Twój Sklep Górski

 

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

Statystyki

  • Artykułów: 6513
  • Odsłon artykułów: 17095737

Polska

Pomiędzy Świnicą, a Kasprowym

Zdjęcie z bazy PG, Hala Gąsienicowa i Kasprowy Wierch

Wędrując między Kasprowym, a Świnicą, chociaż oznaczenia na szlaku nadal są czerwone (jak te z Orlej Perci), krajobraz zmienia się diametralnie. Im bliżej Kasprowego tym góry stają się łagodniejsze, bardziej połogie i przyjazne. I mimo że panorama miejscami nadal obfituje w ostre, granitowe szczyty, wkraczamy do królestwa Tatr Zachodnich.

Czytaj więcej...

Przejdzie ponad 400 km w górach, by pomóc niepełnosprawnemu ratownikowi

fot. Fundacja GOPR

Trwa kolejna akcja Fundacji GOPR. Andrzej Sawicki wyruszył w góry, z zamiarem pokonania trasy zimowej imienia Mieczysława Orłowicza. To 420 kilometrów wiodąca przed górskie szlaki. Są już pierwsze, wymierne efekty akcji zorganizowanej by pomóc byłemu ratownikowi górskiemu.

Czytaj więcej...

Od Krzyżnego do Świnicy czyli szlakiem Orlej Perci

Zdjęcie z bazy zdjęć PG, Zachód słońca spod Koziego Wierchu, Gerlach, Niżne Rysy, Rysy i Wysoka, fot. Anna Wojciechowska

Na tym najtrudniejszym i najbardziej niebezpiecznym, ale ogólnie dostępnym szlaku, zginęło już wielu. Dominują tu trawersy i wielokrotnie turyści narażeni są na dużą ekspozycję. Na szlaku spotkać można sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry, drabinki).

Czytaj więcej...

Przez Skrzyczne do Izby Pamięci Jerzego Kukuczki

Izba Pamięci Jerzego Kukuczki

Niby w górach zbliża się zima, niby sypnęło śniegiem, niby mróz, ale wszystko jakieś takie właśnie niby… Z końcem listopada zachciało mi się górskiego wypadu w góry, a że do wyjazdu pozostawał tydzień czasu, to kompletnie nie miałem pojęcia na jakie warunki pogodowe się nastawiać.

Czytaj więcej...

Główna grań Tatr - z perspektywy Doliny Pięciu Stawów

Zdjęcie z bazy zdjęć PG,  Kostury we wschodzącym słońcu

Jak sugeruje tytuł, mowa tu będzie m.in. o takich punktach na mapie jak: Świnica, Walentkowy Wierch, Gładki Wierch czy Liptowskie Mury i wreszcie Szpiglasowy Wierch czyli Szpiglas. Najwyższym punktem będzie oczywiście Świnica (2301 m n.p.m.), która jednocześnie, choć jest szczytem granicznym, stanowi najwyższy wierzchołek, na który wytyczono szlak jedynie od polskiej strony.

Czytaj więcej...

Wyjątkowa szopka bożonarodzeniowa w Pasterce

fot. archiwum DW Szczelinka

Już sama nazwa tej wioski – Pasterka, kojarzy się z bożonarodzeniowym klimatem. Mała, kameralna, licząca kilkanaście domów oraz 21 mieszkańców Pasterka jest położona w Górach Stołowych u stóp Szczelińca Wielkiego.

Czytaj więcej...

Z Miedzianki do Chęcin, czyli Chęcińsko-Kielecki Park Krajobrazowy

Chęcińsko-Kielecki Park Krajobrazowy

Na trasę przebiegającą z Wiernej Rzeki do Chęcin wybrałam się z myślą o czarujących widokach, które na mnie miały czekać po wpełznięciu na Miedziankę. Niestety mimo mocnego słońca przeliczyłam się. Nieziemskie krajobrazy zostały przysłonięte, więc muszę na nie poczekać do kolejnego razu. Dzięki temu małemu rozczarowaniu mogłam poświęcić się ponownemu rozkochaniu się w urokach zimy w Górach Świętokrzyskich.

Czytaj więcej...

Magurka Wilkowicka – cisza nieopodal miasta

Grupa Magurki Wilkowickiej widziana w pełnej okazałości

Nie zawsze mamy czas na kilkudniową wędrówkę po górach. Ba! Czasem nie możemy sobie pozwolić na to, by spędzić w nich choć jeden dzień od wczesnego poranka po ciemną noc. Są jednak takie pasma górskie, które znajdują się blisko dużych miast dysponujących świetnymi połączeniami komunikacyjnymi.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"