Pogoda

Warunki pogodowe w górach Polski (15.03.2019)

Warunki pogodowe w górach Polski (15.03.2019)

Chociaż na dzisiejszy dzień oraz na jutro przewidywane są opady deszczu, śniegu, a także chmury, niedziela będzie już zdecydowanie lepsza. Padać nic nie powinno i pokaże się trochę słońca. W niektórych miejscach będzie tego słońca naprawdę sporo.

Czytaj więcej...

A tymczasem w Tatrach (18.02.2019)

A tymczasem w Tatrach (18.02.2019)

Zgodnie ze słowami piosenki Lady Pank – Wspinaczka (czyli historia pewnej rewolucji): „przepięknie jest”. Wystarczy tylko spojrzeć na niektóre nagłówki gazet, które wspominają o idealnych warunkach narciarskich, fenomenalnej pogodzie, rewelacyjnych widokach itd.

Czytaj więcej...

A tymczasem w Tatrach (13.03.2019)

A tymczasem w Tatrach (13.03.2019)

Na chwilę obecną, w Tatrach obowiązuje II stopień zagrożenia lawinowego. Warunki do uprawiania turystyki nie są korzystne. Mocno wieje, na szlakach w dolinach znajduje się sporo lodu i jest ślisko. Raki, raczki, kijki – są nawet w tych niskich partiach wskazane. Wybierając się wyżej, pamiętajmy też o zabraniu odpowiedniego sprzętu zimowego (m.in. - lawinowe ABC). Wiejące ostatnio silne wiatry zwiększać też będą prawdopodobieństwo, że na szlaki spadać mogą gałęzie, a nawet drzewa. Wędrowanie w takich warunków powoduje bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia. Na szlaki spadają też czasem kamienie.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (15.02.2019)

Warunki pogodowe w górach Polski (15.02.2019)

Prognozy pogody na ten weekend w górach Polski (w różnych regionach) brzmią niezwykle zachęcająco i ciekawie. Szykują się jasne dni, pełne słońca i zdecydowanie bezchmurne (głównie w sobotę). Tu mamy wyjątek – bo w Karkonoszach od dzisiaj do niedzieli może trochę padać deszcz. Temperatury powietrza – wiosenne. 9, 10, a nawet 11 stopni! Czyżby to już przedwiośnie? Spokojnie i jak to mówią „jedna jaskółka wiosny nie czyni....”. Chociaż w Bieszczadach pokazały się już przebiśniegi. Pomału i bardzo nieśmiało (głęboko pod póki co głębokim śniegiem), ale kiełkują już ponoć krokusy.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (08.03.2019)

Warunki pogodowe w górach Polski (08.03.2019)

W pogodzie trwa „pojedynek” między odchodzącą zimą, a napierającą coraz mocniej wiosną – przedwiośniem. Zapowiada się więc sporo opadów deszczu i chmur, a gdzieniegdzie śnieg. W pewnych miejscach (np. w Pieninach, Bieszczadach czy na Babiej) będzie jednak więcej słońca – szczególnie dzisiaj i jutro).

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (28.12.2018)

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Turbacz, autor - Wacław Brodzik

Najbliższe dni w okolicach Babiej Góry, Gorców, ale i w Pieninach, Karkonoszach oraz w Bieszczadach nie zapowiadają się ładnie. Generalnie na szlakach – w górach będzie bardzo nieprzyjemnie (chmury, marznący deszcz, mokry śnieg, ok. -1 – 1 stopnia).

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (01.03.2019)

Warunki pogodowe w górach Polski (01.03.2019)

Na polach, w lasach i na łąkach pojawiają się pierwsze zielone listki i pączki. Dzieje się (i to już całkiem sporo!). Ale to zapewne nie koniec zimy i jeszcze „dostaniemy w kość” - chociaż może nie będzie tak źle. Częściowe zachmurzenie i przewaga chmur w Bieszczadach i bez opadów – w przeciwieństwie do zapowiadanego deszczu na dzisiaj w Pieninach. W Karkonoszach obok deszczu, poprószy także śnieg. W Gorcach również deszcz i śnieg. Ale jutro akurat ma tu nic nie padać. Podobnie różnorodna i zmienna pogoda szykuje się w okolicach Babiej Góry.

Czytaj więcej...

Halny

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Halny na Kozim

Ostatni o nad Tatrami utworzył się wał. Zwiastuje to często (mowa o chmurach, które kłębią się zgromadzone w jednym, wielkim wale) powstanie wiatru halnego. Czym jest to zjawisko i skąd ono się bierze? Halny to lokalna nazwa dla wiatru fenowego, który wieje na Podhalu, w okolicy Tatr na Słowacji i w Polsce oraz na północnych Węgrzech.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (22.02.2019)

Warunki pogodowe w górach Polski (22.02.2019)

Nadchodzi moment gorszej i chłodniejszej pogody (w polskich górach również!). W sobotę, na Babiej Górze zapowiadane jest nawet -9 stopni zimna. Po niedzieli jednak ma nadejść ocieplenie.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

male dolomity

logo biale_proste2

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Statystyki

  • Artykułów: 8918
  • Odsłon artykułów: 24795639

';