Ze szlaku

Czerwone Wierchy i jesień

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Tatry, Czerwone Wierchy – fot. Jarosław Mutwil

Czerwone Wierchy zdecydowanie należą już do Tatr Zachodnich. Biegnie tu granica polsko-słowacka. Masyw ten składa się z 4 wierzchołków. Od zachodu w stronę wschodnią są to kolejno:

Czytaj więcej...

Kulinarne odkrycia na szlaku - langosz w chacie pod Czantorią

Horska chata Čantoryja

Wybierając się w Beskid Śląski na górską wycieczkę, w okolicach Ustronia oraz Wisły możemy doznać kulinarnej przygody dla naszego podniebienia. Wszystko za sprawą langosza, serwowanego w Turystycznym Schronisku na Czantorii. Dokładniej Chata na Czantorii czyli Horska chata Čantoryja leży już po czeskiej stronie na wysokości 931 m n.p.m. Sam szczyt Wielkiej Czantorii od tego miejsca znajduje się ok. 10 minut spacerkiem, a jego wysokość wynosi 995 m n.p.m.

Czytaj więcej...

Akty wandalizmu w Tatrach

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Przełęcz Zawrat - Dolina Pięciu Stawów Polskich - fot. - Andrzej Nocoń

Co jakiś czas, pojawiają się w Tatrach jawne oznaki wandalizmu. A to ktoś bazgrząc coś po skale wyjawia swą dozgonną miłość do kogoś, a to banda pseudokibiców gloryfikuje swój klub piłkarski. Generalnie – Żenada przez duże „Ż”.

Czytaj więcej...

Spotkanie na Grzesiu

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Podczas zejścia z Grzesia, fot. Małgorzata Dul

Grześ, a więc ten dwuwierzchołkowy szczyt w Tatrach Zachodnich znajduje się w grzbiecie granicznym na zachód od Polany Chochołowskiej i liczy 1653 m n.p.m. Rozpościera się stąd dość ładna panorama. Na czubku góry umieszczono drewniany krzyż – na pamiątkę konspiracyjnych spotkań działaczy polskich i słowackich, które to odbywały się tu w latach osiemdziesiątych XX w.

Czytaj więcej...

Nosicze

źr. Wikipedia, fot. Opioła Jerzy, Nosicz

W różnych górach rąk do pracy i do pomocy nie brakuje. Na Słowacji funkcjonują nosicze. Zaopatrują oni schroniska w paliwo, jedzenie, wodę i wszystko co potrzebne i to bez względu na porę roku. W dół zaś znoszą śmieci. Głównie dotyczy to:

Czytaj więcej...

O mówieniu w górach „Cześć”

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Babia Góra – fot. Bartosz Budzoń

Prawdziwego turystę na górskim szlaku można poznać m.in. po tym, że w momencie napotkania drugiej, nawet obcej osoby, wita ją słowami „cześć” lub „dzień dobry”. Zresztą nie jest tak bardzo istotne, jakiego wyrażenia używamy. W końcu w górach każdy jest „swój”. To trochę tak, jakby nagle ktoś zapisał nas do elitarnego klubu ludzi gór. Miło jest zobaczyć uśmiechniętą twarz, życzącą dobrego dnia lub mówiącą po prostu cześć.

Czytaj więcej...

TPN – człowiek kontra przyroda

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Świstaki w Tatrach

Ostatnio na fb na stronie TPN, pewien turysta skarżył się, że na szlaku w okolicach Doliny Kościeliskiej spotkał niedźwiedzia i że w związku z tym faktem odczuwał strach i Park powinien dołożyć starań, aby zapewnić większe bezpieczeństwo i ukrócić tego typu sytuacje na przyszłość.

Czytaj więcej...

W drodze na Rysiankę ze Złatnej – Beskid Żywiecki

W drodze na Rysiankę ze Złatnej – Beskid Żywiecki

Trasę w tym rejonie najlepiej zaplanować z uwzględnieniem przyjazdu samochodem do punktu, gdzie rozpoczniemy trekking i go zakończymy. Dystans jaki przejdziemy to około 21 km. Samochód możemy zostawić w Złatnej (mała wioska) na parkingu, nieopodal kościółka. Istnieje jeszcze drugi parking, nieco dalej, ale powrót byłby wtedy wydłużony drogą asfaltową, dlatego zalecam samochód zostawić na dużym parkingu w okolicy kościoła i sklepu. Parking w tym miejscu nie był płatny (dane z kwietnia 2018).

Czytaj więcej...

Zapraszamy do Zakopanego – część szlaków jest już otwarta, czekają inne atrakcje

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Tatry, fot. Krzysztof Konieczny

Z powodu intensywnych opadów deszczu i podtopień część szlaków turystycznych w Tatrach została zamkniętych. Stolica polskich gór ma jednak do zaoferowania wiele innych atrakcji, dzięki którym można wspaniale spędzić czas czekając na poprawę warunków do wędrówek. Na dwa najpopularniejsze szczyty w mieście można wjechać kolejami, bez potrzeby korzystania z pieszych tras.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

male dolomity

logo biale_proste2

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Statystyki

  • Artykułów: 8371
  • Odsłon artykułów: 23653076

';