male dolomity

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Polska

Z przedszkolakiem na Jurę - Ojców

Ojców

Tym razem mała odmiana od górskich szlaków. Na naszą krótką wycieczkę z córką obieramy Jurę Krakowsko-Częstochowską, a konkretniej Ojców. Niestety, jesteśmy ostatnio bardzo zapracowani z żoną i wręcz graniczy z cudem żeby wygospodarować nawet jeden dzień na rodzinną wycieczkę. Musimy zatem wykorzystać wspólne wolne popołudnie, których też jest jak na lekarstwo.

Czytaj więcej...

5 powodów dlaczego warto przemierzyć Szlak Orlich Gniazd

Szlaku Orlich Gniazd

164 kilometry szlaku prowadzącego terenami, które pozwolą nam przenieść się do epoki średniowiecza, rozbudzą naszą ciekawość i sprawią, że wędrówka piesza czy rowerowa oprócz aspektu sportowego zyska również niezaprzeczalny walor poznawczy. Tak pokrótce można zachęcić do pokonania jednego z najpiękniejszych szlaków dalekobieżnych w Polsce - Szlaku Orlich Gniazd wijącego się czerwoną wstęgą po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Czytaj więcej...

Z przedszkolakiem w góry - Czantoria

Z przedszkolakiem w góry - Czantoria

W ramach zachęcania dziecka do aktywnego spędzania czasu, wybraliśmy się z żoną i córką Oliwią na wycieczkę. Również dla mnie i żony jest to miła odskocznia od pracy i możliwość spędzenia wspólnego czasu. Mamy za sobą dopiero jedno udane wejście, na Równicę podczas majówki. Oliwka była z siebie bardzo dumna, gdy dotarła na wierzchołek tej góry, więc postanowiłem wykorzystać jej fascynację pierwszą górską wycieczką i wyznaczyć nam kolejny cel. Z racji tego że do Ustronia mamy w miarę blisko, wybrałem popularną Wielką Czantorię.

Czytaj więcej...

Przyrodnicza sensacja w Karkonoszach!

Fot. Artur Pałucki, archiwum Karkonoskiego Parku Narodowego

Przyrodnicy z Karkonoskiego Parku Narodowego od ponad dwóch tygodni obserwują pojawiającego się w miejscach oddalonych od szlaków turystycznych orła przedniego. Pankowcy zaznaczają, że pojawienie się tego drapieżnikach w Karkonoszach, to rzadkość.

Czytaj więcej...

Te trzy naj...

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Gerlach, Niżne Rysy, Rysy i Wysoka, fot. Anna Wojciechowska

Gerlach (2665 m n.p.m.), Łomnica (2634 m n.p.m.) i Lodowy Szczyt (2630 m n.p.m.) - oto wielka trójka tatrzańska i o nich będzie dziś mowa. Ogromne, tajemnicze i niedostępne dla zwyczajnych turystów chodzących jedynie po szlakach (na Łomnicę dotrzeć można kolejką górską).

Czytaj więcej...

Na Koprowy szczyt

 Koprowy Wierch z Doliny Hińczowej - autor: Gower, źr. wikipedia

Na Koprowy szczyt dotrzeć można albo od strony Popradzkiego Stawu i Stawów Hińczowych albo od strony Hilińskiej Doliny, gdzie sobie płynie Hiliński Potok. Właśnie tędy prowadzi nas trasa dzisiejszej wirtualnej wycieczki.

Czytaj więcej...

Krywań i Giewont

Zdjęcie z bazy zdjęć PG, Krywań z Szatana

Obie są owiane legendami, każdy prawdziwy turysta górski choć raz wypadałoby żeby tu był, obie są tłumnie odwiedzane. Mowa o Giewoncie i Krywaniu – górach symbolach („świętych”) wręcz dla Polaków (Giewont) i dla Słowaków (Krywań). O Giewoncie już była mowa. Pora zatem na Krywań... :)

Czytaj więcej...

Doliną Jaworową

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Jaworowy Szczyt

Tym razem, przemierzając kolejne „górskie ścieżki” w Tatrach, zapraszam na Słowację. Tuż, obok Łysej Polany leży miejscowość Jaworina. A tam znajduje się wejście do długiej, ale za to przecudownej Doliny Jaworowej. Po ponad 4 godzinach marszu, docieramy w magiczne wręcz miejsce, gdzie „królują” Lodowy, Mały Lodowy i Jaworowy Szczyt oraz inne potężny szczyty, będące świadkiem wielu wydarzeń (i porażek, i sukcesów) tyczących się zwyczajnych turystów czy taterników.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"