Kaukaz to góry pofałdowania alpejskiego, położone w południowo-zachodniej Azji (obejmują tereny dzisiejszej Gruzji, Azerbejdżanu, Armenii i Rosji). W Rosji znajduje się również najwyższy szczyt całego tego łańcucha górskiego – Elbrus (5642 m n.p.m.) - należący też do Korony Ziemi. Cały Kaukaz osiąga długość - ok. 1500 km., szerokość – ok. 110-180 km., a aż 8 szczytów mierzy wysokość ponad 5000 m n.p.m.

Tatry zaś tworzą najwyższy łańcuch górski całych Karpat w ogóle między Alpami, a Uralem i Kaukazem. Najwyższym szczytem jest leżący na Słowacji – Gerlach (2655 m n.p.m.), a w Polsce są to Rysy (2499 m n.p.m.). Tatry to jedynie 785 km2, a ich szerokość zajmuje jakieś 57 km.

Kiedy na przełomie marca i kwietnia pojechałem ze znajomymi w Kaukaz, kiedy będąc na Czegecie (3460 m n.p.m.), a potem na stokach Elbrusa (na 3850 m n.p.m.), spojrzałem na to nieskończone morze wielkich szczytów, wszechogarniającej bieli i braku „cywilizacji”, w ułamku sekundy te cudowne Tatry straciły na chwilę na wartości i na znaczeniu.

tatry2804 1

Góry Kaukazu są przepiękne – zwłaszcza o tej porze roku. Nie dość, że ogromne i gigantyczne, to jeszcze puste...

A Tatry?

Małe, zatłoczone, ze swoim Gerlachem i Rysami...

W sumie to wszystko prawda, ale gdy emocje, wrażenia i zachwyty opadły, dla mnie to właśnie Tatry są i zawsze będą miejscem, z którym wiążę najwięcej pozytywnych wspomnień. To tu przecież poznawałem góry i „górskie życie”, to tu pojawiali się nagle różni ludzie, to tu bywałem i bywam regularnie.

I co ważne wiem, że te z pozoru małe i niskie góry, mogą przysporzyć ogromnych problemów wobec których człowiek (pyłek tak naprawdę) jest całkowicie bezbronny. Nagłe załamania pogody, burze, a zimą lawiny, zadymki, nawisy itd., itd. - to wszystko co obok cudownych widoków i wspaniałych wycieczek, czeka na nas w Tatrach. Tam ciągle giną ludzie i rozgrywają się ogromne tragedie.

tatry2804
fot. baza zdjęć PG, Od lewej - Wysoka, Rysy

Przy okazji wędrowania po naszych najwyższych górach, warto również pamiętać o ich bogatej i bujnej historii. Dzieje Tatr zaczynają się jakieś 300 mln lat temu w erze paleozoicznej, w okresie zwanym karbonem. Wpływ na ukształtowanie terenu miała wypływająca z wnętrza ziemi magma, dawny, ogromny ocean, ruchy tektoniczne i erozja lądowa. Ogromne znaczenie dla rzeźby terenu miał okres wielkich zlodowaceń (szczególnie na kształt tutejszych dolin). Następnie powstały jeziora tatrzańskie i w dużej mierze – jaskinie.

Tatry na każdym kroku przypominają o swej geologicznej przeszłości, dziejach, a także tej historii najnowszej – związanej z Podhalem, Galicją, Zakopanem, pasterzami, oscypkami i eksploracją tutejszych szczytów...

I jak ich tu nie kochać?

{youtube}bFjH8qcGlFc{/youtube}

{youtube}iB0UbGMZO44{/youtube}

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
Internet (ogólnie).