Polska

W drodze na Rysiankę ze Złatnej – Beskid Żywiecki

W drodze na Rysiankę ze Złatnej – Beskid Żywiecki

Trasę w tym rejonie najlepiej zaplanować z uwzględnieniem przyjazdu samochodem do punktu, gdzie rozpoczniemy trekking i go zakończymy. Dystans jaki przejdziemy to około 21 km. Samochód możemy zostawić w Złatnej (mała wioska) na parkingu, nieopodal kościółka. Istnieje jeszcze drugi parking, nieco dalej, ale powrót byłby wtedy wydłużony drogą asfaltową, dlatego zalecam samochód zostawić na dużym parkingu w okolicy kościoła i sklepu. Parking w tym miejscu nie był płatny (dane z kwietnia 2018).

Czytaj więcej...

W drodze na Skrzyczne - czyli propozycja wiosennej wycieczki

Nadajnik RTV na Skrzycznem. fot. Katarzyna Irzeńska

Na najwyższy szczyt w Beskidzie Śląskim możemy się wybrać różnymi szlakami, co daje nam wiele możliwości wędrówki. Skrzyczne mierzy 1257 m n.p.m i należy do Korony Gór Polski. Tuż obok szczytu znajduje się schronisko PTTK, gdzie możecie odpocząć i zjęść coś dobrego no i oczywiście nocować. Z tarasu przed wejściem do schroniska rozpościera się piękny widok na panoramę Beskidów, a szczęśliwcem ten, kto ujrzy nawet Tatry.

Czytaj więcej...

Dolina Lejowa

Portal Tatrzański, Dolina Lejowa

Dolina Lejowa oraz skałki na Jarońcu to jedyne dwa miejsca skałkowe, gdzie wolno się wspinać, respektując zarządzenia TPN. Na Jarońcu jest około 30 dróg, łącznie z wariantami o trudnościach do X, a najdłuższe linie sięgają 25 metrów.

Czytaj więcej...

Rocznica śmiercionośnej lawiny w Białym Jarze

źr. Wikipedia

Równo 50 lat temu w Karkonoszach zeszła potężna lawina, która w niecałą minutę zasypała 24 turystów wędrujących dnem Białego Jaru. Udało się uratować 5 osób, odrzuconych w bok przez podmuch wiatru. 19 turystów, przede wszystkim obywateli Rosji oraz NRD i Polski, zginęło pod śniegiem, a ciała ostatnich ofiar udało się odnaleźć dopiero na początku kwietnia. 20 marca 1968 r. zapisał się w historii największą tragedią w polskich górach. W akcji ratowniczej wzięło udział 1100 osób: polscy GOPR-owcy, czescy ratownicy, wojsko oraz ochotnicy.

Czytaj więcej...

Quady i motory rozjeżdżają górskie szlaki

fot. FB/Straż Leśna

Tylko w jedną niedzielę strażnicy leśni zatrzymali kilkunastu kierowców quadów i motocykli, nielegalnie jeżdżących po lasach. Beskid Makowski. Niedziela.... wiosenna pogoda, ptaków śpiew...

Czytaj więcej...

Pierwsze krokusy

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Wiosenne krokusy

Wiejący ostatnio w Tatrah wiatr halny sprawił, że połacie śniegu na podtatrzańskich polanach właściwie poznikały. To zaś wystarczyło, aby pojawiły się już pierwsze krokusy. Niestety obecne (na powrót zimowe) warunki powodują, że na prawdziwy boom krokusowy musimy jeszcze poczekać.

Czytaj więcej...

Spłoszone konie na Palenicy Białczańskiej

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Morskie Oko, fot. Rafał Buczyński

O koniach ciągnących wozy z turystami nad Morskie Oko po raz kolejny zrobiło się głośno. Tym razem nie chodzi jednak o spory z obrońcami praw zwierząt. Otóż konie, które miały wyruszyć z turystami z parkingu na Palenicy, nagle spłoszyły się i pomknęły w przeciwną stronę, w kierunku parkingu samochodowego. W efekcie uderzyły w budkę, w której sprzedawane są bilety wstępu do TPN.

Czytaj więcej...

Radostowa - góra bardzo osobista

Góra Radostowa widoczna z Klonówki, fot. www.polskiekrajobrazy.pl

Radostowa (451 m n.p.m.) jest jedną z wizytówek Gór Świętokrzyskich. Znana jest nie tylko z pięknej panoramy, ale również z tego, że była szczególnie ważna dla pewnego młodego człowieka, znanego wszystkim z dzieł “Przedwiośnie”, “Syzyfowe Prace” czy “Ludzie Bezdomni”. To u jej podnóża, w Ciekotach znajdował się dom rodziny Żeromskich.

Czytaj więcej...

Wycieczka Ścieżką nad Reglami

zdjęcie z bazy zdjęć PG, Tatry Sarnia Skała / fot. Dominik Brach

To piękny wariant wycieczki z niezwykle rozległymi widokami. Ale raczej nie planujcie jej na weekend ze względu na ogromną liczbę wycieczkowiczów w te dni. Napotkamy tu malownicze tereny, szerokie polany, gdzieniegdzie zachowane pasterstwo. Co ciekawe, tereny te pokrywają się z odwieczną trasą wędrówek niedźwiedzi z Tatr Wysokich w kierunku Zachodnich.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

male dolomity

logo biale_proste2

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Statystyki

  • Artykułów: 8364
  • Odsłon artykułów: 23578268

';