Pogoda

Warunki pogodowe w górach Polski (16.03.2018)

zdjęcie z bazy zdjęć PG, Moja Samotnia / fot. Małgorzata Jurzykowska

Po okresie cieplejszych dni, zapowiada się powrót zimy (minusowe temperatury, opady śniegu). Te wahania pogodowe, naturalne dla tego zimowo-wiosennego okresu, wpływają na destabilizację pokrywy śnieżnej. Niebezpieczeństwo schodzenia lawin może wzrosnąć. Kolejne warstwy nowego śniegu nie są ze sobą już tak mocno powiązane jak w epicentrum zimy.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (09.02.2018) - prognoza weekendowa

Zdjecie z bazy zdjęć PG: Karkonosze, fot. Michał Zieliński

Warunki turystyczne w górach zmieniają się bardzo szybko. Padający śnieg może w sposób znaczący utrudniać poruszanie się, nawet po zdawałoby się łatwej, łagodnej ścieżce i znacznie wydłużać taką wycieczkę. Pamiętajmy o tym planując nasze wyjście w góry. Panujące warunki są stricte zimowe i obowiązują tu zupełnie inne standardy gdy chodzi o chociażby wytrzymałość, kondycję, orientację w terenie, odpowiednio ciepłe ubranie itd.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (09.03.2018)

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Grań Tatr Wysokich

W najbliższym czasie pogoda będzie zapewne bardzo zmienna. Nie zabraknie burz, chmur, opadów deszczu, śniegu, temperatur plusowych oraz minusowych. Ponieważ śniegi stopniowo zaczną tajać, wędrowanie po górach (zwłaszcza wyżej, po stromych stokach, w pobliżu nawisów) może okazać się szczególnie niebezpieczne.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (02.02.2018) - prognoza weekendowa

zdjęcie z bazy zdjęć PG, Karkonosze - Śnieżka / fot. Robert Nowicki

Weekendowe warunki pogodowe nie będą rozpieszczały. Najbliższy czas upłynie pod znakiem dużego zachmurzenia. Biorąc pod uwagę krótki dzień, zachmurzenie oraz opady śniegu – wszystko to może powodować problemy z orientacją i bezpiecznym wędrowaniem.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (02.03.2018)

zdjęcie z bazy zdjęć PG, Karpacz / fot. Marlena Powcioł

Tatry: Od dzisiaj do niedzieli w Tatrach spodziewać się można dużej ilości chmur (szczególnie w niedzielę). Poza tym, wysoko w górach wystąpią niskie temperatury (dzisiaj nawet -11 stopni). Zabezpieczmy się przed przenikliwymi zimnem i z uwagą słuchajmy komunikatów TOPR.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (26.01.2018) - prognoza weekendowa

zdjecie z bazy zdjęć PG, Połonina Caryńska, Bieszczady/ fot. Alicja Kurek

Ze względu na zimowe, trudne warunki, zagrożenie lawinowe i krótki dzień, zdecydowanie realna ocena własnych możliwości, planowanie odpoczynków na trasie, a także odpowiedni sprzęt czy buty są niezbędne. Rekreacyjna, niewinna wycieczka w góry może się nagle stać wielkim koszmarem – pamiętajmy o tym. Wymaga to wszystko odrobiny zdrowego rozsądku, ale naprawdę warto!

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (23.02.2018)

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Świnica i Kozi Wierch z Kop Liptowskich

Nadchodzące dni oprócz tego, że przyniosą dosyć sporo szarych, gęstych chmur, mają być też bardzo mroźne. Ciepłe ubranie, gorąca herbata, a w wyższych partiach gór sprzęt zimowy są niezbędne. Jednocześnie przypominamy o obowiązującym w każdych górach w Polsce i z każdego telefonu, numerze alarmowym: 601 100 300.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (19.01.2018) - prognoza weekendowa

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Bieszczady - fot. Bartlomiej Bara

Ferie w niektórych województwach się już zaczęły. Narciarzy, snowboardzistów na stokach coraz więcej. W górach leży trochę śniegu, ale to jeszcze nie to, na co czeka młodzież. Armatki na stokach pracują pełną parą. Czy nadejdzie zima z prawdziwego zdarzenia?

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (16.02.2018)

zdjęcie z bazy zdjęć PG, Rusinowa Polana

Pamiętajmy, że bez względu na prognozy pogody, warunki w górach zmieniają się gwałtownie i często nieprzewidywalnie. Zadbajmy na szlaku o bezpieczeństwo nasze i innych. Nie lekceważmy ostrzeżeń ratowników GOPR i TOPR, a już w szczególności kwestii związanych ze stopniem zagrożenia lawinowego.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

male dolomity

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Statystyki

  • Artykułów: 7841
  • Odsłon artykułów: 21880767

';