Ze szlaku

Pies – tym razem nad Czarnym Stawem Gąsienicowym

zdjęcie z bazy zdjęć PG, Hala Gąsienicowa CSG / fot. Janusz Dębiński

Co jakiś czas pojawiają się informacje o zagubionych, błąkających się psach na terenie podlegającym pod TPN. Nie wiem jak to się dzieje, ale dla mnie jest to wręcz niewiarygodne. Te wszystkie kontrole, przepisy, zakazy i co? I nic. Z drugiej jednak strony, biorąc pod uwagę fakt, że mimo apeli, kar i obostrzeń aby nie śmiecić, nie wyrzucać odpadków i nie kąpać się w tatrzańskich zbiornikach, niektórzy z tego nic sobie nie robią, wszystko jest możliwe...

Czytaj więcej...

Jaskinia Piekło

Bramy Piekła stoją otworem / fot. Zbigniew Wójcik

Jakiś czas temu pisaliśmy o Jaskini Raj w Górach Świętokrzyskich. Czymże byłby Raj bez przeciwieństwa, jakim jest Piekło? Swojego reprezentanta owe Piekło ma dość skromnych rozmiarów, jednak wciąż zachwyca. Jaskinia nazywana jest również przez mieszkańców Piekłem pod Skibami. To mikroskopijne cudo znajduje się w rezerwacie przyrody Góra Zelejowa. Urzeka i przeraża jednocześnie.

Czytaj więcej...

Demawend – irański Goliat

Na szczycie

Najwyższy szczyt Iranu i jednocześnie najwyższy aktywny wulkan w Azji przyciąga mieszkańców Persji i Europejczyków swoim majestatem. Góruje nad innymi szczytami sprawiając, iż sąsiednie czterotysięczniki nabierają wrażenia pagórków a dymiący wciąż wierzchołek budzi ciekawość nawet rdzennych mieszkańców Iranu.

Czytaj więcej...

No Trace Tatra - finisz

No Trace Tatra - finisz

Dobiegła końca wędrówka Marka Kamińskiego wokół Tatr. W osiem dni podróżnik pokonał pieszo 200 km. Spotkał się z ponad dwudziestoma osobami na różne sposoby związanymi z Tatrami, żeby porozmawiać o problemach, które dotyczą gór i terenów wokół nich. Wszystko pod hasłem No Trace – bez śladów w przyrodzie.

Czytaj więcej...

Niebezpieczne Tatry

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Żółta Turnia, Granaty

W ostatni weekend turysta wędrujący na Zadni Granat poślizgnął się na zaśnieżonym zboczu i zaczął spadać. Na szczęście zatrzymał się na skalnej półce doznając jedynie niegroźnych dla życia kontuzji.

Czytaj więcej...

Kalatówki nieczynne

Zdjęcie z bazy zdjęć  PG: Hotel Górski Kalatówki z Bocznia Kasprowego

W związku z planowanymi praca remontowymi, od 1 listopada do 10 grudnia schronisko PTTK – hotel górski na Kalatówkach będzie nieczynny (nie będą wydawane żadne posiłki, wynajęcie pokoju również będzie niemożliwe).

Czytaj więcej...

Dzierawica w Górach Przeklętych

Dzierawica w Górach Przeklętych

Naszym celem jest Dzierawica w Górach Przeklętych. Najwyższy szczyt dwóch państw, który jednak nie leży na ich granicy. Jedyna w Europie góra, która jest najwyższym wierzcholkiem dwóch krajów, ale nie obu jednocześnie.

Czytaj więcej...

Labrador zdobył Giewont

Labrador zdobył Giewont

W minioną niedzielę, turyści na Giewoncie spostrzegli czarnego labradora, który to nie był w stanie sam poradzić sobie z zejściem po zalodzonym szlaku. Kierując się telefonicznymi poradami odpowiednich służb, udało się bezpiecznie sprowadzić psa na Halę Kondratową. Za przynętę posłużył kabanos. Niestety, ale z Hali Kondratowej, pies pobiegł w stronę Kalatówek i ślad po nim zaginął.

Czytaj więcej...

Szlaki na Słowacji już zamknięte

zdjęcie z bazy zdjęć PG, Gerlach

Przypominamy, że zgodnie z przepisami jakie obowiązują w Tatrach na terenie Słowacji, od 1 listopada do połowy czerwca zamykane są tam co roku wszystkie szlaki powyżej większości schronisk. Dotyczy to także trasy prowadzącej do najwyżej położonego schroniska w całych Tatrach – Chaty pod Rysami.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

male dolomity

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Statystyki

  • Artykułów: 7517
  • Odsłon artykułów: 20613028

';