A tymczasem w Tatrach (30.04.2019)

Kategoria: Warunki / Pogoda

Ostatnio zamknięto oficjalnie sezon skiturowy w całych Tatrach (za wyjątkiem rejonu Rysów). Według zapowiedzi sezon narciarski na Kasprowym również wkrótce dobiegnie końca. Zresztą z uroków „białego szaleństwa” można używać już jedynie od strony Hali Gąsienicowej. A tu – intensywne opady śniegu! I oczywiste jest z drugiej strony, że to wcale nic szczególnego o tej porze roku. Z drugiej jednak strony, sytuacja zrobiła się bardzo ciekawa. W wyższych partiach gór sypać zaczęło już w weekend.

Ostatecznie wzrosło zagrożenie lawinowe. Aktualnie obowiązuje lawinowa dwójka (a przecież od jakiegoś czasu była już tylko jedynka). Kiepsko zapowiada się również Majówka. Ma padać deszcz, przelotnie śnieg, a poza tym będzie pochmurno. W związku ze zmianą pogody, pogorszyły się warunki turystyczne. Chociaż na dolnych odcinkach szlaków położonych w dolinach śniegu już nie ma, a jedynie miejscami występują oblodzenia, intensywny opad deszczu przyczynił się do większych ilości błota na leśnych odcinkach szlaków.

Powyżej górnej granicy lasu natomiast panują w dalszym ciągu warunki zimowe, a szlaki zostały pokryte kilkucentymetrową warstwą świeżego śniegu. Cała ta sytuacja przyczyni się też zapewne do problemów z orientacją. Niski pułap chmur utrzymujący się w partiach szczytowych i graniowych z kolei ogranicza widzialność i utrudnia poruszanie się w terenie.

warun3004
fot. baza zdjęć PG, Świstaki w Tatrach

TOPR apeluje jednocześnie, że zbliżające opady spowodują zapewne wzrost zagrożenia lawinowego. Stąd prośba, by rozsądnie i odpowiedzialnie wybierać cele wycieczek.

Śnieg śniegiem, deszcz deszczem itd., ale wiosna trwa niezaprzeczalnie. Do sprzedaży „szykuje się” już najnowszy – wiosenny numer „Tatr”. Tematem przewodnim będą ptaki, a konkretnie wszystkie krukowate zamieszkujące nasze najwyższe góry.

Jak wynika również z obserwacji poczynionych przez tatrzańskich przyrodników i leśniczych, wybudziły się już niedźwiedzie i świstaki. Kwitną kwiaty i z dnia na dzień przybywa kolorów, a ptaki śpiewają coraz głośniej.

Ostatnio, przy okazji warunków turystycznych, pisałem, że warto przejrzeć wiosenną górską garderobę i powoli wyciągać ją z szafy. Oczywiście, że tak i że warto! Ale nie warto też jeszcze zbyt głęboko chować sprzętu zimowego i ciepłych ubrań!

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
http://sklep.portalgorski.pl/,
http://tpn.pl/,
http://www.topr.pl/,
http://www.pkl.pl/kasprowy-wierch/kasprowy.html,
Tygodnik Podhalański,
Internet (ogólnie).

Sklep Górski

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 9575
  • Odsłon artykułów: 26101608
  
  ';