda w Tatrach z tej upalnej i iście tropikalnej, nagle stała się deszczowa i burzowa. Stąd liczne kontuzje, poślizgnięcia, obsunięcia w niebezpieczny teren. Ratownicy TOPR mieli co robić. Interwencji w minionym tygodniu nie brakowało i „śmigło” (choć nie tylko) często było w użyciu. Również w miniony czwartek, z Grzędy z Rysów spadł polski turysta i w wyniku wielonarządowych urazów, niestety, ale poniósł on śmierć na miejscu. Mimo wielu starań i reanimacji, nie udało się go uratować.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (12.07.2019)

Warunki pogodowe w górach Polski (12.07.2019)

Ogólnie, pogoda w górach w najbliższym czasie rozpieszczać nas nie będzie. W który rejon górski by nie patrzeć, szykują się tam gęste dosyć chmury oraz opady deszczu. Dodatkowo, w paśmie Babiej Góry występować mogą jutro i pojutrze burze z piorunami.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (21.06.2019)

Warunki pogodowe w górach Polski (21.06.2019)

Nie tak dawno, każdy pomstował na upały i duchotę. Obecnie, temperatury powietrza również są dość wysokie, ale termometry wskazują już znacznie mniej. Powietrze jest dużo przyjemniejsze, nasycone wilgocią, a gdzieniegdzie pojawia się powiew wiatru. I właśnie, wracając do wilgoci. Szykuje się sporo opadów. Nie zabraknie tych większych i bardziej regularnych, jak i krótkich, przelotnych. Ponadto szykują się liczne burze z piorunami. Chociaż statystyki wskazują, że szansa na porażenie piorunem nie jest jakaś bardzo wysoka, tak czy siak przypadki tego typu się zdarzają i warto ewentualne ryzyko minimalizować.

Czytaj więcej...

A tymczasem w Tatrach (10.07.2019)

A tymczasem w Tatrach (10.07.2019)

Wakacje trwają w najlepsze. Ruch turystyczny w Tatrach jest bardzo duży. Wszystkim udającym się na wycieczkę do Morskiego Oka radzi się skorzystanie z komunikacji publicznej gdyż o miejsca parkingowe jest niezwykle trudno. Ogólnie – warunki w Tatrach są wyśmienite. Zalegający jeszcze nie tak dawno śnieg stopniał już całkowicie. Teraz tylko – dobra kondycja, zdrowy rozsądek, odpowiednie buty, plecak i strój i w góry... Te ostatnie rzeczy możemy z łatwością zaoferować. Niestety, ale tego co najważniejsze – rozwaga, rozsądek itd. - tego nikt i nigdzie nie kupi.

Czytaj więcej...

A tymczasem w Tatrach (18.06.2019)

A tymczasem w Tatrach (18.06.2019)

Fala upałów jaka przeszło ostatnio przez nasz kraj – przez Tatry również, spowodował bardzo wiele różnych problemów. Tatrzańscy ratownicy także mieli sporo pracy. Z jednej strony zdarzały się zasłabnięcia, problemy z sercem czy oddychaniem co było wynikiem przede wszystkim wysokich temperatur powietrza. Z drugiej strony nieprzygotowani do poruszania się w górach tzw. niedzielni turyści, szli wysoko w góry zapuszczając się w tereny ciągle zdradliwe i niebezpieczne, gdzie warunki nadal jeszcze są miejscami zbliżone do tych zimowych i finalnie wzywali pomocy. Tam, wielokrotnie czekan oraz raki są niezbędne! Obsunięcia, nagłe i niespodziewane poślizgnięcia, a co za tym idzie bolesne otarcia i kontuzje zdarzają się dosyć często. Trzeba więc zachować szczególną ostrożność. A według prognoz nadal ma być ciepło, a poza tym sporo burz i opadów deszczu. Stricte jednak, ciężko jest oszacować pogodę z pewnym wyprzedzeniem (szczególnie tą w górach). Najlepiej jest śledzić ją na bieżąco, co przy obecnym dostępie do informacji wszelakich, nie stanowi żadnej trudności.

Czytaj więcej...

A tymczasem w Tatrach (04.07.2019)

A tymczasem w Tatrach (04.07.2019)

Sezon wakacyjny trwa, a tym samym ruch na tatrzańskich szlakach bardzo duży. Istne oblężenie przeżywa każdego dnia oczywiście Morskie Oko (pozostałe schroniska oczywiście też). Jeśli jednak chodzi stricte o to miejsce, po raz kolejny pojawiają się apele i zalecenie, aby korzystać z komunikacji zbiorowej. Znajdujący się tam parking, choć duży i po remoncie, ma jednak (jak każdy) swoją przepustowość i zwyczajnie może brakować tam już miejsc postojowych. A wtedy czeka nas baaaaaaaaaaaaaardzo długi, przymusowy spacer.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (14.06.2019)

Warunki pogodowe w górach Polski (14.06.2019)

Przy planowaniu obecnie górskiej „eskapady” warto mieć na względzie przede wszystkim dwa aspekty pogodowe. Ponoć ma lać deszcz, a przy tym nadal temperatury powietrza pozostaną wysokie. Nie zawsze jednak, pogoda będzie aż tak niekomfortowa. Jutro chociażby deszcz występować ma sporadycznie, a nawet wcale i pojawi się więcej słońca. Niedziela przynieść zaś może burze z piorunami.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (03.07.2019)

Warunki pogodowe w górach Polski (03.07.2019)

Pogodę w górach na podstawie pory roku i wszystkiego co ostatnio się tam dzieje można w pewien sposób wydedukować. Będą to więc duże bądź mniejsze opady deszczu, burze z piorunami, sporo słońca, chociaż chmury również mają występować. Cieszą dość wysokie temperatury powietrza - ok. 20 stopni. W Gorcach i w okolicach Babiej Góry zrobić się powinno jeszcze cieplej.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

male dolomity

logo biale_proste2

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Statystyki

  • Artykułów: 9351
  • Odsłon artykułów: 25537830

';