Pogoda

Warunki pogodowe w górach Polski (12.01.2018) - prognoza weekendowa

zdjecie z bazy zdjęć PG, Tarnica Bieszczady / fot. Maciej Rauer

Na ten weekend opadów śniegu przewiduje się raczej mało. Temperatury powietrza nieznacznie, ale jednak spadną poniżej 0 stopni. Wszystko to, oznacza ni mniej ni więcej nadal bardzo wyślizgane szlaki, na których leży warstwa starego, twardego lodu. Świeży opad śniegu pewnie przykryłby chociaż trochę poprzednią warstwę i na szlakach zrobiłoby się trochę bezpieczniej. W takich bowiem warunkach, nawet z pozorru łatwa i niewymagająca asfaltowa dróżka do Morskiego pociąga za sobą ryzyko poślizgnięcia, upadku, złamań, zwichnięć, kontuzji.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (01.12.2017) - prognoza weekendowa

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Babia Góra, fot. Maciej Szotek

Śnieg pada coraz mocniej i coraz częściej. Miło oglądać z dołu ośnieżone szczyty i lecące płatki śniegu. Fajnie jest porzucać się śnieżkami czy ulepić bałwana. Ale zima w górach nie zawsze już jest taka sielankowa. Niebezpieczeństwo lawin, właściwy sprzęt, odpowiednie umiejętności, nieprzetarte szlaki, niskie temperatury, krótki dzień... - te czynniki należy zawsze uwzględniać przy planowaniu jakikolwiek górskiej wycieczki zimą.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (05.01.2018) - prognoza weekendowa

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Karkonosze, Śnieżka - fot. Robert Nowicki

Pierwszy weekend 2018 r. nie zapowiada się jakoś fantastycznie. Są jednak tacy, którym pewne rzeczy niestraszne i bez względu na warunki pogodowe w górach nigdy się nie nudzą. Pamiętajmy jednak, że to styczeń. A początek roku i góry to ni mniej ni więcej jak krótki dzień, zima i niskie temperatury, częsta konieczność odpowiedniego używania sprzętu, to wreszcie lawiny i w związku z tym potrzeba zachowania wzmożonej czujności.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (24.11.2017) - prognoza weekendowa

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Widok ze szczytu Kościelca - fot. Justyna Gagucka-Huza

Pogoda nie będzie idealna i bezchmurna. Przy pewnym szczęściu może i uda się zobaczyć jakieś fajne widoki, ale należy to potraktować tylko i wyłącznie jako „fart i uśmiech losu”. Poza tym cały czas pamiętajmy – dzień jest już bardzo krótki, ciemno robi się nagle i niespodziewanie, warunki (i to nie tylko w Tatrach) robią się już coraz bardziej zimowe. Warto mieć to na uwadze planując gdzie pójdziemy i z kim!

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (29.12.2017) - prognoza weekendowa

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Babia Góra - fot. Michał Rokita

Jeśli ktoś kocha góry, bez względu na warunki pogodowe będzie się cieszył, że może w nich być. Rzeczywistość jednak jest taka, że prognozy na najbliższe dni nie są optymistyczne. Obok tego górskie służby ratownicze ciągle informują o trudnych warunkach w górach i odradzają dłuższe wycieczki. A poza tym – dzień jest wyjątkowo krótki!

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (17.11.2017) - prognoza weekendowa

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Pieniny - fot. Anna Piwowarska-Sosik

Górskie prognozy pogody na najbliższe dni nie napawają optymizmem. Co prawda do kalendarzowej zimy jeszcze chwila, ale w niektórych miejscach w górach panujące warunki są iście zimowe. Podstawy sprzęt zimowy zatem (czekan, raki, a także czołówka) oraz odpowiednie umiejętności stają się w takich warunkach niezbędne i bezdyskusyjne.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (22.12.2017) - prognoza weekendowa

zdjęcie z bazy zdjęć PG, Uroki Tatr / fot. Przemysław Kozłowski

Tym razem „wstęp pogodowy” postaram ograniczyć jedynie do tego, aby wszystkim turystom, którzy o każdej porze roku, dnia i nocy przemierzają górskie szlaki, życzyć ZAWSZE I WSZĘDZIE dobrej, fajnej pogody, ładnych widoków, super zdjęć i co najważniejsze – BEZPIECZEŃSTWA!!!

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (11.11.2017) - prognoza weekendowa

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Babia Góra spod Miśkowców Gronia

Pamiętajmy, że góry obok pięknych widoków i „romantycznych uniesień”, to też, a może przede wszystkim wiele zagrożeń (szczególnie zimą). Dlatego niezbędne jest zawsze odpowiednie przygotowanie kondycyjne, mentalne oraz sprzętowe. Przewidywana prognoza pogody może zmienić się gwałtownie i warto śledzić ją na bieżąco. Telefon do służb ratowniczych obowiązujący w całym kraju to: 985 lub 601 100 300

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (08.12.2017) - prognoza weekendowa

zdjęcie z bazy zdjęć PG, Niżne Rysy tonące we mgle...

Jak na początek grudnia, sezon zimowo-narciarski zapowiada się bardzo dobrze. Z drugiej jednak strony trzeba pamiętać, że zima to też lawiny, krótki dzień, niskie temperatury, trudności orientacyjne. Pamiętajmy także, że pokonanie tej samej trasy zimą, co latem, kosztuje nas o wiele więcej energii i wysiłku. Przed wyruszeniem na szlak warto zatem zadbać o kondycję, a także mieć ze sobą coś do zjedzenia i jakąś ciepłą herbatę. I oczywiście:

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

male dolomity

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Statystyki

  • Artykułów: 7605
  • Odsłon artykułów: 21001876

';