male dolomity

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

Polska

Doliną Jaworową

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Jaworowy Szczyt

Tym razem, przemierzając kolejne „górskie ścieżki” w Tatrach, zapraszam na Słowację. Tuż, obok Łysej Polany leży miejscowość Jaworina. A tam znajduje się wejście do długiej, ale za to przecudownej Doliny Jaworowej. Po ponad 4 godzinach marszu, docieramy w magiczne wręcz miejsce, gdzie „królują” Lodowy, Mały Lodowy i Jaworowy Szczyt oraz inne potężny szczyty, będące świadkiem wielu wydarzeń (i porażek, i sukcesów) tyczących się zwyczajnych turystów czy taterników.

Czytaj więcej...

O jaskiniach i Symbolicznym Cmentarzu Ofiar Tatr Zachodnich

Zdjęcie z bazy zdjęć PG, Jaskinia Bielska

Zanim jednak znów „wirtualną wycieczką” powrócimy na tatrzańskie granie i szczyty, proponuję zatrzymać się na chwilę w Dolinie Kościeliskiej i Chochołowskiej i odwiedzić parę jaskiń (tych bardziej i mniej znanych) oraz Symboliczny Cmentarz Ofiar Tatr Zachodnich.

Czytaj więcej...

Góry Stołowe na weekend - top pięć atrakcji

Kamienne schody i bajkowe ścieżki Fot. Paulina Wierzbicka

Są w Polsce góry tak finezyjne, że czujemy się w nich niczym krasnoludki przechadzające się w ściółce leśnej, pod kapeluszami grzybów, między gałęziami i kamieniami. Są to Góry Stołowe. Pasmo idealne na rozpoczęcie sezonu turystyki pieszej - łatwo dostępne, doskonale położone komunikacyjnie oferuje wiele ciekawych zakątków i tras dla osób o różnym stopniu wytrenowania. W razie niepogody natomiast Ziemia Kłodzka zaproponuje nam sporo atrakcji poczynając od Twierdzy w Kłodzku, przez Kaplicę Czaszek w Kudowie Zdroju po Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie czy Radochowską w Radochowie.

Czytaj więcej...

Święty Krzyż

www.okiem-drona.pl

Tekst dedykuję szczególnie tym, którzy przeżywają trwający Wielki Post oraz nadchodzące święta Wielkiej Nocy. Poznacie też przy okazji, skąd się wzięła nazwa pasma. W Górach Świętokrzyskich bowiem jest jeden wyjątkowy szlak. Jego głównym punktem to Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Łysej Górze (595 m n.p.m.). Przejście tym szlakiem śmiało można potraktować jak pielgrzymkę.

Czytaj więcej...

W góry nie wszędzie i… z drogowskazem

Babia Góra

W najbliższych dniach turyści i miłośnicy górskich wędrówek mogą napotkać na swej drodze niespodzianki: utrudnienia i ułatwienia. Ratownicy górscy z Beskidzkiej Grupy GOPR pod szczytem Babiej Góry, w miejscu, gdzie turyści przy ograniczonej widoczności często przechodzą na słowacką stronę - myśląc, że są po polskiej - zamontowali tabliczkę wskazującą kierunek Markowe Szczawiny.

Czytaj więcej...

Skok w Zachodnie, czyli Starorobociański, Kończysty, Jarząbczy, Wołowiec

Zdjęcie z bazy zdjęć PG, Tatry, widok ze Starorobociańskiego Wierchu, fot. Andrzej Opacian

A może by tak zmęczyć się porządnie i zrobić sobie trwający ok. 11 godzin "spacerek" spod schroniska w Dolinie Chochołowskiej i idąc Doliną Starobociańską od strony Gaborowej Przełęczy Wyżniej dotrzeć na Starorobociański Wierch, a potem przez Kończysty, Jarząbczy Wierch i Wołowiec by finalnie Wyżnią Doliną Chochołowską wrócić do schroniska? Kto lubi dłuższe wędrówki, zapraszam. :)

Czytaj więcej...

Książański Park Krajobrazowy - wędrówka dookoła zamku Książ

Książański Park Krajobrazowy

Mieliście kiedyś okazję być w okolicach Wałbrzycha? Słynny nieodnaleziony złoty pociąg, podziemne ponazistowskie obiekty, których przeznaczenie pozostaje tajemnicą po dziś dzień, czy wreszcie Książański Park Krajobrazowy z pięknym, wyrastającym na wzgórzu pośród lasów zamkiem Książ. Nie byliście tam? Zapraszam do lektury, spróbuję Wam przybliżyć ten mały, ale urokliwy zakątek Polski.

Czytaj więcej...

Od Ciemniaka do Pyszniańskiej Przełęczy

Smreczyński Staw / fot. Katarzyna Polaczkiewicz

Od Ciemniaka do Pyszniańskiej Przełęczy wyznaczonego szlaku turystyczmego nie ma. Kto więc, bez uprawnień, wędruje tym nieoznakowanym fragmentem grani, w przypadku "złapania" przez strażników TPN, naraża się na problemy i spory mandat. Nie dotyczy to jednak "wycieczki wirtualnej" na którą serdecznie zapraszam.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"