male dolomity

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

Pogoda

Warunki pogodowe w górach Polski (26.05.2017) - prognoza weekendowa

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Dolina Pięciu Stawów, autor - Piotr Głodzik

Chociaż jak zawsze z rozwaga i z kurtką przeciwdeszczową w plecaku, możemy śmiało ruszać na zdobywanie kolejnych „górskich ścieżek”. Pewnie zmokniemy (zwłaszcza dziś i jutro), ale jest szansa że słońce, dość wysokie temperatury i ładne widoki oraz panoramy, zrekompensują nam te wszystkie minusy.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (28.04.2017) - prognoza weekendowa

Pogoda

Ponoć “w czasie deszczu dzieci się nudzą”. Ale nudzą się wtedy również I dorośli... Szczególnie gdy pada i pada, jest szaro, mokro, błotniście i ogólnie be... Nawet „pogoda barowa czy butelkowa”, która na początku może nawet porwać i wydać się ekscytująca, staje się już kompletnie nudna i irytująca...

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (19.05.2017) - prognoza weekendowa

Karkonosze - autor: Agata Garbaczewska

„Wiosna to pora radosna” :) I faktycznie – jest uśmiech, energia, są nowe pomysły i jest „moc”... A że zaczął się okres wycieczek i zielonych szkół w górach oraz w innych miejscach zaroiło się od rozbieganych, rozbrykanych, niesfornych nieraz dzieciaków z podstawówek, gimnazjastów, techników i liceów. Osobiście to czasem trochę śmieszą mnie głosy krytyczne dorosłych, którzy niezwykle nagannie oceniają zachowanie młodzieży. Przecież jeszcze niedawno mieli też po tyle samo lat, byli głośni i mieli głupie pomysły.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (21.04.2017) - prognoza weekendowa

Zdjęcie z bazy zdjęć PG, Tatry Skiturowo

Co roku „zima zaskakuje drogowców”. Jednak tym razem pogoda „spłatała figla” wszystkim. Po wcześniejszym ociepleniu, dosyć szybko „przyzwyczailiśmy się” do ciepłej pogody. Grube ubrania „poszły w odstawkę”, kierowcy pozmieniali opony na letnie, wszelkie łopaty do odśnieżania „zawędrowały na strych”. Ale, jak się okazało – pospieszyliśmy się z tym... Ale „matka natura” po raz kolejny już pokazała „kto tu rządzi”...

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (12.05.2017) - prognoza weekendowa

zdjęcie z bazy zdjęć PG, Babia Góra, autor - Marta Sobańska

Ponoć to kwiecień plecień... Ale kurcze – jest maj! A tu raz chmury, raz słońce, deszcz, śnieg, zimno, ciepło. Można rzec sławetne: „Jak żyć?”. A meteorolodzy mówią, że znowu idzie jakieś ochłodzenie.... I pamiętam jak w tamtym roku niektórzy z żalem wspominali wcześniejsze długie zimy i że tak już nie będzie itd. No to mają... :)

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (14.04.2017) - prognoza weekendowa

Pogoda

To, że "kwiecień plecień bo przeplata, trochę zimy, trochę lata" wiadomo było już od bardzo dawna. Choć w tamtym roku, jak kojarzę „królowała” już o tej porze bezsprzeczna wiosna. Tym razem jednak kwiecień "wrócił do normy", i wciąż "przeplata"...

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (05.05.2017) - prognoza weekendowa

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Karkonosze o wschodzie słońca, autor - Jordan Plis

Przygotowując się do tego tekstu, a więc pisząc o zbliżającej się w najbliższych dniach pogodzie w różnych górach Polski, sprawdzając aurę dla jednego miejsca, miałem wrażenie, że już to gdzieś widziałem... A no, co zrobić... Okres deszczów, błota, roztopów czas zacząć... :)

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (07.04.2017) - prognoza weekendowa

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Tarnica, Bieszczady, autor - Maciej Rauer

Długoterminowe prognozy pogody sprzed kilku dni, zapowiadające ogólne pogorszenie pogody i powrót zimy, sprawdziły się doskonale. Cóż... - niby to dobrze, że dysponujemy taką dokładną aparaturą pomiarową, ale osobiście bym wolał, żeby synoptycy się tym razem pomylili. Ja, ale myślę że odosobniony w tym nie jestem, mam już tegorocznej zimy serdecznie dość. A tu – czyżby jej powrót oznaczał, że na Wielkanoc zamiast iść na rodzinny, świąteczny spacer, będziemy siedzieć przy kaloryferze i obskrobywać szron na szybach?

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"