male dolomity

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

Ze szlaku

O jaskiniach i Symbolicznym Cmentarzu Ofiar Tatr Zachodnich

Zdjęcie z bazy zdjęć PG, Jaskinia Bielska

Zanim jednak znów „wirtualną wycieczką” powrócimy na tatrzańskie granie i szczyty, proponuję zatrzymać się na chwilę w Dolinie Kościeliskiej i Chochołowskiej i odwiedzić parę jaskiń (tych bardziej i mniej znanych) oraz Symboliczny Cmentarz Ofiar Tatr Zachodnich.

Czytaj więcej...

Przez Czerwone Wierchy i Giewont

fot. Maciej Turczynowicz / Czerwone Wierchy

Dlaczego Czerwone Wierchy są czerwone, o jaskiniach, krzyżu na Giewoncie i chlebie ze smalcem w Dolinie Strążyskiej - o tym i nie tylko jest właśnie ten artykuł. Krótko mówiąc "wirtualna" wycieczka główną granią Tatr (tym razem na odcinku Kasprowy - Czerwone Wierchy) trwa nadal...

Czytaj więcej...

Święty Krzyż

www.okiem-drona.pl

Tekst dedykuję szczególnie tym, którzy przeżywają trwający Wielki Post oraz nadchodzące święta Wielkiej Nocy. Poznacie też przy okazji, skąd się wzięła nazwa pasma. W Górach Świętokrzyskich bowiem jest jeden wyjątkowy szlak. Jego głównym punktem to Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Łysej Górze (595 m n.p.m.). Przejście tym szlakiem śmiało można potraktować jak pielgrzymkę.

Czytaj więcej...

Magiczna Wielka Racza

racza

Pewnego zimowego dnia wybrałam się na Wielką Raczę z koleżankami. Szczyt znajdował się ponad chmurami, a naszym oczom na krystalicznie czystym niebie ukazały się Tatry, masyw Małej Fatry oraz masyw Babiej Góry – miałyśmy ogromnego farta na pogodę. Te widoki mnie zaczarowały, a sama Wielka Racza bardzo zaciekawiła w wielu aspektach, o czym napiszę Wam poniżej.

Czytaj więcej...

Skok w Zachodnie, czyli Starorobociański, Kończysty, Jarząbczy, Wołowiec

Zdjęcie z bazy zdjęć PG, Tatry, widok ze Starorobociańskiego Wierchu, fot. Andrzej Opacian

A może by tak zmęczyć się porządnie i zrobić sobie trwający ok. 11 godzin "spacerek" spod schroniska w Dolinie Chochołowskiej i idąc Doliną Starobociańską od strony Gaborowej Przełęczy Wyżniej dotrzeć na Starorobociański Wierch, a potem przez Kończysty, Jarząbczy Wierch i Wołowiec by finalnie Wyżnią Doliną Chochołowską wrócić do schroniska? Kto lubi dłuższe wędrówki, zapraszam. :)

Czytaj więcej...

Pomiędzy Świnicą, a Kasprowym

Zdjęcie z bazy PG, Hala Gąsienicowa i Kasprowy Wierch

Wędrując między Kasprowym, a Świnicą, chociaż oznaczenia na szlaku nadal są czerwone (jak te z Orlej Perci), krajobraz zmienia się diametralnie. Im bliżej Kasprowego tym góry stają się łagodniejsze, bardziej połogie i przyjazne. I mimo że panorama miejscami nadal obfituje w ostre, granitowe szczyty, wkraczamy do królestwa Tatr Zachodnich.

Czytaj więcej...

Od Ciemniaka do Pyszniańskiej Przełęczy

Smreczyński Staw / fot. Katarzyna Polaczkiewicz

Od Ciemniaka do Pyszniańskiej Przełęczy wyznaczonego szlaku turystyczmego nie ma. Kto więc, bez uprawnień, wędruje tym nieoznakowanym fragmentem grani, w przypadku "złapania" przez strażników TPN, naraża się na problemy i spory mandat. Nie dotyczy to jednak "wycieczki wirtualnej" na którą serdecznie zapraszam.

Czytaj więcej...

Od Krzyżnego do Świnicy czyli szlakiem Orlej Perci

Zdjęcie z bazy zdjęć PG, Zachód słońca spod Koziego Wierchu, Gerlach, Niżne Rysy, Rysy i Wysoka, fot. Anna Wojciechowska

Na tym najtrudniejszym i najbardziej niebezpiecznym, ale ogólnie dostępnym szlaku, zginęło już wielu. Dominują tu trawersy i wielokrotnie turyści narażeni są na dużą ekspozycję. Na szlaku spotkać można sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry, drabinki).

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"