A tymczasem w Tatrach (13.05.2019)

Kategoria: Warunki / Pogoda

Maj w pełni, a pogoda ciągle „jakaś nie taka”. Deszcz, ulewy, a czasem przelotny i zmarznięty śnieg. Wszystko to zadzieje się niestety również w najbliższym czasie i jak to „wypada” przy takiej pogodzie, będzie pochmurno. Nadal obowiązuje I stopień zagrożenia lawinowego.

W takich warunkach atmosferycznych, wędrowanie po górach ani nie jest bezpieczne, ani przyjemne. Błoto, ślisko, a przez niski pułap chmur dochodzą jeszcze problemy z widocznością i łatwo pomylić szlak „pchając się” w kłopoty. Wysoko w Tatrach natomiast (powyżej górnej granicy lasu) ciągle panują warunki zimowe. Śnieg jest ciężki, mokry i przepadający, co utrudnia poruszanie. W takich warunkach wymaga się umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy oraz zastosowania właściwego sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC)

warun1305
fot. baza zdjęć PG

Przy takiej pogodzie w górach trudno się nie nudzić. Na domiar złego kolejka na Kasprowy nie kursuje. Jest to spowodowane dosyć prozaiczną przyczyną, a mianowicie przerwą techniczną wynikającą z przeglądu kolejki. Odbywa się on każdego roku jesienią i na wiosnę właśnie.

Idąc tropem przeglądów i remontów, okazuje się, że niedawny remont drogi Oswalda Balzera z Zakopanego w stronę Łysej Polany i Morskiego Oka został zrobiony niewłaściwie. Trasa jest miejscami w fatalnym stanie, a załatane wcześniej dziury w asfalcie wyszły po zimie w dwójnasób.

Droga do Morskiego Oka zmieni się nie tylko z powodu planowanego „remontu po remoncie”. Buldożery wjechały bowiem na Łysą Polanę i rozbiórka budynków dawnego przejścia granicznego rozpoczęła się na poważnie. Od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej owe budynki stały puste, a przy dawnej zabudowie urządzono drugi parking. Po ich wyburzeniu szykują się zatem nowe miejsca postojowe. Znając jednak tutejszą rzeszę turystów, i tak będzie ich zbyt mało, a apele TPN o niejechaniu autem, ale busem na Palenice usłyszymy jeszcze zapewne wielokrotnie.

TPN przestrzega po raz kolejny, aby przed wyjściem w góry zawsze sprawdzać pogodę, monitorować ją na bieżąco oraz przypomina, że w górach, choć na pozór wydaje się to niemożliwe, zawsze może nadejść nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na deszcz, śnieg oraz silny wiatr.

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
http://sklep.portalgorski.pl/,
http://tpn.pl/,
http://www.topr.pl/,
http://www.pkl.pl/kasprowy-wierch/kasprowy.html,
Tygodnik Podhalański,
Internet.

Sklep Górski

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 9503
  • Odsłon artykułów: 25919279
  
  ';