Obecne warunki w Tatrach są niekorzystne. Mgły, deszcze i remonty... Poza tym szybko już bardzo robi się ciemno. Zatem czołówka, ciepła, przeciwdeszczowa kurtka, chroniąca od wiatru, gruby sweter itd. się na pewno przydadzą.

Przypominamy również, że od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk. Dla turystów oznacza to, że nie można przekraczać granicy Słowackiej w Tatrach, w miejscu łączenia się polskich i słowackich szlaków!

2910tatry
fot. baza zdjęć PG - Widok na Lodowy

Mimo licznych apeli, często pojawiają się zdjęcia lub filmy jak przypadkowi turyści dokarmiają, przytulają, fotografują się z dzikimi zwierzętami zamieszkującymi tatrzańskie przestrzenie. Fakt faktem, że osób pojawiających się w Tatrach jest coraz więcej, a góry te są małe i tym samym prywatna, intymna przestrzeń życiowa zwierząt się tutaj kurczy. Nie znaczy to jednak, iż z każdym napotkanym zwierzęciem w Tatrach trzeba sobie „walnąć” zdjęcie na Fb lub Instagrama albo nakarmić go chipsami czy batonikiem! To są bowiem przejawy istnej głupoty!

Gdy chodzi o wydarzenia ostatnie związane z TOPR, 29 października 2019 to 110-lecie powstania Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Z tej okazji odprawiono uroczystą Mszę Świętą, a następnie odbyła się premiera filmu „TOPR. Na każde wezwanie”, który opowiada o życiu codziennym ratowników i ich pasji, filozofii. Wspomina się też tych, którzy niosąc pomoc innym zostali w górach na zawsze. Obraz ten powstał przy współpracy TOPR-u, Polsatu oraz firmy Polkomtel.

Powstanie TOPR przyspieszyła śmierć w lawinie pod Małym Kościelcem Mieczysława Karłowicza. Pierwszym naczelnikiem tej organizacji ukonstytuowanej we Lwowie został Mariusz Zaruski, a prezesem – Kazimierz Dłuski.

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
http://sklep.portalgorski.pl/,
http://tpn.pl/,
http://www.topr.pl/.

Sklep Górski