Pogoda

Warunki pogodowe w górach Polski (18.05.2018)

zdjęcie z bazy zdjęć PG, Przełęcz Krzyżne / fot. Asia K.

Szykuje się deszczowy weekend. Zatem ubranie przeciwdeszczowe, zabezpieczone przed zmoknięciem rzeczy to podstawa. Pogoda w górach zmienia się tak szybko i gwałtownie, że warto śledzić ją na bieżąco (chociażby na komórce podczas marszu).

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (06.04.2018)

zdjęcie z bazy zdjęć PG, Bieszczady / fot. Szymon Dałkiewicz

Wiosna! Szkoda, że takiej pogody nie było podczas Wielkanocy. Dużo słońca, wyższe temperatury, ale i wiatr – momentami silny! Pamiętajmy, że ta sielanka na dole często ma się nijak w porównaniu z tym, co dzieje się wysoko w górach. Warunki tam panujące są nadal zimowe.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (11.05.2018)

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Ze Szpiglasowej Przełęczy, fot. Anna Prościńska

W najbliższy weekend, mimo ogólnie korzystanych dla wędrówek warunków pogodowych, będą towarzyszyć nam burze. Należy też na bieżąco śledzić pogodę. Wszelkie zmiany warunków pogodowych w górach dzieją się często bez żadnych wcześniejszych sygnałów i przebiegają niezwykle gwałtownie.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (30.03.2018)

zdjęcie z bazy zdjęć PG, Turbacz Gorce / fot. Adam Latos

Nie tak dawno na niebie świeciło piękne słońce, śniegi w górach zaczęły się topić, a warunki turystyczne stały się przyjemniejsze. Niestety, ale na taką pogodę, przynajmniej na razie, przyjdzie nam jeszcze poczekać. W góry wraca zima, a na Wielkanoc bynajmniej nie szykuje się sielankowa i wiosenna aura. A więc sprzęt zimowy, ciepłe, wodoodporne ubranie i przede wszystkim wyobraźnia – bez tego ani rusz!

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (27.04.2018)

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Wchodzący księżyc nad Tatrami Bielskimi

Warunki do uprawiania turystyki będą bardzo zmienne. Zrobi się chłodniej, może też popadać i zagrzmieć. Pamiętajmy zatem o ciepłym, przeciwdeszczowym ubraniu oraz ciepłej herbacie w termosie.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (23.03.2018)

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: widok ze szlaku w kierunku Trzech Koron (Pieniny)

Prognozy na najbliższe dni są bardzo obiecujące. Chciałoby się czym prędzej pakować plecak i ruszać w góry! W wyższych partiach gór panują jednak bardzo niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. Jest ślisko i niebezpiecznie. Jest również o wiele zimniej niż na dole. Sprzęt zimowy, ciepłe ubranie i gorąca herbata to niezbędne atrybuty, gdy chcemy wybrać się na wysokogórską wędrówkę.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (20.04.2018)

O wschodzie na Babiej, fot. Kinga Figiel

Przyroda budzi się do życia (ta górska również). Dni są coraz dłuższe, cieplejsze i pogodne. Niech to jednak nie uśpi naszej czujności! Góry potrafią w mgnieniu oka zaskoczyć zmienną aurą. Wysoko w Tatrach nadal panują zimowe warunki, z czego często niektórzy absolutnie nie zdają sobie sprawy.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (16.03.2018)

zdjęcie z bazy zdjęć PG, Moja Samotnia / fot. Małgorzata Jurzykowska

Po okresie cieplejszych dni, zapowiada się powrót zimy (minusowe temperatury, opady śniegu). Te wahania pogodowe, naturalne dla tego zimowo-wiosennego okresu, wpływają na destabilizację pokrywy śnieżnej. Niebezpieczeństwo schodzenia lawin może wzrosnąć. Kolejne warstwy nowego śniegu nie są ze sobą już tak mocno powiązane jak w epicentrum zimy.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (13.04.2018)

Wschód słońca na Babiej Górze / fot. Kinga Figiel

Kiedy na nizinach dość niespodziewanie zapanowała prawie letnia pogoda, w górach jest coraz bardziej wiosennie. Śnieg topnieje w szybkim tempie, ale niech to nikogo nie zwiedzie! Wysoko w górach, głównie w Tatrach, panują ciągle zimowe warunki. Tu odpowiednie umiejętności, czekan oraz raki są niezbędne.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

male dolomity

logo biale_proste2

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Statystyki

  • Artykułów: 8020
  • Odsłon artykułów: 22615192

';