male dolomity

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Pogoda

Warunki pogodowe w górach Polski (28.07.2017) - prognoza weekendowa

zdjęcie z bazy zdjęć PG, Szlak na Wysoką Kopę

Lato i wakacje trwają w najlepsze. Trzeba jednak pamiętać, że to już prawie sierpień. Dzień jest już krótszy. Warto zatem mieć w plecaku, nawet tylko na wszelki wypadek czołówkę. Pogoda w górach też stabilna nie jest. Przyda się więc coś ciepłego (najprędzej polar), przeciwdeszczowe, ale i krótki rękawek. Interwencje ratowników bardzo często wynikają z urazów ortopedycznych i ogólnego osłabienia. Dlatego miejmy ze sobą chociażby jakąś mini apteczkę i tabliczkę czekolady.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (30.06.2017) - prognoza weekendowa

zdjęcie z bazy zdjęć PG, Babia Góra / fot. Małgorzata Sobieska

Ten weekend nie zapowiada się ciekawie. Będą chmury, będzie deszczowo i momentami wietrznie. Najpewniej w taką pogodę zrobi się błoto i ogólnie niezbyt przyjemnie.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (21.07.2017) - prognoza weekendowa

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Bieszczady, fot. Feliks Stradomski

Ogólnie pogodę dla całego górskiego obszaru można scharakteryzować tak, że na opalanie raczej nie ma co teraz liczyć – bardziej na deszcz i chmury. Nie ma co też się za ciepło ubierać, gdyż według prognoz, temperatury mają być „łaskawe”. Ale UWAGA – wszędzie i dużo burz!

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (23.06.2017) - prognoza weekendowa

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Lubań Gorce, fot. Kuba Wierzchowski

Astronomiczne lato już nastało, nie tak dawno upłynął najdłuższy dzień roku. Sezon letni w górach niby pełną parą, ale w warunkach pogodwych tak do końca się to nie objawia. Fakt, że ostatnio bywa gorąco i słonecznie, nie niweluje wrażenia, że prawdziwa letnia pogoda jeszcze nie nastała. Bo albo upały i duchota albo śnieg, deszcz i błoto. A może tak by wszystko wypośrodkować? :)

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (14.07.2017) - prognoza weekendowa

zdjęcie z bazy zdjęć PG, Sromowce / fot. Ryszard Unton

Kapryśna bywa ta górska pogoda w tym roku. Warunki są tak różnorodne i gwałtownie zmienne, że często trudno je do końca przewidzieć. Więc prognoza prognozą, informacja informacją, ale tuż przed wyjściem w góry warto (zwłaszcza teraz!) śledzić te wszelkie informacje pogodowe na bieżąco.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (16.06.2017) - prognoza weekendowa

Pogoda

Pogoda na długi weekend łaskawa niestety nie będzie. Dużo chmur, deszcz, a i zapewne błoto. No cóż, nie zawsze jest tak jak chcemy... Ale nie można się załamywać, bo ponoć „w życiu nie chodzi o to, żeby rozpaczać gdy pada deszcz, ale żeby nauczyć się tańczyć w deszczu”.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (07.07.2017) - prognoza weekendowa

Pogoda

Warunki turystyczne są dosyć dobre, ale raz po raz padający deszcz powoduje, że na szlakach jest w wielu miejscach dość ślisko i znajduje się tam sporo błota. Dużym zagrożeniem w górach są też burze i pioruny. Nie wolno tego bagatelizować i w razie jakichkolwiek oznak zbliżania się grzmotów i wyładowań atmosferycznych, lepiej poszukać bezpiecznego schronienia i zejść jak najniżej. Każdego roku zdarzają się ranni, zabici wskutek rażenia piorunem właśnie. A im wyżej tym zagrożenie jest większe...

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (09.06.2017) - prognoza weekendowa

Babia Góra spod Miśkowców Gronia

Ta czerwcowa pogoda jest kapryśna – to fakt. Niewątpliwie będzie grzmiało i burz nie zabraknie. Ale spokojnie. Będzie też trochę słońca. Ogólnie „do wyboru, do koloru” i co kto lubi. :)

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"