male dolomity

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Statystyki

  • Artykułów: 7272
  • Odsłon artykułów: 19688010

Pogoda

Warunki pogodowe w górach Polski (22.09.2017) - prognoza weekendowa

zdjęcie z bazy zdjęć PG, Zdjęcie wykonane podczas wyprawy na Połoninę Wetlińską / fot. Magdalena Kupiec

Raczej nie opłaca się jechać w góry w najbliższym czasie. No chyba że ktoś lubi moknąć, siedzieć w knajpach i nosić ciepłe ciuchy... W większości ma być bowiem mokro, błotniście i szaro...

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (18.08.2017) - prognoza weekendowa

zdjęcie z bazy zdjęć PG, Tarnica / fot. Piotr Bąkowski

Zapowiada się sporo deszczu oraz chmur na te trzy najbliższe dni. Nim wybierzemy się w góry warto dokładnie prześledzić szczegółowe prognozy. Po kilku ciepłych dniach należy bowiem spodziewać się gwałtownych burz. W czasach gdy do dyspozycji mamy dziesiątki serwisów meteoroligcznych warto nie lekcważyć tej kwestii.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (15.09.2017) - prognoza weekendowa

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Sokolica i Trzy Korony, fot. Tomasz Adamczyk

W ciągu najbliższych dni możemy spodziewać się dobrej, sprzyjającej aury jak i tej całkowicie przeciwnej – pochmurnej, deszczowej, szarej i smutnej. Wybierając się na wycieczkę w góry, warto być przygotowanym na różną, gwałtownie często zmieniającą się pogodę.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (11.08.2017) - prognoza weekendowa

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Widok na Lodowy Szczyt, fot. Marcin KamińskiZdjęcie z bazy zdjęć PG: Widok na Lodowy Szczyt, fot. Marcin Kamiński

Pogoda w górach sprzyja wędrowaniu i wspinaczce oraz wszelkiej innej aktywności. Ale ma to też swoje złe strony. Zdarza się często, że turyści „mamieni” ładnymi widokami, przyjemną wędrówką, bez odpowiedniego przygotowania oraz kondycji, idą dalej, dalej i dalej. I robi się problem i lament, bo trzeba jeszcze wrócić... A więc MIERZ SIŁY NA ZAMIARY!

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (08.09.2017) - prognoza weekendowa

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Widok na Karkonosze z okolicy Wysokiej Kopy

Warunki turystyczne w górach mogą być trochę trudne i mało komfortowe. Ostatnio dużo padało. Jest więc sporo błota, a miejscami, szczególnie wysoko – ślisko. Dni są też coraz krótsze, a wieczory chłodne. W końcu to już wrzesień. Warto zatem idąc w góry mieć to na uwadze...

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (04.08.2017) - prognoza weekendowa

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Babia Góra 1725 m n.p.m., fot. Paweł Adamek

Jakbym miał komuś doradzać czy jechać w ten weekend, to wbrew dosyć dobrym prognozom pogody, moja odpowiedz nie byłaby taka oczywista. Wszystko zależałoby od tego, czy osoba ta lubi upały i wędrówki po górach podczas wysokich temperatur. Jeśli tak, to nie ma sprawy – można śmiało jechać. A i jeszcze jedno! Pamiętajcie (szczególnie podczas tych upałów) o dostatecznym nawodnieniu organizmu. Trzeba pić – szczególnie w czasie górskiej wędrówki!

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (01.09.2017) - prognoza weekendowa

zdjęcie z bazy zdjęć PG, Polska - Słowacja / fot. Maria Domańska

Kurtka przeciwdeszczowa, długie spodnie i ciepła herbata – takie rzeczy powinien zabrać każdy, kto wybiera się teraz w góry. Dla lubiących fotografować i podziwiających wspaniałe, rozległe panoramy mam złą wiadomość – nie tym razem. Deszcze, chmury, niskie temperatury – to tak ogólnie w temacie pogodowym na najbliższe dni. A w szczegółach wygląda to tak:

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (28.07.2017) - prognoza weekendowa

zdjęcie z bazy zdjęć PG, Szlak na Wysoką Kopę

Lato i wakacje trwają w najlepsze. Trzeba jednak pamiętać, że to już prawie sierpień. Dzień jest już krótszy. Warto zatem mieć w plecaku, nawet tylko na wszelki wypadek czołówkę. Pogoda w górach też stabilna nie jest. Przyda się więc coś ciepłego (najprędzej polar), przeciwdeszczowe, ale i krótki rękawek. Interwencje ratowników bardzo często wynikają z urazów ortopedycznych i ogólnego osłabienia. Dlatego miejmy ze sobą chociażby jakąś mini apteczkę i tabliczkę czekolady.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (25.08.2017) - prognoza weekendowa

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Gorczański Park Narodowy, fot. Wojciech Zaklikiewicz

Dla przypomnienia! Wszelkie prognozy to jedynie szereg danych i informacji pozbieranych z różnych źródeł. Na tejże podstawie określa się możliwe najprecyzyjniej poszczególne parametry, które wpływają na aurę w danym czasie i w określonym miejscu. Pogoda jednak (szczególnie ta górska) potrafi się nagle i gwałtownie zmienić i dlatego warto monitorować ja na bieżąco, co w dzisiejszych „internetowych” czasach trudne nie jest.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"


';