Ze szlaku

Kulinarne odkrycia na szlaku - langosz w chacie pod Czantorią

Horska chata Čantoryja

Wybierając się w Beskid Śląski na górską wycieczkę, w okolicach Ustronia oraz Wisły możemy doznać kulinarnej przygody dla naszego podniebienia. Wszystko za sprawą langosza, serwowanego w Turystycznym Schronisku na Czantorii. Dokładniej Chata na Czantorii czyli Horska chata Čantoryja leży już po czeskiej stronie na wysokości 931 m n.p.m. Sam szczyt Wielkiej Czantorii od tego miejsca znajduje się ok. 10 minut spacerkiem, a jego wysokość wynosi 995 m n.p.m.

Czytaj więcej...

Rzuć wszystko i chodź w Bieszczady, wstęp do cyklu

fot. Anna Makowska

Bieszczady wciąż jeszcze kojarzą się z polskim Dzikim Zachodem. Są piękne o każdej porze roku i nie tak zatłoczone jak inne górskie rejony. Jeśli wybierzemy się tam poza sezonem, to jest szansa, że na szlaku nie spotkamy żywej duszy, natomiast na spotkanie ze zwierzyną mamy szansę zdecydowanie częściej niż gdzie indziej. Z roku na rok popularność tego pasma rośnie i trudno się temu dziwić. Nie uświadczymy tu raczej kolejek, korków czy smogu, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na górskie wędrówki w okresie od końca października do końca kwietnia.

Czytaj więcej...

Spotkanie na Grzesiu

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Podczas zejścia z Grzesia, fot. Małgorzata Dul

Grześ, a więc ten dwuwierzchołkowy szczyt w Tatrach Zachodnich znajduje się w grzbiecie granicznym na zachód od Polany Chochołowskiej i liczy 1653 m n.p.m. Rozpościera się stąd dość ładna panorama. Na czubku góry umieszczono drewniany krzyż – na pamiątkę konspiracyjnych spotkań działaczy polskich i słowackich, które to odbywały się tu w latach osiemdziesiątych XX w.

Czytaj więcej...

W głąb krywańskiej Małej Fatry - Wielki Krywań i Chleb

W głąb krywańskiej Małej Fatry - Wielki Krywań i Chleb

Mała Fatra to miejsce, które przyciąga do siebie niczym magnes opiłki żelaza. Po raz pierwszy miałam okazję okiełznać ją w 2015 roku. Wtedy to Fatra urzekła mnie do tego stopnia, że zaczęłam w nią wracać rok w rok. Poszerzać horyzont i planować kolejne niezapomniane wyprawy. Wyznaję zasadę, że największe piękno mamy tuż obok siebie i nie zawsze je dostrzegamy, tylko szukamy w najdalszych zakątkach świata, dlatego też taka eksploracja najbardziej mnie cieszy. A jeszcze bardziej miejsc odludnych i najmniej znanych.

Czytaj więcej...

O mówieniu w górach „Cześć”

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Babia Góra – fot. Bartosz Budzoń

Prawdziwego turystę na górskim szlaku można poznać m.in. po tym, że w momencie napotkania drugiej, nawet obcej osoby, wita ją słowami „cześć” lub „dzień dobry”. Zresztą nie jest tak bardzo istotne, jakiego wyrażenia używamy. W końcu w górach każdy jest „swój”. To trochę tak, jakby nagle ktoś zapisał nas do elitarnego klubu ludzi gór. Miło jest zobaczyć uśmiechniętą twarz, życzącą dobrego dnia lub mówiącą po prostu cześć.

Czytaj więcej...

Mała Wysoka, czyli tam i z powrotem przez Dolinę Białej Wody

Mała Wysoka, czyli tam i z powrotem przez Dolinę Białej Wody

Mała Wysoka ( 2429m n.p.m.) to szczyt, który w całości mieści się w Tatrach Wysokich po stronie słowackiej. Panorama z jej szczytu należy do jednych z piękniejszych w całych Tatrach. Pokonałam wiele tras, ale właśnie trasę na Małą Wysoką przez Dolinę Białej Wody, w dwie strony, uważam za najbardziej wymagającą pod względem wytrzymałościowym. Suma przewyższeń, ilość kilometrów i suma podejść- kiedy wszystko dokładnie się policzy, wychodzi z tego konkretna całość, w którą trzeba włożyć sporo wysiłku.

Czytaj więcej...

W drodze na Rysiankę ze Złatnej – Beskid Żywiecki

W drodze na Rysiankę ze Złatnej – Beskid Żywiecki

Trasę w tym rejonie najlepiej zaplanować z uwzględnieniem przyjazdu samochodem do punktu, gdzie rozpoczniemy trekking i go zakończymy. Dystans jaki przejdziemy to około 21 km. Samochód możemy zostawić w Złatnej (mała wioska) na parkingu, nieopodal kościółka. Istnieje jeszcze drugi parking, nieco dalej, ale powrót byłby wtedy wydłużony drogą asfaltową, dlatego zalecam samochód zostawić na dużym parkingu w okolicy kościoła i sklepu. Parking w tym miejscu nie był płatny (dane z kwietnia 2018).

Czytaj więcej...

Quady i motory rozjeżdżają górskie szlaki

fot. FB/Straż Leśna

Tylko w jedną niedzielę strażnicy leśni zatrzymali kilkunastu kierowców quadów i motocykli, nielegalnie jeżdżących po lasach. Beskid Makowski. Niedziela.... wiosenna pogoda, ptaków śpiew...

Czytaj więcej...

Dolina Lejowa

Portal Tatrzański, Dolina Lejowa

Dolina Lejowa oraz skałki na Jarońcu to jedyne dwa miejsca skałkowe, gdzie wolno się wspinać, respektując zarządzenia TPN. Na Jarońcu jest około 30 dróg, łącznie z wariantami o trudnościach do X, a najdłuższe linie sięgają 25 metrów.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

male dolomity

logo biale_proste2

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Statystyki

  • Artykułów: 8204
  • Odsłon artykułów: 23051612

';