Ze szlaku

Dolina Lejowa

Portal Tatrzański, Dolina Lejowa

Dolina Lejowa oraz skałki na Jarońcu to jedyne dwa miejsca skałkowe, gdzie wolno się wspinać, respektując zarządzenia TPN. Na Jarońcu jest około 30 dróg, łącznie z wariantami o trudnościach do X, a najdłuższe linie sięgają 25 metrów.

Czytaj więcej...

Spłoszone konie na Palenicy Białczańskiej

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Morskie Oko, fot. Rafał Buczyński

O koniach ciągnących wozy z turystami nad Morskie Oko po raz kolejny zrobiło się głośno. Tym razem nie chodzi jednak o spory z obrońcami praw zwierząt. Otóż konie, które miały wyruszyć z turystami z parkingu na Palenicy, nagle spłoszyły się i pomknęły w przeciwną stronę, w kierunku parkingu samochodowego. W efekcie uderzyły w budkę, w której sprzedawane są bilety wstępu do TPN.

Czytaj więcej...

Rzuć wszystko i chodź w Bieszczady, wstęp do cyklu

fot. Anna Makowska

Bieszczady wciąż jeszcze kojarzą się z polskim Dzikim Zachodem. Są piękne o każdej porze roku i nie tak zatłoczone jak inne górskie rejony. Jeśli wybierzemy się tam poza sezonem, to jest szansa, że na szlaku nie spotkamy żywej duszy, natomiast na spotkanie ze zwierzyną mamy szansę zdecydowanie częściej niż gdzie indziej. Z roku na rok popularność tego pasma rośnie i trudno się temu dziwić. Nie uświadczymy tu raczej kolejek, korków czy smogu, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na górskie wędrówki w okresie od końca października do końca kwietnia.

Czytaj więcej...

Wycieczka Ścieżką nad Reglami

zdjęcie z bazy zdjęć PG, Tatry Sarnia Skała / fot. Dominik Brach

To piękny wariant wycieczki z niezwykle rozległymi widokami. Ale raczej nie planujcie jej na weekend ze względu na ogromną liczbę wycieczkowiczów w te dni. Napotkamy tu malownicze tereny, szerokie polany, gdzieniegdzie zachowane pasterstwo. Co ciekawe, tereny te pokrywają się z odwieczną trasą wędrówek niedźwiedzi z Tatr Wysokich w kierunku Zachodnich.

Czytaj więcej...

W głąb krywańskiej Małej Fatry - Wielki Krywań i Chleb

W głąb krywańskiej Małej Fatry - Wielki Krywań i Chleb

Mała Fatra to miejsce, które przyciąga do siebie niczym magnes opiłki żelaza. Po raz pierwszy miałam okazję okiełznać ją w 2015 roku. Wtedy to Fatra urzekła mnie do tego stopnia, że zaczęłam w nią wracać rok w rok. Poszerzać horyzont i planować kolejne niezapomniane wyprawy. Wyznaję zasadę, że największe piękno mamy tuż obok siebie i nie zawsze je dostrzegamy, tylko szukamy w najdalszych zakątkach świata, dlatego też taka eksploracja najbardziej mnie cieszy. A jeszcze bardziej miejsc odludnych i najmniej znanych.

Czytaj więcej...

W drodze na Skrzyczne - czyli propozycja wiosennej wycieczki

Nadajnik RTV na Skrzycznem. fot. Katarzyna Irzeńska

Na najwyższy szczyt w Beskidzie Śląskim możemy się wybrać różnymi szlakami, co daje nam wiele możliwości wędrówki. Skrzyczne mierzy 1257 m n.p.m i należy do Korony Gór Polski. Tuż obok szczytu znajduje się schronisko PTTK, gdzie możecie odpocząć i zjęść coś dobrego no i oczywiście nocować. Z tarasu przed wejściem do schroniska rozpościera się piękny widok na panoramę Beskidów, a szczęśliwcem ten, kto ujrzy nawet Tatry.

Czytaj więcej...

Mała Wysoka, czyli tam i z powrotem przez Dolinę Białej Wody

Mała Wysoka, czyli tam i z powrotem przez Dolinę Białej Wody

Mała Wysoka ( 2429m n.p.m.) to szczyt, który w całości mieści się w Tatrach Wysokich po stronie słowackiej. Panorama z jej szczytu należy do jednych z piękniejszych w całych Tatrach. Pokonałam wiele tras, ale właśnie trasę na Małą Wysoką przez Dolinę Białej Wody, w dwie strony, uważam za najbardziej wymagającą pod względem wytrzymałościowym. Suma przewyższeń, ilość kilometrów i suma podejść- kiedy wszystko dokładnie się policzy, wychodzi z tego konkretna całość, w którą trzeba włożyć sporo wysiłku.

Czytaj więcej...

Kaukaz – w stronę wolności

Kaukaz

Jestem dziennikarzem, fotografem i podróżnikiem. Obecnie pracuję nad książką dotyczącą Kaukazu, jest to reportaż górski z elementami refleksji kulturoznawczej. Przygotowuję też artykuł o Parku Narodowym Lagotekhi dla National Geografic. Książka to reportaż z trzymiesięcznej samotnej wyprawy na Kaukaz (z tej, która już się odbyła, oraz z tej, która dopiero ma się odbyć) podczas której zdobyłem Kazbek, a następnie wyruszyłem w samotny trekking na wschód, kierując się do Tuszeti.

Czytaj więcej...

Quady i motory rozjeżdżają górskie szlaki

fot. FB/Straż Leśna

Tylko w jedną niedzielę strażnicy leśni zatrzymali kilkunastu kierowców quadów i motocykli, nielegalnie jeżdżących po lasach. Beskid Makowski. Niedziela.... wiosenna pogoda, ptaków śpiew...

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

male dolomity

logo biale_proste2

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Statystyki

  • Artykułów: 8020
  • Odsłon artykułów: 22615352

';