Polska

Pierwsze krokusy

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Wiosenne krokusy

Wiejący ostatnio w Tatrah wiatr halny sprawił, że połacie śniegu na podtatrzańskich polanach właściwie poznikały. To zaś wystarczyło, aby pojawiły się już pierwsze krokusy. Niestety obecne (na powrót zimowe) warunki powodują, że na prawdziwy boom krokusowy musimy jeszcze poczekać.

Czytaj więcej...

Niebezpieczne Tatry

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Żółta Turnia, Granaty

W ostatni weekend turysta wędrujący na Zadni Granat poślizgnął się na zaśnieżonym zboczu i zaczął spadać. Na szczęście zatrzymał się na skalnej półce doznając jedynie niegroźnych dla życia kontuzji.

Czytaj więcej...

Radostowa - góra bardzo osobista

Góra Radostowa widoczna z Klonówki, fot. www.polskiekrajobrazy.pl

Radostowa (451 m n.p.m.) jest jedną z wizytówek Gór Świętokrzyskich. Znana jest nie tylko z pięknej panoramy, ale również z tego, że była szczególnie ważna dla pewnego młodego człowieka, znanego wszystkim z dzieł “Przedwiośnie”, “Syzyfowe Prace” czy “Ludzie Bezdomni”. To u jej podnóża, w Ciekotach znajdował się dom rodziny Żeromskich.

Czytaj więcej...

Jaskinia Piekło

Bramy Piekła stoją otworem / fot. Zbigniew Wójcik

Jakiś czas temu pisaliśmy o Jaskini Raj w Górach Świętokrzyskich. Czymże byłby Raj bez przeciwieństwa, jakim jest Piekło? Swojego reprezentanta owe Piekło ma dość skromnych rozmiarów, jednak wciąż zachwyca. Jaskinia nazywana jest również przez mieszkańców Piekłem pod Skibami. To mikroskopijne cudo znajduje się w rezerwacie przyrody Góra Zelejowa. Urzeka i przeraża jednocześnie.

Czytaj więcej...

Tatry: Zaginiony 26-latek niestety nie żyje

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Tatry, fot. Przemysław Tyński

Od czwartku ratownicy TOPR poszukiwali w Tatrach jakichkolwiek śladów zaginionego mężczyzny z Sosnowca. O jego zaginięciu powiadomili znajomi turysty, którego telefon od kilku dni nie odpowiadał. Przedwczoraj przed południem, z pokładu śmigłowca dostrzeżono leżące w okolicach Gąsienicowej Turni zwłoki mężczyzny. Niestety było to ciało zaginionego 26-latka. Ratownikom pozostał smutny obowiązek przetransportowania zwłok.

Czytaj więcej...

No Trace Tatra - finisz

No Trace Tatra - finisz

Dobiegła końca wędrówka Marka Kamińskiego wokół Tatr. W osiem dni podróżnik pokonał pieszo 200 km. Spotkał się z ponad dwudziestoma osobami na różne sposoby związanymi z Tatrami, żeby porozmawiać o problemach, które dotyczą gór i terenów wokół nich. Wszystko pod hasłem No Trace – bez śladów w przyrodzie.

Czytaj więcej...

Od marca nie chodzimy po Tatrach po zmroku!

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Kalatówki, fot. Michał Ostaszewski

W swoim najnowszym oświadczeniu, TPN przypomina: Kiedy myślimy o zwierzętach prowadzących nocny tryb życia, na ogół mamy przed oczami sowy i nietoperze. Tymczasem lista „nocnych” gatunków jest bardzo długa. Są wśród nich też takie, które widujemy w ciągu dnia: większość gryzoni, kuny, gronostaje, łasice, ryjówki, jeże, borsuki, wilki, niedźwiedzie, dziki, sarny i jelenie. Dla gatunków „dziennych”, w tym dla przeważającej części ptaków wróblowatych, noc jest czasem nie tylko odpoczynku, ale także wzmożonej czujności z racji naturalnych zagrożeń (wysoki poziom drapieżnictwa).

Czytaj więcej...

Kalatówki nieczynne

Zdjęcie z bazy zdjęć  PG: Hotel Górski Kalatówki z Bocznia Kasprowego

W związku z planowanymi praca remontowymi, od 1 listopada do 10 grudnia schronisko PTTK – hotel górski na Kalatówkach będzie nieczynny (nie będą wydawane żadne posiłki, wynajęcie pokoju również będzie niemożliwe).

Czytaj więcej...

Pies – tym razem nad Czarnym Stawem Gąsienicowym

zdjęcie z bazy zdjęć PG, Hala Gąsienicowa CSG / fot. Janusz Dębiński

Co jakiś czas pojawiają się informacje o zagubionych, błąkających się psach na terenie podlegającym pod TPN. Nie wiem jak to się dzieje, ale dla mnie jest to wręcz niewiarygodne. Te wszystkie kontrole, przepisy, zakazy i co? I nic. Z drugiej jednak strony, biorąc pod uwagę fakt, że mimo apeli, kar i obostrzeń aby nie śmiecić, nie wyrzucać odpadków i nie kąpać się w tatrzańskich zbiornikach, niektórzy z tego nic sobie nie robią, wszystko jest możliwe...

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

male dolomity

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Statystyki

  • Artykułów: 7841
  • Odsłon artykułów: 21880767

';